Amphan Kasırgası Arakanlı Müslümanları vurdu

Bangladeş sahillerinde etkili olan Amphan Kasırgası, kıyı bölgesindeki kamplarda elverişsiz koşullarda hayata tutunan Arakanlı Müslümanları zor durumda bıraktı.

ABONE OL
GİRİŞ 21.05.2020 12:47 GÜNCELLEME 21.05.2020 12:50 DÜNYA
Amphan Kasırgası Arakanlı Müslümanları vurdu
Amphan Kasırgası Arakanlı Müslümanları vurdu

Özellikle Bangladeş ve Hindistan olmak üzere Bengal Körfezi'nde meydana gelen Amphan kasırgası, bölgede büyük yıkıma neden oldu. Özellikle Bangladeş kıyılarını vuran ve hızı saatte 270 kilometreye kadar çıkan Kasırga, Arakanlı Müslümanların da yaşantısını olumsuz yönde etkiledi.

 

 

MÜLTECİ KAMPLARI BURADA

Kasırga Arakanlı Müslümanların Cox's Bazar'da yer alan kamplarını doğrudan etkilemeyeceği açıklanırken tehlike seviyesinin 6'dan 9'a çıkarıldığını bildirdi.

Kamplardaki hazırlıklar sürerken burada kalan Arakanlı Müslümanlardan dışarı çıkmamaları istendi.Güçlü rüzgar ve yağmurun etkili olduğu kamp alanında taşkınlar oluştu ve çok sayıda barınağı su bastı. 

 

 

Yardım kuruluşlarının gönüllüleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarına rastlanan kamplarda, kasırganın, salgının kontrol altına alınmasına engel olabileceğini belirtti.

ARAKANLI MÜSLÜMANLAR KASIRGANIN ORTASINE BIRAKILDI

Öte yandan, Bangladeş hükümetinin Bengal Körfezi'nde kurtardığı yaklaşık 300 Arakanlı Müslüman'ı kasırganın etkili olması beklenen Bhasan Char Adası'na nakletmesine tepki gösterildi. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) yaptığı açıklamada, Bangladeş hükümetine, Arakanlı Müslümanların Cox's Bazar'daki kamplara yerleştirilmesi için ana karaya taşınması çağrısında bulundu.

HRW Asya Direktörü Brad Adams, hükümetin denizde mahsur kalan Arakanlı Müslümanları uygun bir şekilde kurtardığını belirterek "Fakat onları fırtına sürecinde küçük bir adada tutmak tehlikeli ve insanlık dışı." ifadelerini kullandı.

Hindistan ve Bangladeş'in kıyı kesimlerinde etkili olan  Amphan Kasırgası'nda hayatını kaybedenlerin sayısı 24'e çıkmıştı.

Bangladeş mülteci işlerinden sorumlu yönetici Mahbub Alam Talukder, Cox's Bazar'da Arakanlı Müslümanların yaşadığı kampta Kovid-19 tespit edilen 2 kişinin karantinaya alındığını belirtmişti.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

Myanmar'ın Arakan eyaletinde 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

Birleşmiş Milletlere (BM) göre, Ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.

 

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 2
  • vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
    amin
    Cevapla
  • Tahir ACAR 5 ay önce Şikayet Et
    Rabbim sen mumınlerı koru
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR