ABD'nin Türkiye'nin de dahil olduğu anlaşmadan çekilmesi sonrası NATO harekete geçti

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), ABD Başkanı Donald Trump'ın Açık Semalar Anlaşması'ndan çekileceklerini açıklamasının ardından toplanma kararı aldığını bildirdi. Türkiye'nin de imzacısı olduğu Açık Semalar Anlaşması, eski Doğu ve Batı bloku ülkeleri arasında karşılıklı güven inşası amacıyla 1992 tarihinde imzalanmıştı.

ABONE OL
GİRİŞ 22.05.2020 13:09 GÜNCELLEME 22.05.2020 13:09 DÜNYA
ABD'nin Türkiye'nin de dahil olduğu anlaşmadan çekilmesi sonrası NATO harekete geçti
ABD'nin Türkiye'nin de dahil olduğu anlaşmadan çekilmesi sonrası NATO harekete geçti

NATO yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üye ülkelerin silahlanma kontrolü ve silahsızlandırmaya ilişkin anlaşmaların ittifakın güvenliğine önemli katkı sağladığı konusunda hemfikir olduğunu belirtti.

 

Brüksel'de düzenlenen 2018 NATO Zirvesi'nde müttefiklerin Rusya'nın Açık Semalar Anlaşması'nı kısmen uygulamasına ilişkin endişelerini dile getirdiğini aktaran NATO yetkilisi, "Özellikle Rusya'nın bazı bölgelerde uçuşları kısıtlamasından endişe duyuyoruz" ifadesini kullandı.

NATO yetkilisi, üye ülkelerin Açık Semalar Anlaşması'nın geleceğini görüşmek için bugün daimi temsilcilerden oluşan NATO Kuzey Atlantik Konseyinin toplanacağını bildirdi.

 

Kuzey Atlantik Konseyi, NATO'nun en üst düzey karar alma mekanizması olarak biliniyor.

ABD'NİN ÇEKİLME KARARI

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceklerini açıklamıştı.

Rusya ve ABD, askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması'nı imzalayan 34 ülke arasında yer alıyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) coğrafyasında güven ve güvenlik artırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992'de imzaya açılan Açık Semalar Anlaşması'nın tarafları arasında Türkiye de bulunuyor.

Rusya, 2-5 Şubat 2016'da Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde Türkiye'de gözlem uçuşu talep etmiş, bu uçuşunun rotası üzerinde Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde mutabakat sağlanamamış ve uçuş gerçekleşmemişti.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 7 TÜMÜ
 • karamanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  abd bana göre bir ülke değildir amerika halen kovboyların yönettiği bir toprak parçasıdır, politika diye yaptıkları şey kan gözyaşı yalan dolan döneklik kalleşlik
  Cevapla
 • azeri akademisyen 1 yıl önce Şikayet Et
  zaten sadece abd ve rusya yararlanıyor. turkiyenin cekilmesi dogru olur.
  Cevapla
 • grey wolf 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah vefat edenlere uzun ömürler versin şeklinde yorumlanabilir !! aynen öyle zaten ölü bir antlasmaydı...
  Cevapla
 • Reis C* 1 yıl önce Şikayet Et
  GÜVEN nedir ki ??? Abd ve diğer çakallara ne kadar güveniyorsunuz desem bırakın onlara güvenmeyi bizim Düşmanlarımız kim desem onlara bakmanız yeterli...
  Cevapla
 • adem 1 yıl önce Şikayet Et
  pürüzlük
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR