Libya karasularında Fransa savaş gemisinden BAE tankerine şok

Fransa'ya ait bir savaş gemisi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) bandıralı bir tankerin silah ambargosunu delip kaçak bir şekilde Libya'nın doğusundaki Tobruk Limanı'ndan petrol yüklemek istediğini tespit ederek gemiyi kıyıda bekletti.

ABONE OL
GİRİŞ 29.05.2020 12:48 GÜNCELLEME 29.05.2020 15:37 DÜNYA
Libya karasularında Fransa savaş gemisinden BAE tankerine şok
Libya karasularında Fransa savaş gemisinden BAE tankerine şok

ABD merkezli yayın organı Bloomberg'de yer alan habere göre, Fransa'ya ait Jean-Bart savaş gemisi, 22 Mayıs'ta BAE bandıralı Jal Laxmi adındaki tanker gemisinin Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin darbeci lideri Halife Hafter'in elinde tuttuğu Tobruk Limanı'ndan petrol almaya çalışırken tespit edildi.

 

BİR HAFTA BEKLETİLDİ

Bloomberg'e konuşan ancak isimleri açıklanmayan Batılı dört diplomatın verdiği bilgilere göre, limana yanaşmasına izin verilmeyen gemi yaklaşık 1 hafta kıyıda bekletildi. Haberde, tankerin hedefine ulaşamadığı ancak bölgede beklemeyi sürdürdüğü kaydedildi.

 

BAE'nin, Libya'da desteklediği Hafter milislerine mali kaynak temin etmek için kaçak yollarla ülke petrolünü satmaya çalıştığı biliniyor.

IRINI OPERASYONU BAŞLATILMIŞTI

Avrupa Birliği Konseyi de 1 Nisan'da, Libya açıklarındaki gemilerin denetlenmesi, yasa dışı petrol ticareti ve silah ambargosunun tam olarak uygulanması için Yunanca "barış" anlamına gelen "IRINI" ismi bir operasyon başlattıklarını duyurmuştu.

GEMİ SÜREKLİ DEVRİYE GEZİYOR

Fransız savaş gemisi de bu operasyon bir parçası olarak Libya açıklarında devriyede bulunuyor.

PETROL MESELESİ

AA'nın haberine göre; Hafter yanlısı silahlı gruplar ve kabileler, 18 Ocak'ta, Libya'da ellerinde tuttukları kuyulardaki petrol üretiminin durdurulduğunu bildirmişti. Libya'da petrolün çıkartılması, işlenmesi, dağıtılması ve ihracatından sorumlu Ulusal Petrol Kurumundan dün yapılan yazılı açıklamada, 18 Ocak'tan itibaren mücbir sebeple petrol üretiminin kesintiye uğramasından ülkenin bugüne kadar 4 milyar 943 milyon 976 bin dolar zarara uğradığı ifade edilmişti.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 2
  • Fuat 5 ay önce Şikayet Et
    sıkıyorsa bizi durdursun koparırız kafanızı
    Cevapla
  • Afk 5 ay önce Şikayet Et
    Fransa rol kapma peşinde bunlar leş kargaları nerden ekmek çıkar onu gözlüyorlar.
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR