Terör devleti İsrail'den orduya alçak talimat!

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İsrail ordusuna işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan bazı yerlerin "ilhak" edilmesi halinde bölgede yaşanabilecek olası gelişmelere karşı hazırlıklı olmaları için gerekli çalışmalara başlanılması emri verdi. Alçak talimatla ilgili detaylı bilgi verilmese de bundan kastın bölgedeki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin "ilhakı" olduğu belirtiliyor.

ABONE OL
GİRİŞ 01.06.2020 22:13 GÜNCELLEME 01.06.2020 22:18 DÜNYA
Terör devleti İsrail'den orduya alçak talimat!
Terör devleti İsrail'den orduya alçak talimat!

Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Savunma Bakanı Gantz, Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi'ye, Filistinlilerin bölgelerinde atılacak diplomatik adımlar öncesi İsrail ordusunda gerekli hazırlıklara başlanılması talimatını verdi." ifadesi kullanıldı.

 

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz

Açıklamada ayrıca Gantz'ın "ilhak" süreciyle bağlantılı kurumlar arasındaki koordinasyonu sağlaması için bir kişiyi görevlendireceği kaydedildi.

 

DİPLOMATİK KAYNAKLARDAN ÖNEMLİ BİLGİLER

Her ne kadar açıklamada bahsedilen "diplomatik adımların" detayına ilişkin bilgi verilmese de söz konusu adımlardan kastın işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin "ilhakı" olduğu belirtiliyor. 

İsrail'in "ilhak" planını hayata geçirmesi halinde bölgedeki tansiyonun yükseleceği ifade ediliyor. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.

İsrail ve ABD'li yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da haritalandırma sürecine başlamıştı.

Netanyahu, 25 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, uluslararası kamuoyundan gelen tepkilere rağmen işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin "ilhak" planında değişikliğe gitmeyeceklerini söylemişti.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 56 TÜMÜ
 • Uğur 2 ay önce Şikayet Et
  Önce yahudi mallarını boykot edelim
  Cevapla
 • Uğur 2 ay önce Şikayet Et
  Evindeki, yahudi- çin- terör destekçi ülkelerin marka ürünleriyle övünen (SÖZDE) Müslümanlar iş lafa gelince çok kahraman...
  Cevapla
 • Suat Ak 2 ay önce Şikayet Et
  Ey İsrail sıra sana sanada geleçek zamanın dolmaya başladığını unutma
  Cevapla
 • vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  ne abd ne rus şimdi biz Filistin'in yanın da olarak. Türkiyenin gerçek gücünü İsraile göstermeliyiz.
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 2 ay önce Şikayet Et
  Zeytin ağaçlarının ardında saklanacağınız günlere kadar debelenin bakalım, Günahlarınızı arttırın...
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR