ABD harekete geçti! Darbeci Hafter'e Venezuela darbesi

ABD, Libya'nın doğusunun kontrolünü elinde bulunduran darbeci General Halife Hafter'in uçağının geçen hafta Venezuela'nın başkenti Caracas'a indiği iddialarıyla ilgili soruşturma başlattı.

ABONE OL
GİRİŞ 12.06.2020 12:05 GÜNCELLEME 12.06.2020 12:05 DÜNYA
ABD harekete geçti! Darbeci Hafter'e Venezuela darbesi
ABD harekete geçti! Darbeci Hafter'e Venezuela darbesi

İngiliz haber ajansı Reuters'ın haberine göre; ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu Bürosu Genel Sekreter Yardımcısı David Schenker, telekonferans yöntemiyle yaptığı açıklamada iddiaların kaygı verici olduğunu söyledi. Schenker, ABD ile BM'nin yaptırımlarının, Trablus hükümetine bağlı Libya Ulusal Petrol Kurumu dışında ülke dışına petrol ihraç edenler için de geçerli olduğunu vurguladı.

 

UÇAĞIN İÇİNDE HAFTER'İN OLUP OLMADIĞI BİLİNMİYOR

Venezuela muhalefet lideri Juan Guaido geçen hafta, Hafter'in özel jetinin Caracas'a indiğini söylemişti. Daha sonra yapılan açıklamada uçakta Hafter'in bulunup bulunmadığına dair net bir bilgi olmadığı ifade edildi. Açık kaynaklardan elde edilen bilgiler de Hafter'in P4-RMA kuyruk numaralı özel jetinin Caracas'a indiğini gösteriyordu.

 

Wall Street Journal gazetesi Amerikalı, Avrupalı ve Libyalı yetkililere dayandırdığı 3 Haziran tarihli haberinde Hafter'in Venezuela ile "petrol ilişkilerini" incelemeye aldığını yazmıştı.

KAYNAK : BBC Türkçe

ETİKETLER

YORUMLAR 13 TÜMÜ
 • Lazoğlu 1 ay önce Şikayet Et
  Ne güzel olurdu MİT Hafteri paket yapıp serraca teslim etseydi Tüm Dünya korkardı Bizden
  Cevapla
 • Aks15 1 ay önce Şikayet Et
  Hafter Libyadayken ABD niye bir şey yapmadı da simdi Venezuellaya zavalli bir sığıntı olarak gidince mi sorun oluyor
  Cevapla
 • EŞCİNSEL CHPLİ 1 ay önce Şikayet Et
  Libyada Türkiye abd ile birlikte olmalı
  Cevapla
 • selam 1 ay önce Şikayet Et
  mısır suudiler bae bu ülkeler abdye ramen libyada ruslarla iş birligi yapamazlar inşallah birileri ülkemizi ball tuzagına düşürmez
  Cevapla
 • Cucumber 1 ay önce Şikayet Et
  Herkes kendi çıkarını korumaya çalışıyor Ama ABD ise kendini Dünya'nın koruyucu meleği sanıyor Umarım SSCB gibi dağılırsınız ( hiç yoktan ikiye bölünün ) EVDEKAL alalım sağlıklıca kalalım Geber Hafter
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR