Pes dedirten açıklama: Türkiye'yi durduracak donanmayı kurun

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de Libya'ya kadar uzanan bölgede varlık göstermesi Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde endişeye yol açıyor. Güney Kıbrıs Rum Kesimi Savunma Bakanı Savvas Angelidis AB'ye çağrıda bulunarak "Türkiye'nin faaliyetlerini engelleyecek bir donanma kurulmalı" dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 22.06.2020 16:16 GÜNCELLEME 22.06.2020 16:16 DÜNYA
Pes dedirten açıklama: Türkiye'yi durduracak donanmayı kurun
Pes dedirten açıklama: Türkiye'yi durduracak donanmayı kurun

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Savunma Bakanı Savvas Angelidis, Türkiye'nin Libya ve Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini büyük bir dikkatle ve yakından takip ettiklerini açıkladı. Avrupa Birliği'nin (AB) Doğu Akdeniz'de bir donanma bulundurmasını gerektirerek, "Böylece Türk planlamalarının frenleneceğini ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki davranışını keseceğini düşünüyorum değerlendiriyorum" ifadesini kullandı.

 

Yunanistan, Fransa, İtalya, Mısır ve İsrail gibi ülkelerle sürekli temas halinde olduklarını ifade eden Angelidis, "İstediğimiz üye ülkelerin Doğu Akdeniz'deki çıkarlarının AB çıkarları olarak nitelendirilmesidir" açıklamasını yaptı.

Rum Savunma Bakanı, Türkiye'nin politikalarının engellenmesi için AB'nin daimi deniz varlığı göstermesi gerektiğini savundu.

Angelidis açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: "Özde istediğimiz, önce Doğu Akdeniz'in AB açısından ilgi bölgesi üye ülkelerin Doğu Akdeniz’deki çıkarlarının AB'nin çıkarları olarak nitelendirilmesidir. Mülteciler, enerji güvenliği, terörizm konuları AB'nin çıkarlarını etkiler. Daha sonra, AB'nin çıkarları güvence altına alınması ve Türklerin etkin politikalarının engellenmesi için bölgede AB'nin daimi deniz varlığı göstermesi şarttır. Bu öneri uygulandığında bölgede istikrarsızlık hedefleyenlere net bir mesaj verileceğini düşünüyoruz."

KAYNAK : Hürriyet, Milliyet

ETİKETLER

YORUMLAR 12 TÜMÜ
 • erdemir 4 ay önce Şikayet Et
  oyle bir donanma yok henuz bizi durduracak
  Cevapla
 • Gerçekler 4 ay önce Şikayet Et
  Haçlılar durmuyor..
  Cevapla
 • Gazi 4 ay önce Şikayet Et
  Türkiye 'yi durdurmak çok zor çünkü garibanların halklarını arayan tek ülke türkiye dünyada gariban insanlar sayısı her geçen gün artıyor
  Cevapla
 • Koblenz 11 4 ay önce Şikayet Et
  Git çöplüğünde esin. Avrupayi koruyacak NATO var cahil sen girmiyorsun oraya yalakalık yapma gücün yetmez buna Türkiye mısır değil topraklarını satsın
  Cevapla
 • bay e 4 ay önce Şikayet Et
  sadece güneymi kuzeydede bir şebelek kesin rahatsızdır
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR