Yunanistan Cumhurbaşkanı'ndan tahrik: Eşek Adası'nı ziyaret etti

Yunanistan, Ege Adaları’nda üzerinden yeni bir tahriğe daha imza attı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, Aydın ilimize bağlı Eşek Adası’nı ziyaret etti.

ABONE OL
GİRİŞ 29.06.2020 14:46 GÜNCELLEME 29.06.2020 14:46 DÜNYA
Yunanistan Cumhurbaşkanı'ndan tahrik: Eşek Adası'nı ziyaret etti
Yunanistan Cumhurbaşkanı'ndan tahrik: Eşek Adası'nı ziyaret etti

Mart ayında görevine başlayan Yunanistan’ın kadın Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou dostluktan uzak, ikili ilişkilerin gerilmesine daha da katkı sağlayacak bir tahrike imza attı.

 

 

Sakellaropoulou, ilk sınır ötesi ziyaretini Aydın'a bağlı, işgal altındaki Eşek Adası’na gerçekleştirdi. 

 

 

Sakellaropoulou Türk toprağı olan Eşek Adası’na helikopterle geldi. Sakellaropulu’nun ziyaretinin 4 saat süreceği ve adada yer alan Ulusal Hapishane, okul ve belediye başkanlığına ziyarette bulunacağı ifade edildi.

İŞGAL ALTINDAKİ TÜRK ADASI

1932 tarihli Lozan Antlaşması taraflarından İngiltere’nin 1943’te yayınladığı ve 1947 Paris Antlaşması’na taraf olan ABD’nin 1951 yılında yayınladığı haritalarda, Eşek Adası’nın 12 Ada deniz sınırları dışında Türkiye toprağı olarak gösterilmişti. Buna rağmen ada, 16 yıldır Yunanistan işgali altında ve adada konuşlu vaziyette pek çok silahlı askeri güç görev yapıyor.

ANI DEFTERİNDE TAHRİK EDİCİ İFADELER

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu’nun, Eşek Adası’nda bulunan anı defterine şu satırları yazması bekleniyor:

“Adanın fahri vatandaşı olma onuruna eriştiğim için teşekkür ederim. Tarihin derinliklerindeki bu ada, Yunanistan’ın ayrılmaz bir parçasıdır. Burada olmak benim görevim. Buraya sahip çıkacağız. Yunanistan uzun zamandır Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri ve iş birliği arayışındadır. İki halkın barış içinde bir arada yaşamasına ve iş birliğine yatırım yapmaktadır. Ancak, egemenlik haklarından vazgeçmeye veya ulusal topraklar üzerindeki anlaşmazlıkları kabul etmeye hazır değildir. Güneydoğu Avrupa ve Doğu Akdeniz'de barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması, ulusal stratejimizin temel direğidir.”

KAYNAK : DHA

ETİKETLER

YORUMLAR 72 TÜMÜ
 • Muammer Demirtaş 1 hafta önce Şikayet Et
  İşgal altındaki Türk toprağıda ne demek, Türk canını verir toprağını vermez. Eğer o topraklar Türkün ise tek tokatlık işi olan bu yunan tohumundan bir gece ansızın geri alınmalıdır.
  Cevapla
 • kotay 1 hafta önce Şikayet Et
  o adalar alinacak başka yolu yok artik meydan boş değil şimdi chp çıkar derki ne işimiz var adalarda
  Cevapla
 • MUHSİN BAŞKAN 1 hafta önce Şikayet Et
  ermenistan da böyle şımarmıştı rahmetli özal bizim bir uçak oradan geçse bir iki bomba düşüverse ne olur dedi mesaj alındı işler normalleşti tansu çiller başbakandı yunanistan yine böyle azmıştı kardak kayalıklarına bizim sas komandoları çıkıp bayrak dikmişti bu kadar tiyo yeter herhalde !..
  Cevapla
 • Karadenizli 1 hafta önce Şikayet Et
  Kendi söyledigine kendisi bile inanmayan..Cahilce tahrikler bunlar... Eceli gelen derler bizde devamını bilmeyen yok.. Sade ce söyleyecegim son şey.. KAŞINMAYIN.. KAŞINIYOSUNUZZ..
  Cevapla
 • Vatann sever 1 hafta önce Şikayet Et
  12 ada bizimdir geri alacağız bitti
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR