Çin'de korkutan yeni virüs: Dünyaya yayılma ihtimali var!

Çin'deki bilim insanları, dünya çapında salgın şeklinde yayılma ihtimali bulunan yeni bir grip virüsü türü keşfetti.

ABONE OL
GİRİŞ 30.06.2020 03:51 GÜNCELLEME 30.06.2020 03:55 DÜNYA
Çin'de korkutan yeni virüs: Dünyaya yayılma ihtimali var!
Çin'de korkutan yeni virüs: Dünyaya yayılma ihtimali var!

Domuzlarda tespit edilen virüsün insanlara da bulaştığı açıklandı. Araştırmacılar virüsün mutasyon geçirerek hızla yayılmasından endişe ediliyor. Mevcut haliyle de insanlar arasında kolayca yayılabilecek özellikler taşıyan virüsün yakın bir şekilde takip edilmesi gerektiği açıklandı. Bu virüs de yeni bir virüs türü olduğu için insanların bu virüse karşı bağışıklığı yok.

Yeni ve ölümcül bir grip dalgası ihtimali, koronavirüs pandemisi sırasında bile bilim insanlarının yakından takip ettiği bir konu. Son grip pandemisi olan domuz gribi 2009'da Meksika'da ortaya çıkmıştı.

Virüs korkulandan daha az kişiyi öldürmüştü. Özellikle yaşlılar arasında ölüm oranı beklenenden daha düşüktü. Bunda, virüsün uzun yıllar önce görülen bir virüs türüne benzerlik taşıması nedeniyle yaşlıların bağışıklık kazanmış olmasının payı olduğu düşünülüyor.

 

 

2009'da ortaya çıkan A/H1N1pdm09 adlı domuz gribi, yıllık grip aşılarına dahil ediliyor. Çin'de tespit edilen yeni virüs de 2009 virüsüyle benziyor.

AŞI MÜMKÜN

G4 EA H1N1 adlı verilen yeni virüs, insanların solunum yollarında çoğalabiliyor. Virüsün Çin'deki domuz endüstrisinde çalışan kişilere bulaştığını gösteren kanıtlar da bulundu.

Mevcut grip aşıları bu yeni türe dair koruma sağlamıyor. Fakat ihtiyaç haline üzerlerinde oynama yapılarak buna koruma sağlamaları mümkün. İngiltere'deki Nottingham Üniversitesi'nden Kin-Chow Chang, yeni virüsün henüz büyük bir tehdit oluşturmadığını fakat bunu yakından takip etmek gerektiğini söylüyor.

ETİKETLER

YORUMLAR 34 TÜMÜ
 • Aysunaz 1 hafta önce Şikayet Et
  Koronadan korkmuştum ama son zamanlarda alışmıştım bu virüs beni koronadan dahada korkuttu
  Cevapla
 • Vatann sever 1 hafta önce Şikayet Et
  Çin elindeki virüsleri aktif hale getirip dünyayı perişan etmek mi istiyor??????????????Çok güzel bir biyolojik silah
  Cevapla
 • Virü Labaratarları 1 hafta önce Şikayet Et
  Virüs labaraturaları ve aşı firmaları artık mutant virüs bakteri ve canlılara odaklanmış demek ki...Aynı antivirüs sistemine çevirdiler bu işi ve virüs üret tüm dünyaya aşı sat veya nufusu azalt ...Bill gates kazandı sonunda ve nufusu azaltmaya odaklanmıştı ya Gavi ortaklığıyla..Hindistan ingiltere tüm firmalar Gaviye çıkıyor nedense.....
  Cevapla
 • MAHMUT 1 hafta önce Şikayet Et
  Domuz gibi haram hayvanlar yerseniz öyle olur dünya sizinle perişan olmuş inşaallah bu müslüman ve mazlumlara bulaşmaz size hiçde bulaşsın doğu türkistanın ahı size kalmaz
  Cevapla
 • Yilmaz 1 hafta önce Şikayet Et
  ben asiyi buldum. helal yiyin, helal kazanin, helal harcayin. haramlardan, murdar insanlardan uzak durun, yaniniza yaklastirmayin selam, vermeyin izole yasasinlar.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR