AB’ye askeri güç kullan çağrısı yaptı

Libya’da Birleşmiş Milletler’in tandığı, Ankara destekli Ulusal Uzlaşı Hükümeti (UUH) ile Hafter cephesi arasında Sirte üzerinde yoğunlaşan gerilim sürerken Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Wolfgang Ischinger’den, Avrupa Birliği’nin (AB) Libya’daki iç savaşta gerekirse silah gücüyle sözünü dinletmesi gerektiği çıkışı yükseldi.

ABONE OL
GİRİŞ 30.06.2020 05:40 GÜNCELLEME 30.06.2020 05:40 DÜNYA
AB’ye askeri güç kullan çağrısı yaptı
AB’ye askeri güç kullan çağrısı yaptı

DW’nin haberine göre, Funke Medya Grubu’na bağlı gazetelere konuşan emekli büyükelçi Ischinger “Avrupa askeri ağırlığını ortaya koymalı ki bir ateşkese varılabilsin. Uluslararası çatışmalarda askeri araçlarla operasyon tehdidinde bulunmayanların diplomasisi de söz sanatından öteye geçemez” dedi. 

 

Ischinger Almanya’nın yarından itibaren AB Konseyi Dönem Başkanlığını devralacak olmasına ilişkin olarak da “AB’nin çıkarlarını dışarıda daha iyi temsil edebilmek istiyorsa “güç diliyle” konuşmayı öğrenmesi gerektiğini, bunun önkoşulunun da Almanya’nın güç diliyle konuşmayı öğrenmesi olduğunu” dile getirdi. Libya’da “çatışmada faal olan Rusya, Türkiye ve Mısır gibi güçlerin Almanya ve partnerlerinin çağrılarını dikkate almadığını ve bu ülkelerin “kimin askeri yolla konuştuğunu önemsediğini” savundu. Rusya ve Mısır, ülkenin doğusunu elinde bulunduran Tobruk merkezli Halife Hafter’i destekliyor. 

ETİKETLER

YORUMLAR 3
 • Yörük beyi 2 ay önce Şikayet Et
  İyide almanyanın askeri gücü yokki bende almanyada yaşıyorum olan askerlerinde tecrübeleri yok
  Cevapla
 • Hakan 2 ay önce Şikayet Et
  Almanya bağımsız bir ülkemidir ? ABD eyaleti gibi birşey.
  Cevapla
 • Musa 2 ay önce Şikayet Et
  Almanyanın bir askeri gücü mü varmış ki söz sahibi olacakmış ?
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR