NATO'dan Türkiye-Fransa krizine dair yeni açıklama! Gizli rapor vurgusu

NATO, Fransa'nın NATO Deniz Muhafızı Harekatı'na verdiği katkıyı askıya alma kararına rağmen Harekatın tüm faaliyetlerini sürdürmeye devam ettiğini açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 02.07.2020 11:00 GÜNCELLEME 02.07.2020 12:01 DÜNYA
NATO'dan Türkiye-Fransa krizine dair yeni açıklama! Gizli rapor vurgusu
NATO'dan Türkiye-Fransa krizine dair yeni açıklama! Gizli rapor vurgusu

AA muhabirine Fransa'nın Harekata katkılarını askıya alma kararına ilişkin yaptığı açıklamada bulunan NATO yetkilisi, ittifakın misyon ve operasyonlara katılımının ulusal bir karar olduğuna dikkati çekti. NATO yetkilisi, "NATO Deniz Muhafızı Harekatı denizde durumsal farkındalık, terörle mücadele ve kapasite inşası olan üç temel görevini yerine getirmeye devam ediyor" açıklamasında bulundu.

 

GİZLİ RAPOR VURGUSU

Fransa'nın "Türk donanmasının bir Fransız gemisini taciz ettiği" iddialarına ilişkin NATO askeri yetkilileri tarafından bir rapor hazırlandığını kaydeden NATO yetkilisi, "Bu gizli bir rapordur ve NATO Askeri Komitesinde müttefikler arasında ele alınacaktır" bilgisini paylaştı.

 

FRANSA ASKIYA ALDI

Fransız L'Opinion gazetesinin haberine göre, Fransa'nın NATO Daimi Temsilcisi Muriel Domenach, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e mektup göndererek ülkesinin NATO Deniz Muhafızı Harekatı'na verdiği katkıyı askıyı aldığını bildirdi. Domenach, Fransa'nın, operasyona katılan gemilerin davranış kurallarının ve Deniz Muhafızı Harekatı'yla Avrupa Birliği'nin (AB) İrini Operasyonu arasında iş birliği şartlarının açıklığa kavuşturulmasını beklediğini ifade etti. Bu kararın "Türk donanmasının NATO misyonu yürüten bir Fransız gemisini taciz ettiği" iddiasının ardından alındığı belirtildi.

ÇİRKİN İDDİAYA TÜRKİYE'DEN SERT YANIT

Fransız yetkililer, geçen haftalarda Türk donanmasının, NATO misyonu yürüten Fransız gemisini taciz ettiği yönünde iddialar ortaya atmıştı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Bilgi, belge, gemimiz ve karargahlarımızdaki tüm kayıtlar dikkate alındığında söz konusu iddianın tamamen gerçek dışı olduğu görülmektedir. Bilakis başlangıçtan itibaren dostane, yapıcı, iş birliğine açık, destekleyici bir tutum içinde olan Türk Deniz Kuvvetleri unsurları, söz konusu gemiye Fransızların talepleri üzerine yakıt ikmali dahi sağlamıştır. Konuya dair hazırlanan ve Türkiye'nin haklılığını kanıtlayan bilgi ve belgeler müttefikler ve NATO karargahındaki sivil ve askeri yetkililerle paylaşıldı" açıklamasında bulunmuştu.

Genel Sekreter Stoltenberg ise söz konusu iddiaya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, "İddialar, iki NATO üyesini ilgilendiriyor. Söz konusu iki NATO üyesinin olayın nasıl gerçekleştiğine ilişkin çok farklı görüşleri bulunuyor. Bu nedenle NATO askeri yetkilileri, olayın detaylarını netleştirmek için çalışma yürütüyor" diye konuşmuştu.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 5
 • Adnan 3 ay önce Şikayet Et
  Bu somürü düzenini yıllardır devam ettiren ülkelerin işine Türkiye çomak sokunca olanlar olmaya başladı.durun daha henüz başladı bunların bu coğrafyadan esamesi silinince ülkeleri batmaya mecburdur sonunda savaş ilan edecekler başka careleri yok.vampir takımının sonu geldi Allahın izniyle
  Cevapla
 • Yaşar usta 3 ay önce Şikayet Et
  Atın gitsin natodan fransanın gücü neymişki kızdırmasınlar bizi iki gemide feansaya göndeririz. Saten fransa bitik iki aya kalmaz battığını açıklar. Bunlar güçlü türkiyeyi kıskanıyorlar. Battıklarında reis lütfen yardım elini uzatma bunları kurtaracaz derken olan bize oluyor. Bırak batsınlar.
  Cevapla
 • Serdengeçti 3 ay önce Şikayet Et
  Söz, siz aynısını yaptığınızda bir daha ki "taciz" olmayacak! Bekliyoruz...
  Cevapla
 • admin 3 ay önce Şikayet Et
  Bizde akdenizde petrol kacakciligi yapan fransiz gemilerini asayis adi altinda durdurup yakalayip nato ya teslim edelim goz actirmayalim bu somurgecilere
  Cevapla
 • Ali haydar yemez 3 ay önce Şikayet Et
  Sömürgeci zihniyet sene 2020 de olsa alışkanlığından kurtulamıyor. Natoyuda kendi yalanlarına alet etmek istiyor.Suriye ve Libyadan dolayı hırçınlığı hasetliği devam ediyor.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR