Rusya'da referandumun resmi sonuçları açıklandı! 'Putin ömür boyu başkan'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2036'ya kadar devlet başkanlığı yapmasına imkan sağlayan ve ülkenin siyasi sistemini değiştiren anayasa değişikliğini halkın yüzde 77,92'si onayladı. Muhalefet, oylamanın yasal dayanağının bulunmadığını belirterek, söz konusu değişikliklerin 67 yaşındaki Putin'e ömür boyu başkanlık yolunun açılması için yapıldığını savunuyor.

ABONE OL
GİRİŞ 03.07.2020 13:28 GÜNCELLEME 03.07.2020 13:30 DÜNYA
Rusya'da referandumun resmi sonuçları açıklandı! 'Putin ömür boyu başkan'
Rusya'da referandumun resmi sonuçları açıklandı! 'Putin ömür boyu başkan'

Rusya Merkez Seçim Komisyonu, anayasa değişikliğini kapsayan referandumun kesin sonuçlarıyla ilgili protokol imzaladı.

 

Rusya Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova, yaptığı açıklamada, toplam 109 milyon 190 bin 337 kayıtlı seçmenin yüzde 67,97'sinin referanduma katıldığını belirtti.

Pamfilova, anayasa değişikliğine vatandaşların yüzde 77,92'sinin evet, yüzde 21,27'sinin hayır dediğini aktardı.

 

Halk oylamasının demokratik şekilde gerçekleştiğini ifade eden Pamfilova, "Oylama sonuçları güvenilir ve meşruluğu tartışılmaz" dedi.

Vatandaşların özgürce oy kullandığının altını çizen Pamfilova, referandumun sonuçlarının yeniden gözden geçirilmesini gerektirecek bir şikayetin bulunmadığını aktardı.

Putin'in halk oylamasından önce onayladığı anayasa değişiklikleri, kesin sonuçların açıklanması sonrasında yürürlüğe giriyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) günlük vaka sayısının 6 binin altına düşmediği Rusya'da, 25 Haziran ile 1 Temmuz arasında salgının gölgesinde sandık başına gidildi.

DÜZENLEME PUTİN'İN YENİDEN BAŞKANLIK YOLUNU AÇIYOR

Halkın büyük bir kısmı tarafından desteklenen anayasa düzenlemesiyle Putin'in ilki 2012'de başlayan ve 2024'te sona erecek iki dönemlik görev süresi sıfırlandı.

Buna göre, 20 yıldır iktidarda bulunan Putin, yeniden devlet başkanı adayı olabilecek.

Bu değişiklikle Putin'in 2036'ya kadar devlet başkanı olarak kalabilmesinin yolu açıldı.

Muhalefet, oylamanın yasal dayanağının bulunmadığını belirterek, söz konusu değişikliklerin 67 yaşındaki Putin'e ömür boyu başkanlık yolunun açılması için yapıldığını savunuyor.

RUSYA'DAKİ FARKLI MİLLETLERE YÖNELİK TARTIŞMA YARATAN DEĞİŞİKLİKLER

Anayasa değişikliği kapsamında yer alan "Devletin resmi dili, Rusya'nın kurucu unsuru Rus halkının dili olan Rusçadır" ifadesi de ülkedeki Türk ve diğer milletler arasında tartışmalara zemin oluşturdu.

Putin'in, 3 Ağustos 2018’de imzaladığı, Rusya Federasyonu'ndaki diğer milletlerin eğitim dilini Rusça olarak belirleyen yasanın, bu referandumla yapılacak değişikliklerle daha da sağlamlaştırılacağı değerlendirmesi yapılıyor.

"DÜZENLEMEDE KIRIM'IN İLHAKI SAĞLAMLAŞTIRILDI"

Anayasa değişiklikleri arasında Kırım'ın ilhakını sağlamlaştıran madde de yer alıyor.

Değişiklikte yer alan "Rusya Federasyonu'nun topraklarının yabancılaştırılmasını amaçlayan eylemlere ve bu tür eylemlere çağrı yapılmasına izin verilemez" maddesiyle, Kırım'ın yasa dışı ilhakı yönündeki eleştirilerin ortadan kaldırılmasının hedeflendiği belirtiliyor.

Düzenlemeyle Rusya'nın federal bölgelerinin konumunda, Bakanlar Kurulu üyelerinin ve farklı seviyelerde devlet yetkililerinin statüsünde, parlamentonun yetkilerinde bazı değişiklikler olacak.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 25 TÜMÜ
 • elcibey66 1 ay önce Şikayet Et
  Insallah Reis de omuru boyu baskan kalir.
  Cevapla
 • hayr 1 ay önce Şikayet Et
  kat'iyen dinsiz bir millet yaşamaz. Rus da dinsiz kalamaz, geri dönüp Hristiyan da olamaz. Olsa olsa küfr-ü mutlakı kıran ve hak ve hakikate dayanan ve hüccet ve delile istinad eden ve aklı ve kalbi ikna eden Kur'an ile bir musalaha veya tabi olabilir. O vakit dört yüz milyon ehl-i Kur'an'a kılınç çekemez. Bediüzzaman Said Nursi (r.a)
  Cevapla
 • şükrü dönmez 1 ay önce Şikayet Et
  Bizde de aynısı olmalı reisimiz omur boyu baskan olmalı ileri demokrasi bunu gerektirir Reisten başkası yalan o bitanedir
  Cevapla
 • Ülkem 1 ay önce Şikayet Et
  Sonuç zaten belliydi ne bekliyorduki bu yetmez bence öldükten sonra tabutu kremline koysunlar ruhu ülkeyi yönetir unutmasın Suriye'deki libyadaki Rus paralı askerlerin yaptığı zulüm yetimlerin ahı kendisini ve Rusya'yı bitirecek .
  Cevapla
 • velhasıl 1 ay önce Şikayet Et
  Ve Rusya tekrar parçalanma sürecine girer. Yahudiler Rusya da da iş başında.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR