Alman basınından hükümete 'Türkiye' eleştirisi: Bu akılsızca!

Almanya yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle Türkiye’ye yönelik uygulanan seyahat uyarısını kaldırmamakta diretiyor. İkili ilişkiler açısından olumsuz etkileri sebep olacak olan bu karar Alman medyasında gündeme oturmuş durumda. Alman basını alınan kararın dürüstçe olmadığını vurgularken Türkiye’nin Berlin ve Brüksel’in çifte standart uyguladığı eleştirisinde haklı olduğunu belirtti.

ABONE OL
GİRİŞ 04.07.2020 11:51 GÜNCELLEME 04.07.2020 11:51 DÜNYA
Alman basınından hükümete 'Türkiye' eleştirisi: Bu akılsızca!
Alman basınından hükümete 'Türkiye' eleştirisi: Bu akılsızca!

Alman medyasında, Berlin ve Brüksel’in koronavirüs salgınıyla başarılı bir şekilde mücadele eden Türkiye için seyahat uyarısına devam etmesinin arkasında sağlık endişeleri değil siyasi nedenler olduğu yorumları yer alırken, Türkiye’nin çifte standart eleştirilerinde haklı olduğu ifade edildi. 

DİE WELT: KORONAVİRÜS MERKEZİ OLAN İNGİLTERE'YE BİLE İZİN VAR 

 

Alman Die Welt gazetesindeki bir yazıda Almanya’nın Türkiye’ye karşı koronavirüs kisvesi altında bir çıkar oyunu oynamaya çalıştığı ifade edildi.

Türkiye’nin sağlık açısından bakıldığında seyahat uyarısının mantıklı bir yanı olmadığı eleştirilerine yer verilen yazıda, Türkiye’deki vaka sayılarının diğer birçok ülkeden daha kötü olmadığına dikkat çekildi.

 

 

Yazıda, ayrıca Alman TÜV ve Türk sertifikasyon programlarının otel tesislerinin güvenli olmasını sağladığı belirtilerek, Almanya'nın daha kötü durumdaki diğer ülkelerde, örneğin “Avrupa’daki koronavirüs merkezi” olan İngiltere’de tatil yapılmasına bile izin verdiğine işaret edildi.

Yazıda “tıbbi gerçeklik, koronavirüs dış politikasında zaten ikincil bir rol oynuyor” denildi.

RND: TÜRKİYE, ÇİFTE STANDART ELEŞTİRİSİNDE HAKLI

Bir diğer Alman medya kurumu RND ise seyahat uyarısı konusunda Türkiye’nin Berlin ve Brüksel’in çifte standart uyguladığı eleştirisinde haklı olduğunu belirtti.

İyi gerekçelendirilmediği takdirde seyahat uyarısının Ankara'yı rehin almak için kullanıldığı suçlamasıyla karşı karşıya gelinebileceği ifade edilen yazıda, “Bu şekilde hareket etmek hem dürüstçe olmaz hem de siyaseten akılsızca olur. Türkiye ile olan siyasi sorunlar tatilcilerin sırtından çözülemez.” yorumu yapıldı.

AL-MONİTOR: TÜRKİYE, ALMANYA KADAR BAŞARILI

ABD merkezli yayın organı Al-Monitor ise AB’nin 1 Temmuz'dan itibaren 15 ülkeden ziyaretçilere sınırlarını açtığını, ancak Kovid-19 mücadelesinde AB ortalamasının çok üzerinde performans gösteren Türkiye’nin AB'ye ve AB'den seyahat kısıtlaması devam eden ülkeler arasında yer aldığını aktardı.

Türkiye’nin Kovid-19 stratejisinin başarısına işaret edilen yazıda, “Gerçekten de Türkiye'nin koronavirüs istatistikleri, örneğin AB üyesi İsveç'e kıyasla çok daha iyi. Türk nüfusu İsveç'in yaklaşık 9 katı ama Türkiye’de 1 milyon başına düşen vaka sayısı 2.370 iken bu rakam İsveç'te 6.777’dir. Türkiye'de ölüm oranı 1 milyonda 60,8 ancak İsveç'te 528,1'dir. Türkiye ile kabaca aynı nüfusa sahip olan ve başarılı Kovid-19 stratejisinden dolayı övülen Almanya ile karşılaştırıldığında bile Türkiye, Almanya kadar başarılı görünüyor. Almanya'da teyit edilen toplam vaka sayısı yaklaşık 200 bin, Türkiye'de ise bu sayı 195 bin civarında.” denildi.

Yazıda, AB’nin Türkiye için seyahat kısıtlamalarına devam etmesinin nedeninin halk sağlığı endişeleri yerine siyasi nedenlerle açıklanabileceği vurgulandı.

ETİKETLER

YORUMLAR 45 TÜMÜ
 • Savaş Aşık 4 hafta önce Şikayet Et
  Almanlara tutkulu bir aşkımız yok. Bize gelmezlerse İngiltere'de, İtalya'da, İspanya'da geberebilirler. Bizce bir mahzuru yok.
  Cevapla
 • OMER KOCAK 4 hafta önce Şikayet Et
  Sıkışınca Türkiye güvenilir dostumuz ondan sonra vur beline kazmayı. AB nin değişmeyen yüzu
  Cevapla
 • Çavuş 4 hafta önce Şikayet Et
  Büyüyen ve gelişen Türkiye bunları çok korkutmuş,Biz başka,Başka yol bulmalıyız AB bizim için Tali bir yol Bize karşı hiçbir zaman dürüst olmadılar,olmazlarda, Muhalefet bile Türkiye'yi sevmiyor Demekki Doğru yoldayız. Türkiye ile dost olan Kazanır.
  Cevapla
 • milliyetci 4 hafta önce Şikayet Et
  Türk birligi kurulmali acilen ne kadar türk soydas ülke varsa bunlara katilim genisletilmeli balkan lar daki soydas ülkedler asyadaki dindas ülkelr endenozya malezya ya kadar ki bu acilm a japon da katilir kore de ama yeterki bir adim ATILSIN bak in AB denen bir yer kalirmi ?
  Cevapla
 • milliyetci 4 hafta önce Şikayet Et
  HIC BIR ÜLKE ye zorla bbir karar aldirilmaz lakin almanya belcika hostlanda fransa ve avusturya gibi AB nin bel kemigi ülkelerde asiri bir TÜRKIYE ve ERODGAN rahatsizligi var elbet bir gün umariz cok yakin bir zaman diliminde bu ülkeler TÜRKIYE kapisinda diz cökcektir iste O GÜN TÜRKIYE gerek tüm develt kurumlari gerek se halklarimiz olarak bu düsmanca davranis ve irkci yaklasimlar bir karsilik bulacaktir ZORLUK cikartan a simdiden ne gerekiyorsa yapilmali karsiligi verilmeli artim yeter ya AB dedikce bu nlar bize it muamelesi yapiyor lar ytere artik AB niz batsin AB diye bir sey artik bizim ülkede yok hükmpnde dir deyip atin artik bu pisligi ülkeden AB yoksa türk birligi
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR