Belçika'da başörtüsü skandalı! Binlerce kişi protesto etti

Brüksel'de, Belçika Anayasa Mahkemesinin bir yüksekokulda başörtüsünün yasaklanabileceğine ilişkin bildirdiği görüş, binlerce kişi tarafından protesto edildi. Konuyla ilgili son kararı Brüksel Sulh Mahkemesi verecek.

ABONE OL
GİRİŞ 05.07.2020 19:30 GÜNCELLEME 05.07.2020 19:52 DÜNYA
Belçika'da başörtüsü skandalı! Binlerce kişi protesto etti
Belçika'da başörtüsü skandalı! Binlerce kişi protesto etti

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çağrısı üzerine, Brüksel merkezindeki Mont des Arts meydanında yaklaşık 4 bin kişi buluştu. 

 

"Başörtüsü insan hakkıdır", "Elini başörtümden çek", "Özgürlüğümüz nerede?", "Eğitimime dokunma", "Benim hakkım" ve "Yeter" yazlı afişler taşıyan göstericiler, başörtüsüne destek sloganları attı.

 

Bir grup gösterici ise mezuniyet keplerini taktı.

Protestocuların okudukları bildiride, Belçika'da Müslüman kadınların dini inançlarından ötürü ayrımcılığa uğradığına işaret edildi.

Belçika'daki yasalar ve mevzuatlar hazırlanırken Müslüman kadınların önceliklerinin de dikkate alınması talep edilen bildiride, Belçika’da Müslümanlara daha anlayışlı davranılması gerektiği ifade edildi.

- ANAYASA MAHKEMESİNDEN GÖRÜŞ

Belçika Anayasa Mahkemesi, haziran başında başkent Brüksel'deki en büyük yüksekokullardan biri olan Francisco Ferrer'in "tüm dini sembolleri yasaklama" uygulamasına karşı açılan davaya ilişkin görüş belirtmişti.

Görüşte, yüksekokulun, başörtüsü dahil tüm dini sembolleri yasaklama hakkına sahip olduğu bildirilmişti.

Dava, okulda eğitim gören Müslüman öğrenciler tarafından açılmış, Brüksel Sulh Mahkemesi, Anayasa Mahkemesinden görüş bildirmesini istemişti.

Çeşitli insan hakları örgütleri de görüşe tepki göstererek bunun temel insan haklarını ihlal ettiğine dikkati çekmişti.

Konuya ilişkin karar, Brüksel Sulh Mahkemesince verilecek.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 22 TÜMÜ
 • misafir8 4 hafta önce Şikayet Et
  çağdaş, gelişmiş, entellektüel diye tapılan haçlı batısının son hali. bizde de bu gezi zekalılardan vardı. Hala içimizde yaşıyorlar. Bir ur gibi. her an nüksedecek kangren oluşturacak sinsi bir hastalık gibiler. Türklerin egemenliği ve milletçe mücadelesi arttıkça bu hastalık yapıcı asalaklar azacaktır. Sonunda ilaç 15 temmuz gibi kafalarına çökecektir. hepsi Covid gibi, ana vatanlarının yolunu tutacaktır. emin olun. Türk balası kurt olur. Bastığı yer yurt olur.
  Cevapla
 • misafir 4 hafta önce Şikayet Et
  Arkadaş ! Biz ülkemizdeki gayri müslimlere başınızı örteceksiniz diyor muyuz? Bu ne barbarlık...
  Cevapla
 • MİSAFİR 4 hafta önce Şikayet Et
  Öğrenciler başlarına taktıkları kare şeklindeki kepin manasını biliyorlar mı? Kare şeklindeki kep, emirlerin yazılı olduğu kitabı temsil eder. Öğrenciler o emirleri hayatı boyunca başının üzerinde taşıyacağını ima eder. Asıl sorun da bu emirlerin hangi inanca göre yazıldığıdır. Mezuniyet sırasında kepin fırlatılması da, okulun bitmesi ile bazı öğrencilerin o emirlere karşı gösterdiği bir tür isyan veya rahatlama gösterisidir.
  Cevapla
 • hıdır kurşat 4 hafta önce Şikayet Et
  çatlasanızda patlasanızda islamiyet nurunu tamamlayacak
  Cevapla
 • malatya 4 hafta önce Şikayet Et
  burakın avrupadaki müslümanlar halletsin sizin sesinizi avrupa duymuyor
  Cevapla
 • Salih Yetim 4 hafta önce Şikayet Et
  Duyar. Biraz duyarlı ol
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR