BAE astronomik paralar teklif etti! 'Satılık değiliz' deyip reddetti!

Tunus'ta Nahda Hareketi Şura Konseyi Başkanı Abdulkerim el-Haruni, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), Nahda'yı Tunus siyasetinden uzaklaştırmak için eski Cumhurbaşkanı El-Baci Kayid es-Sibsi'ye astronomik rakamlarda para teklif ettiğini söyledi.

ABONE OL
GİRİŞ 06.07.2020 00:45 GÜNCELLEME 06.07.2020 00:45 DÜNYA
BAE astronomik paralar teklif etti! 'Satılık değiliz' deyip reddetti!
BAE astronomik paralar teklif etti! 'Satılık değiliz' deyip reddetti!

Haruni, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "BAE, Nahda'yı iktidardan ve Tunus siyasetinden uzaklaştırmak ve ülkenin demokratikleşme tecrübesini baltalamak için Sibsi'ye astronomik paralar teklif etti ancak Sibsi, vatanperver bir devlet adamı olarak bu teklifi reddetti ve Tunus'un satılık olmadığını, bağımsız ve menfaatini bilen bir ülke olduğunu gösterdi." dedi.

 

Barışçıl devrimin Tunus'ta doğduğunu kaydeden Haruni, "Biz dışarıya devrim ihraç etmediğimiz gibi ithal de etmiyoruz. Tunus kendi yolunu seçti ve kimsenin dışlanmadığı, uzlaşmacı ve demokratik bir geçişi benimsedi." diye konuştu.

Arap dünyasındaki devrim karşıtı güçlerin, geçen 10 yıl boyunca Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerdeki devrim hareketlerini engelleme girişiminde bulunduğunu aktaran Haruni, "Bu ülkeler, Tunus'taki vekilleri aracılığıyla ülkedeki demokrasi tecrübesini baltalamaya çalıştı." değerlendirmesini yaptı.

 

Haruni, söz konusu ülkelerin, karşı bir hareket oluşturma girişimleri boşa çıkınca başka yollara başvurduğunu ifade etti.

'HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADILAR'

Bunların başında, Sibsi'ye yapılan para teklifinin geldiğini aktaran Haruni şunları kaydetti:

"Buradan bir şey elde etmekten umudu kesince Cezayir'e yöneldiler. Cezayir içindeki güçlerle birlikte Tunus'taki demokrasi tecrübesini hedef almaya çalıştılar ama Cezayir, Tunus'un istikrarının kırmızı çizgi olduğunu söyleyince hayal kırıklığına uğradılar. İkinci girişim, devlet içinden geldi. Meclis içinde gördüğümüz devrim karşıtı sesler bunlardandı." 

Haruni, tüm bu çabaların başarısız olduğunu, Tunus demokrasisinin güçlü bir şekilde ayakta durduğunu, Nahda Hareketi'nin de Tunus'un ekonomik ve sosyal sıkıntıların üstesinden gelebilmesi için ulusal birlik için çalıştığını vurguladı. 

ETİKETLER

YORUMLAR 41 TÜMÜ
 • selim kaptan 4 hafta önce Şikayet Et
  para basiyorlar, insanlarda paraya tapiyor, alet oluyor. Paraya köle olmamak, para bize köle olmasi gerekiyor
  Cevapla
 • Tunç 4 hafta önce Şikayet Et
  Parayla kendini ve ülkesini satmayanlara helal olsun, üç kuruşluk menfaat için sözde muhalefetlik yapan bizdeki satılmışlarada kapak olsun.
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  İngiliz tebalı zındık.
  Cevapla
 • mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  kimbilir ülkemizde kime teklif ettiler....kime para akıtıyorlar...
  Cevapla
 • hekvasi nasil olsun 1 ay önce Şikayet Et
  Ey bae Tunus basta islam ulkelerinesatin almak icin para degilde en kisa zasmanda koyu islam dusmani veliaht prens ataist zayetin helvasini gondermek nasip olur insallah islam alemi olarak bizlerde veliaht prens ataist zayedin arkasindan bol bol beddua okuruz
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR