İran'dan ABD'ye Ayasofya tepkisi, Erdoğan'a övgü

İran dini lideri Ayetullah Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Başdanışmanı ve eski Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Ayasofya açıklamasına tepki gösterdi. Endülüs örneğini vererek tezini savunan Velayeti, aynı zamanda, "500 yıllık tarihi yapısı olan Ayasofya kıyamete dek cami olarak kalacaktır. Türk halkı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu kararı için minnettar" ifadelerini kullandı.

ABONE OL
GİRİŞ 02.08.2020 12:00 GÜNCELLEME 03.08.2020 08:12 DÜNYA
İran'dan ABD'ye Ayasofya tepkisi, Erdoğan'a övgü
İran'dan ABD'ye Ayasofya tepkisi, Erdoğan'a övgü

İran dini lideri Ayetullah Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Başdanışmanı ve eski Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, konuk olduğu bir devlet televizyonu kanalında, Türkiye'nin Ayasofya kararına dair açıklamalarda bulundu.

 

"KARAR DÜNYAYI AYAĞA KALDIRDI"

Velayeti, Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilen Ayasofya'nın Türkiye'nin en önemli camilerinden biri olduğunu belirterek, "Erdoğan'ın Ayasofya kararından sonra tüm Hristiyan dünyası ayağa kalkarak, Ayasofya'nın statüsünün müzeden camiye değiştirilmesini eleştirdiler ve 'Eğer öyleyse, 1942'den önceki tüm müzeler camilere ve kiliselere dönüştürülmeli' dediler" dedi.

ENDÜLÜS ÖRNEĞİNİ VERDİ! "TÜRK HALKI ERDOĞAN'A MİNNETTAR"

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Ayasofya açıklamasına tepki gösteren Velayeti, "Pompeo'nun başka bir emri yok mu? Ataları tüm dünya müzelerini kiliselere dönüştürdü. Endülüs yenilgisinden sonra ellerinden geldiğince kadar kilise yaptılar. 500 yıllık tarihi yapısı olan Ayasofya kıyamete dek cami olarak kalacaktır. Türk halkı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu kararı için minnettardır" değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK : Mehr News

ETİKETLER

YORUMLAR 19 TÜMÜ
 • iranli Turk 5 ay önce Şikayet Et
  Bu adam Turk dusmanlarinin basinda geliyor,bu sozu:(Azerbaycan(iran Azerbaycani) er ya da gec irandan ayrilacak. oralara yatirim yapmayin....) meshur. Bence iranin bas masonlarindan biri.
  Cevapla
 • Serkan 5 ay önce Şikayet Et
  ABD kuklası konuşmuş
  Cevapla
 • Burak 5 ay önce Şikayet Et
  FETÖnün ikizleri takiyye kralları.
  Cevapla
 • Adımopter 5 ay önce Şikayet Et
  Gölge etmeyin yeter diyecem ama yapamazlar , Türk yurtlarımız ve islam üzerindeki hayalleri belli.Rabbim devletimizi daim ve güçlü eylesin.
  Cevapla
 • Asım 5 ay önce Şikayet Et
  iran düzelse , diğer İslami ve arap ülkeleri de düzelir.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR