Latin Amerika ülkesinde yeni doğan çocuklara Türk isimleri veriliyor

Latin Amerika ülkelerinde Türk dizilerinin gördüğü rağbet, Paraguay'da halkın çocuklarına dizi kahramanlarının isimlerini vermesiyle de kendini gösterdi.

ABONE OL
GİRİŞ 22.09.2020 03:45 GÜNCELLEME 22.09.2020 03:46 DÜNYA
Latin Amerika ülkesinde yeni doğan çocuklara Türk isimleri veriliyor
Latin Amerika ülkesinde yeni doğan çocuklara Türk isimleri veriliyor

Bütçe ve kalite anlamında dünyanın en iyi dizileri arasında olduğu yabancı kaynaklar tarafından da teyit edilen Türk dizilerinin hayranlıkla takip edildiği Latin Amerika ülkelerinde, bölge halkının çocuklarına dizi karakterlerinin isimlerini vermeye başlaması sosyal medyadaki paylaşımlara yansıdı.

 

 

''Fatmagül'ün Suçu Ne'', "Binbir Gece", "Muhteşem Yüzyıl", "İffet" gibi birçok Türk dizisinin ilgiyle takip edildiği Latin Amerika ülkelerinden Paraguay’da, nüfus idaresi olarak görev yapan ''Registro Del Estado Civil'' isimli resmi kuruluş, Twitter hesabından vatandaşların çocuklarına dizilerden esinlenerek verdiği bazı isimleri paylaştı.

 

 

MUSTAFA, ŞEHRAZAD, KERİM GİBİ İSİMLER VERİLİYOR

Kurumun, ''Buradaki bazı isimler Türk romanlarından ve dizilerinden esinlenilmiş.'' ifadesiyle yaptığı paylaşımda, Şehrazad, Kerim, Kemal, Devran ve Mustafa gibi isimlerin yer aldığı görüldü.

Aynı kurum tarafından yapılan ikinci bir paylaşımda, ''Rahatsız edici veya alay konusu olmayan en sevdiğiniz ismi seçin ancak çocuğunuzu kaydetmek için herhangi bir kayıt ofisine gitmeyi unutmayın.'' ifadelerine yer verildi.

Paraguay'ın nüfus idaresi, vatandaşlara yerel isimlerle Türkçe isimlerin nasıl kullanılabileceği konusunda, ''Onur Juan Jose'', ''Sherazade Verenice'', Wilson Kemal'', ''Salvano Mustafa'' gibi eşleşmelerden de örnekler verdi.

Nüfus idaresinin isim önerilerinin altına yorum yazan bazı vatandaşlar durumu sempatik bulduğunu belirten esprili yorumlar yazarken bazılarının ise ''Bunlar hep Türk dizileri yüzünden.'' şeklinde tepkilerini dile getirdi.

2015 yılından itibaren Türk dizlerinin Latin Amerika ülkelerinde izlenme rekorları kırdığı biliniyor. İlk önce Şili'de başlayan Türk dizi furyası sonucu, bu ülkede de doğan bazı çocuklara Türkçe isimler verilmeye başlanmış, Türk oyuncular Latin Amerika'daki çeşitli organizasyonlara davet edilmişti.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 18 TÜMÜ
 • Siyahzsambak 1 ay önce Şikayet Et
  Muhteşem yüzyıllamı örnek olacağız.yazıklar olsun kendi atalarımıza hakaret etmek övünçmü olmuş. Bari tarihin gerceklerini hakkıyla yansitında elin gavuruda dogru düzgün örnek alsın. Bizim yeni nesilde atasını doğru tanısın. Muhteşem yüzyıl mış küllün iftira . Kanuninin sillesini yesin onu dizi diye cekenler
  Cevapla
 • evladiosmanlı 1 ay önce Şikayet Et
  islam a giden yolda vücut bulmaları dileğiyle...
  Cevapla
 • evladiosmanlı 1 ay önce Şikayet Et
  ...........bizim monşerlere duyulurul.
  Cevapla
 • Bence 1 ay önce Şikayet Et
  Batı dizilerle bizi bozdu şimdi bizde onların ayarlarını bozuyoruz galiba
  Cevapla
 • Kara cahil 1 ay önce Şikayet Et
  Diriliş Ertuğrul dizisini gönderin. Sonra Türkiye'ye ilhak etsinler. Böylece ABD yi güneyden kuşatmaya başlarız. 1 Venezüella 2. Paraguay 3.........
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR