AB'nin Belarus yaptırımları yürürlüğe girdi

Avrupa Birliği’nin (AB) bugün resmi gazetede yayınladığı karar ile 40 Belaruslu yetkiliye uygulanacak olan yaptırımlar yürürlüğe girdi. Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ise yaptırımlardan muaf tutuldu.

ABONE OL
GİRİŞ 02.10.2020 19:55 GÜNCELLEME 02.10.2020 19:55 DÜNYA
AB'nin Belarus yaptırımları yürürlüğe girdi
AB'nin Belarus yaptırımları yürürlüğe girdi

Avrupa Birliği, Belarus’ta Ağustos ayında yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin ardından başlayan barışçıl protestolara, gazetecilere ve muhalefet üyelerine yönelik baskı ve sindirme politikası uygulayan ve seçim sürecinde yapılan yolsuzluklardan sorumlu tutuğu 40 kişiye yaptırım kararı aldı. AB’nin aldığı yaptırım kararları bugün resmi gazetede yayınlanması ile yürürlüğe girdi. Kararda, ”Kısıtlayıcı tedbirler arasında AB topraklarından giriş veya geçiş yasağının yanı sıra AB sınırları içindeki varlıkların dondurulmasına karar verilmiştir. AB vatandaşlarının ve işletmelerinin de hedeflenen kişilere fon ayırması yasaktır” denildi.

 

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko

LUKAŞENKO YOK AMA LİSTE AÇIK!

 

AB Konseyi Başkanı Charles Michel yaptığı açıklamada, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun yaptırım uygulananlardan biri olmadığını, ancak listenin açık olduğunu ifade etti. Yaptırım listesinde, İçişleri Bakanı Yuri Karayev ve birkaç astının yanı sıra seçim komisyonu üyeleri, komutanlar, güvenlik yetkilileri ve cezaevi müdürleri yer aldı.

GKRY HAFTALARCA VETO ETMİŞTİ

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) AB'den Türkiye'ye karşı yaptırımlar çıkması için haftalarca veto ettiği bu karardan blokajını kaldırması ile AB Konseyi tarafından yaptırım kararı alınabildi.

KAYNAK : İHA

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR