Dünyanın beklediği açıklama: DSÖ aşı için tarih verdi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının regülatörlerin onayına sunulmak üzere aralık ayı veya 2021'in başında hazır olacağını bildirdi.

ABONE OL
GİRİŞ 13.10.2020 02:18 GÜNCELLEME 13.10.2020 02:20 DÜNYA
Dünyanın beklediği açıklama: DSÖ aşı için tarih verdi
Dünyanın beklediği açıklama: DSÖ aşı için tarih verdi

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle DSÖ salgın uzmanlarıyla toplantı düzenledi.

 

 

AA muhabirinin, Türkiye, ABD, Rusya, Çin ve İngiltere'deki aşı çalışmalarındaki son duruma ilişkin sorusunu, DSÖ bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan ve DSÖ Genel Direktör Yardımcısı Dr. Mariangela Simao cevapladı.

 

 

Dünyadaki aşı çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirten Swaminathan, "Tüm dünyada gerçekleşen klinik deneylerdeki ilerlemeyi görmek gerçekten çok cesaret verici. Bildiğiniz gibi şu anda klinik deneylerin bazı aşamalarında yaklaşık 40 aşı adayımız var ve bunların 10'u son aşama olan FAZ-3 denemelerinde. Bunlar (son aşamadaki aşılar) bize aşıların hem etkinliği hem de güvenliği açısından bilgi verecek." dedi.

ARALIK AYINDA VEYA OCAK 2021'DE AŞI HAZIR OLACAK

Dr. Swaminathan, Kovid-19 aşısının regülatörlerin onayına sunulmak üzere aralık ayı veya 2021'in başında hazır olacağını bildirdi. Bilim insanı Swaminathan, Kovid-19 için pek çok adayı olmasının, etkili ve güvenli bir Kovid-19 aşısı bulunma şansını artırdığına dikkati çekti.

DSÖ Genel Direktör Yardımcısı ve İlaçlar ve Sağlık Ürünleri Sorumlusu Dr. Simao ise "Bu aşının, denemenin yapıldığı ülkede, deneye tabi tutulduğu ülkede ruhsatlandırılması gerekecek." dedi.

Simao, DSÖ'nün Kovid-19 aşısı için "ulusal regülatör makamlarla çok yakın çalıştığını belirterek, FAZ-3 denemelerinin fiilen sona ermesinden sonra yaygın bir aşılama için pek çok adım atılması gerektiğini kaydetti.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 25 TÜMÜ
 • birisi 4 ay önce Şikayet Et
  her gün bir tarih açıklıyorsunuz maşallah
  Cevapla
 • Fırsat bu Fırsat 4 ay önce Şikayet Et
  Bana yetişmedi dün pozitif çıktı. Bu arada Altın düşşede alsak. Uçtu füze oldu.
  Cevapla
 • metin 4 ay önce Şikayet Et
  çıkaramazlar Türkiye onlardan önce çıkaracak. bu böyle biline..
  Cevapla
 • Demir Ersoy 4 ay önce Şikayet Et
  Aşı konusunda bu kaçıncı müjde anlamış değilim
  Cevapla
 • Bülent 4 ay önce Şikayet Et
  Bu virüsün aşısı bulunma ihtimali yoktur. Alınabilecek en iyi tedbir, salgını başarıyla atlatmış ülkelerin izlediği yollar tedkik edilip, aynı yollar izlenmelidir. Şu anda Çin ve Vietnamda salgın kontrol altına alınmış ve normal yaşama dönülmüştür.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR