Bir ülke daha boyun eğdi! Sudan, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi kararı aldı

Sudan, ABD aracılığıyla yürütülen müzakerelerin ardından İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi kararı aldı.

ABONE OL
GİRİŞ 22.10.2020 04:00 GÜNCELLEME 22.10.2020 04:01 DÜNYA
Bir ülke daha boyun eğdi! Sudan, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi kararı aldı
Bir ülke daha boyun eğdi! Sudan, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi kararı aldı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya yakınlığıyla bilinen Isarel Hayom gazetesinin haberinde, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in İsrail ile yaptığı ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmalarından sonra Sudan'ın da bu sürece dahil olduğu belirtildi.

 

Haberde, Sudan ile ABD arasında devam eden müzakerelerin ardından Hartum yönetiminin Tel Aviv ile ilişkilerin normalleştirilmesi kararı aldığı ifade edildi.

Kararın, "tarihi bir adım" olarak nitelendirildiği haberde, ABD'nin de bu adımın bir parçası olarak Sudan'ı "terörizmi destekleyen ülkeler listesi"nden çıkaracağı kaydedildi.

 

İsrail'in Walla haber sitesini göre, dün İsrail'e ait özel bir jet, direkt uçuşla Hartum'a gitmişti. Haberde, bu durumun ABD'nin arabuluculuğuyla Tel Aviv ile Hartum arasındaki normalleşme anlaşmasının sonuçlanması çerçevesinde devam eden temaslarla ilgili olduğu ifade edilmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da dün verdiği basın brifinginde, ABD'li terör kurbanları ve aileleri için Washington yönetiminin talep ettiği 335 milyon doları ödemesinin ardından Sudan'ı terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkarma işlemlerine başladıklarını açıklamıştı. Bunun nihai sonuca ulaşmasının İsrail ile normalleşme sürecine de bağlı olduğunu ifade eden Pompeo, Hartum yönetiminden normalleşme sürecinin hızlı şekilde gerçekleştirilmesini umduğunu söylemişti.

Pompeo, "Sudan yönetiminin İsrail'i tanımasını ve ilişkilerini geliştirmesini istiyoruz. Bu bağımsız kararı vermenin neden Sudan hükümetinin çıkarına olduğunu vurgulamak adına onlarla gayretle çalışıyoruz." demişti.

Uzun süredir başta BAE olmak üzere Körfez ülkeleri ile İsrail arasında perde arkasında yürütülen ciddi temas süreci, ABD Başkanı Donald Trump'ın 13 Ağustos'ta BAE'nin, 11 Eylül'de de Bahreyn'in İsrail ile anlaşmaya vardığını açıklamasıyla aleni hale geldi.

15 Eylül'de Beyaz Saray'da düzenlenen resmi törende, İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında "ilişkilerin normalleştirilmesine" yönelik anlaşmalar imzalanmıştı.

İsrail basını ve uzmanlara göre, İsrail ile normalleşme sürecinde sırada Umman ile Suudi Arabistan'ın yanı sıra Sudan vardı.

Sudan'ın bu kararına ilişkin Hartum ve Tel Aviv makamlarından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

ETİKETLER

YORUMLAR 5 TÜMÜ
 • Yaşar 1 ay önce Şikayet Et
  Arap ülkelerini yöneten yöneticilerin islamiyetle alakası yok. Çünkü bunların anneleri hep ecnebi �ngiliz kraliyet ailesinde yetişmiş bunlar. Olan sadece masum halka oluyor.
  Cevapla
 • Osmanlı torunları 1 ay önce Şikayet Et
  Sudan gibi çok temiz insanların yaşadığı İslam'ı tırnaklarına kadar hisseden bir ülkenin siyonistlere boyun eğmesi çok acı bir şey ve asla sudan bunu isteyerek kabul etmedi.
  Cevapla
 • mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  kardeş darbeyi ne icin yaptılar bu kararları almak ve ülkeyi siyonizme köle yapmak icin darbeler yapıyorlar
  Cevapla
 • Sedat 1 ay önce Şikayet Et
  İpi başkalarının elinde olan kuklalar
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Yazıklar olsun sizin gibi Müslümanlara
  Cevapla
 • murtaza 1 ay önce Şikayet Et
  İsrail para karşılığında müslüman ülkelerini satın alıyor.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR