İsrail karıştı: Savunma Bakanı'ndan Netanyahu'ya F-35 suçlaması

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun ABD'nin Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) F-35 satışı için yürütülen müzakereleri kendisinden ve savunma kurumlarından gizlediğini söyledi.

ABONE OL
GİRİŞ 24.10.2020 00:33 GÜNCELLEME 24.10.2020 00:34 DÜNYA
İsrail karıştı: Savunma Bakanı'ndan Netanyahu'ya F-35 suçlaması
İsrail karıştı: Savunma Bakanı'ndan Netanyahu'ya F-35 suçlaması

Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Savunma Bakanı, BAE ile barış anlaşmasını imzalandıktan sonra, (Abu Dabi'ye) gelişmiş silahların satışına ilişkin müzakereler yapıldığını öğrendi. Müzakerelere dahil olan İsrailli yetkililerce bu konu biliniyordu ancak bu bilgi savunma kurumlarından gizlendi." ifadelerine yer verildi.

 

 

NETANYAHU'DAN CEVAP

Netanyahu'nun ofisinden yapılan yazılı açıklamada ise BAE'ye F-35 satışının Tel Aviv ile Abu Dabi arasında ilişkileri normalleştirme anlaşması müzakerelerinin bir parçası olmadığı ve bu konunun iki ülke arasında 15 Eylül'de imzalanan barış anlaşmasından sonra gündeme geldiği savunuldu. 

 

 

İsrail ile BAE arasında ilişkileri normalleştirme anlaşmasına varılması için yapılan müzakerelerin Savunma Bakanı Gantz ve Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi'den gizlendiği ortaya çıkmıştı. 

İSRAİL MEDYASI NETANYAHU'YU HEDEFE KOYDU

Netanyahu, BAE ile ilişkileri normalleştirilmesi için yapılan müzakerelerin "basına sızdırılması ve böylece bu girişimlerin bölgesel düşmanlar tarafından bozulabileceği" endişesiyle bu bilginin Gantz ve Ashkenazi'den gizlendiğini ileri sürmüştü. 

İsrail'in Yedioth Ahronoth gazetesi, 14 Ağustos'ta Netanyahu'nun müzakerelerin bir parçası olarak BAE'ye F-35 satışına onay verdiğini yazmış, İsrail Başbakanı haberi yalanlamıştı.  

Netanyahu ile Gantz bugün yayınladıkları ortak yazılı açıklamada, ABD'nin BAE'ye F-35 satışına İsrail'in karşı çıkmayacağı belirtilmişti. 

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 3
 • Abdullah 1 ay önce Şikayet Et
  ABD İsrailin emrinde. İslam dünyası için en büyük ve gizli tehlike İsrail.
  Cevapla
 • hakmyemez 1 ay önce Şikayet Et
  ne gizlisi bu yahudi sözü ap acik islam düsmani filistinli masum müslüman bebekleri katleden kafirler
  Cevapla
 • TRT World'e Destek 1 ay önce Şikayet Et
  Acil Nükleer silahlara ihtiyacımız var.
  Cevapla
 • Tespit 1 ay önce Şikayet Et
  Abd diye bir ülkenin olmadığının engüzel açıklaması
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  ABD = İsraik
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR