Samiri Yahudi Hahamı: İslam peygamberine hakaret eden herkes Allah’ın gazabına uğrar

Dünyanın en küçük dini cemaati sayılan Samiri Yahudilerinin hahamlarından Kahin Hüsnü Es-Samiri, Fransa'da İslam'a ve Hazreti Muhammed’e yönelik yapılan hakaretleri kınadı.

ABONE OL
GİRİŞ 29.10.2020 21:42 GÜNCELLEME 29.10.2020 21:43 DÜNYA
Samiri Yahudi Hahamı: İslam peygamberine hakaret eden herkes Allah’ın gazabına uğrar
Samiri Yahudi Hahamı: İslam peygamberine hakaret eden herkes Allah’ın gazabına uğrar

Haham Samiri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İslam'a ve Hazreti Muhammed'e yönelik yapılan hakaretleri kınayarak, “Peygamber Muhammed de İsa ve Musa gibi Tevhid diniyle gönderilmiştir. Ona hakaret eden herkes Allah’ın gazabına duçar olur.” dedi.

 

Hazreti Muhammed’e övgülerde bulunan, onun ihsan ve kerem sahibi olduğunu belirten Samiri, “İslam Peygamberi, bizim de bugün varlığımızı sürdürmemizde etkisi olan dinlere amanname vermiştir.” ifadelerini kullandı.

Samiri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a tepki göstererek, Hazreti Muhammed'e yapılan hakaretlere son vermeleri çağrısında bulundu.

 

Samiriler

Sayıları yaklaşık 800'ü bulan ve dünyanın en küçük dini cemaati sayılan Samiriler, işgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentinde bulunan Gerizim Dağı'nın eteklerinde ve İsrail’in başkenti Tel Aviv yakınlarındaki Holon bölgesinde yaşıyor.

Filistin Yahudileri olarak da bilinen Samiriler, Hazreti Musa’nın vefatından sonra Hazreti Yuşa bin Nun’un komutasındaki İsrailoğulları’nın 3 bin yıl önce Filistin topraklarını fethettiğinden bu yana Nablus’ta yaşıyor ve Beyt’ul Makdis’in Kudüs’te değil, Gerizim Dağı’nın üstünde olduğuna inanıyor.

Samiriler, İsrailoğulları sülalesinin gerçek uzantılarının kendileri olduğunu dile getiriyor. Samiriler, Yahudiliğe benzer bir dine inanmakla birlikte Yahudiler tarafından Yahudi kabul edilmeyen bir topluluk olarak tanınıyor.

Samiriler ile Yahudiler arasında birçok fark bulunuyor. Yahudilerin Tevrat'ı tahrif ettiğine inanan Samiriler, kendilerinin Hazreti Yakub'un 12 oğlundan Hazreti Yusuf'un torunları olduklarını kabul ediyor. Samirilerin Tevratı ile Yahudilerinki arasında altı bine yakın fark olduğu ifade ediliyor.

Müslümanlar gibi abdest alıp, Aramice diliyle ibadet eden Samiriler’e ait ibadet yerleri de Müslümanların mescidine benzerlik gösterirken, Yahudilerin Sinagogları gibi içeride masa veya sıra bulunmuyor.

ETİKETLER

YORUMLAR 28 TÜMÜ
 • sariye cin 7 ay önce Şikayet Et
  Bizler Allah'a ve insanlara karşı sorumluluk duyarız Allah'a inanıp insana zulmedeni hangi insan sever Allah'a inanıp müslüman olmayan insana zalimlik yapmayanin cezası Allah la kul arasındadır yanlış bilmiyorsam Allah insanın insan üzerindeki hakkın mahşerde büyük vebal olduğunu biliyorum insanları iyi tanımak çok önemlidir
  Cevapla
 • ismet 7 ay önce Şikayet Et
  fransayı boykot edeksek başımızin belasi laiklikten başlayalim dunyada örnegi varmı fransa kendi laikmi
  Cevapla
 • Objektif 7 ay önce Şikayet Et
  Gönūl isterdiki boy boy islam aleminin açıklamaları haber yapılsın gel görki canım ülkemden başka tepki veren yok..Yahudinin hahamının açıklamasını kendimize destek görüyoruz hey yarabbi sen yardımcımız ol tez zaman bizi dahada güçlü kıl arapları sancağımızda toplayıp vergiye bağlayalım yoksa bu kafayla giderlerse haclilalar yahudiler,yakin gelecekte araplarin yasama haklarini ellerinden alacaklar..Bunlar iflah olmaz ,tarih tekerrur etmezse osmanli olamazsak araplari bicecek yahudiler haclilar.
  Cevapla
 • hunkartensi 7 ay önce Şikayet Et
  bir karikatür fikrim var buda benim düşüncem Macron ve Fransa mademki bukadar çok savunuyor o zaman benimkiside fikir önde Macron arkasında Fransız Bayrağı yanında uçak gemisi Fransız bayrağı çekili kolundada Nazi anblemi böyle bir fikrim var bu olay için ama karikatür yeteneği sıfır yoksa şimdiye kadar internette görürdü kaükatür nasıl oluru birde ayağının yanında ölen Afrika kökenlileri ve birde sarı yelekli göstericileri polisin onlara yaptığını çizince anlar ne olacağını ama yok birileri çizsin bari buda bizim düşüncemiz olsun o zaman
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 7 ay önce Şikayet Et
  ABD'nin ikiz kulelerini kendi yikip " Hacli savasimiz başliyorrr" naralari benzeri, Fransa' da " sari yeleklilerin eylemlerini engellemek ve milli bir ruh olusturmak icin" NOTR DOME KILISESINI kendi yakti. Simdi de Islamiyeti kotulemek amaciyla bulunan bir figurandan medet umuyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR