Azerbaycan ordusunun 27 yıl sonra işgalden kurtardığı Fuzuli ve Cebrail görüntülendi

Azerbaycan ordusu tarafından, geçtiğimiz ekim ayında Ermenistan işgalinden 27 yıl sonra kurtarılan Cebrail ve Fuzuli bölgesi görüntülendi.

ABONE OL
GİRİŞ 07.11.2020 19:26 GÜNCELLEME 07.11.2020 19:26 DÜNYA
Azerbaycan ordusunun 27 yıl sonra işgalden kurtardığı Fuzuli ve Cebrail görüntülendi
Azerbaycan ordusunun 27 yıl sonra işgalden kurtardığı Fuzuli ve Cebrail görüntülendi

Azerbaycan ordusu 27 Eylül'de topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonda Cebrail ve Fuzuli bölgelerindeki bazı köylerini işgalci Ermenistan güçlerinden kurtarmıştı. Azerbaycan ordusu 4 Ekim tarihinde Cebrail'in kent merkezini, 17 Ekim'de ise Fuzuli'nin kent merkezini özgürlüğüne kavuşturmuştu. İşgalden kurtarılan Fuzuli ve Cebrail'in bazı noktalar görüntülendi.

 

AZERBAYCANLI TÜRKLERİN EVLERİ HARABEYE DÖNMÜŞ

Ermenistan'ın işgalinden kurtarılan Cebrail'de, Ermenistan'a ait birkaç askeri binanın yanı sıra, askeri mevziler görüldü. Bölgeyi kurtarma operasyonu sırasında Ermenistan ordusu tarafından geride bırakılan ve Azerbaycan'ın ordusunun kurtarma operasyonunda vurulan askeri araçlar ve tankların aldığı hasar dikkat çekti. Aynı zamanda, kentin kontrolünü sağlamak için tepelere yapılan gözetleme kuleleri görüntülendi. Ermenistan'ın 1993 yılında Fuzuli'yi işgal etmesi nedeniyle bölgeyi terk eden Azerbaycanlı Türklere ait evlerin de harabeye döndüğü görüldü.

 

MAYIN VE BOMBA TEMİZLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Azerbaycan bayrağının dalgalandırıldığı Fuzuli'de ise, Ermenistan ordusunun kentten geri çekilmesi sonucu geride orduya ait askeri bina kaldı. Bölgede Ermenistan'ın geride bıraktığı bomba ve mayınlardan temizleme çalışmaları devam ediyor. Ayrıca İşgalci Ermenistan'ın bir köyü talan ettikten sonra bir mescit binasını ahıra çevirerek hayvanları beslediğine ilişkin izler bulunuyor. Azerbaycanlı vatandaşlara ait kabristanda bulunan mezarların dağıtılarak hasar aldığı görülürken, Cebrail'de olduğu gibi Fuzuli'de de Ermenistan ordusunun kaçarak bıraktığı askeri araçlar tespit edildi.

KAYNAK : İHA

ETİKETLER

YORUMLAR 1
  • Dağdelenoğlu 2 ay önce Şikayet Et
    Yağma, yakma, yıkma, iftira, yalan hile.... Ermeni yönetminin zihniyetinde ne kadar gayri ahlaki ve insani varsa hepsinden fazları var. O zihniyetin harebeye çevirdiği güzelim diyarlar. Bundan böyle yeniden hayat bulacaklar.
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR