İrini Operasyonu Komuta Merkezi'nden pişkin Türkiye itirafı!

İrini Operasyonu Komuta Merkezi, Akdeniz'de Türk gemisine dün yapılan hukuk dışı aramaya ilişkin, bayrak devleti Türkiye'den cevap almadan gemiye çıkıldığını bildirdi. İrini Operasyonu'nun 5. kez bir gemiye çıktığı belirtilen açıklamada, uluslararası sularda gerçekleşen bu faaliyetin Operasyonun yetkisinin parçası olduğu ileri sürüldü.

ABONE OL
GİRİŞ 23.11.2020 20:36 GÜNCELLEME 23.11.2020 20:43 DÜNYA
İrini Operasyonu Komuta Merkezi'nden pişkin Türkiye itirafı!
İrini Operasyonu Komuta Merkezi'nden pişkin Türkiye itirafı!

Komuta merkezi İtalya'nın başkenti Roma'da olan İrini Operasyonu'ndan Akdeniz'de Türk gemisine yönelik denetime ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, "İrini Operasyonu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2292 ve 2526 sayılı kararlarının uygulanması çerçevesinde, 'Roseline A' isimli Türk bayraklı genel kargo gemisine çıktı ve Libya'ya yönelik silah ambargosuna ilişkin incelemelerde bulundu." ifadesi kullanıldı.

Cihat Yaycı AB'nin Türkiye planını deşifre etti: Ellerinde patladı

 

"İYİ NİYETLE ÇABA SARF EDİLDİ"

Açıklamada, İrini Operasyonu'nun ilgili BMGK kararlarına uygun olarak bayrak devletinin onayını almak için "iyi niyetle çaba sarf ettiği" iddia edilirken, şu ifadelere yer verildi:

"Bayrak devletinden cevap alamayan Alman Hamburg Fırkateyni ekibi, Bingazi Limanı'nın yaklaşık 160 deniz mili kuzeyindeki uluslararası sularda gemiye çıktı. Gemi kaptanı ve mürettebatı, gemiye çıkarma sırasında işbirliğine açık bir tavır sergiledi. Bayrak devleti, geminin incelenmesine izin vermediğini bildirdiğinde, İrini Operasyonu, gemide hiçbir yasa dışı malzeme izine rastlanmayan arama faaliyetini durdurdu ve gemi yoluna devam etmek üzere bırakıldı."

Son dakika: Türkiye'den AB, Almanya ve İtalya'ya nota!

İrini Operasyonu'nun 5. kez bir gemiye çıktığı belirtilen açıklamada, uluslararası sularda gerçekleşen bu faaliyetin Operasyonun yetkisinin parçası olduğu ileri sürüldü.

"AÇIK DENİZLERDE GEMİLERİ DENETLEME YETKİMİZ VAR"

Açıklamada Operasyonun, AB'nin Libya'ya yönelik Berlin sürecini destekleme taahhüdünün bir parçası olduğu da ifade edildi. İrini Operasyonu'nun ilgili BMGK kararı uyarınca Libya'ya ve Libya'dan silah veya ilgili malzeme taşıdığından şüphelenilen açık denizlerdeki gemilerin denetimlerini gerçekleştirebilme yetkisi olduğu kaydedildi.

Bu arada, İrini Operasyonu'nun açıklamasına karşın Türk bandıralı geminin personelinin çektiği görüntülerde ve geminin güvenlik kamera kayıtlarında Alman askerlerinin, personele yönelik sert müdahalesi dikkati çekti.

Türk gemisine skandal Alman baskını!

- İRİNİ HAREKATI

İrini Harekatı, BM'nin Libya'ya yönelik silah ambargosunun denetlenmesi için Avrupa Birliği (AB) tarafından Akdeniz'de başlatılan tartışmalı bir operasyon olma özelliği taşıyor.

2292 No'lu BMGK kararında meşru hükümet olarak yer alan Milli Mutabakat Hükümeti ile istişare ve izin zorunlu kılınmış olmasına rağmen başlatılan İrini Harekatı, taraflı ve yasa dışı bir operasyon olarak tepki çekiyor.

Bazı Avrupa ülkeleri, AB fonlarından yararlanabilmek için operasyona ses çıkarmazken, daha cesur davranan bazı ülkeler ise tepkilerini koyarak operasyondan çekiliyor.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 47 TÜMÜ
 • Huseyin 2 ay önce Şikayet Et
  teroristlere silah verin . ülke karşıtlarına silah verin sonra ambargouu deliyorlar şeref yoksunu insanlar . umarım bur gün hepinizi biz delecegiz
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 3 ay önce Şikayet Et
  uçak gemisini biran önce akdenizin göbeğine göndermeliyizki alamanlar anyayı konyayı görmüş olsunlar...
  Cevapla
 • ömer 3 ay önce Şikayet Et
  artık şart oldu korvet ile gitmek ozaman gelsinlerde operasyona nasıl karşı oparosyon yapılır görsünler.
  Cevapla
 • Ercan 3 ay önce Şikayet Et
  Uçakla taşımak lazım
  Cevapla
 • Avşar 3 ay önce Şikayet Et
  Bence bizimkiler çok güzel yemlemişler, bunlar da sazan gibi atlamışlar. Sonuçta ab ye karşı elimiz güçlendi.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR