ABD'yi sarsan haber: Savaşa hazırlanmışlar!

ABD'de geçen haftaki Kongre baskını öncesi, Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), bazı aşırılıkçı grupların başkent Washington'a geldiği ve "savaşa hazırlandığı" yönünde uyarıda bulunduğu belirtildi.

ABONE OL
GİRİŞ 13.01.2021 01:17 GÜNCELLEME 13.01.2021 01:18 DÜNYA
ABD'yi sarsan haber: Savaşa hazırlanmışlar!
ABD'yi sarsan haber: Savaşa hazırlanmışlar!

Washington Post'un ele geçirdiği FBI belgesine göre, FBI'ın Virginia ofisi, Trump yanlılarının ABD Kongresini bastığı 6 Ocak'tan bir gün önce bir uyarı yayımladı. 

 

Söz konusu uyarıda, aşırılıkçı kişilerin başkent Washington DC'ye geldiğine dikkat çekilerek, "İnternet üzerinden yapılan paylaşımlarda, şiddet çağrıları var. 'Savaşa hazır olun, Kongreye cam kırıkları, kapı tekmeleri ve 'siyahilerin hayatı değerlidir' ve 'Antifa taraftarlarının kanı lazım' içerikli paylaşımlar var." istihbaratını paylaştığı kaydedildi. 

Protestocuların şiddeti açıkça teşvik ettiğine işaret edilen uyarıda, "Protestocular savaşa hazır olduklarını ve Trump için öleceklerini belirtiyorlar." bilgisi de yer aldı.

 

TRUMP YANLILARI KONGREYİ BASMIŞTI 

Trump'ı destekleyen on binlerce gösterici 6 Ocak'ta Washington'daki Ulusal Park'ta toplanmış ve ABD Kongresine yürümüştü. 

Polis barikatlarını aşan bir grup gösterici Kongreye girmiş ve ülkede infiale yol açan görüntüler ortaya çıkmıştı. Çıkan çatışmalarda biri polis 5 kişi ölmüş ve olayların bastırılması için Kongreye ABD Ulusal Muhafız birlikleri sevk edilmişti. 

Olayların ardından Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence olayları azmettirdiği gerekçesiyle Trump'ı Anayasanın 25. Maddesi kapsamında görevden alması çağrısında bulunmuştu. 

Demokratlar bugün de Trump'a yönelik azil sürecinin başlatılması için karar tasarısı sunmuştu.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 39 TÜMÜ
 • Ali 1 gün önce Şikayet Et
  Bastır sarı kurt arkandayiz
  Cevapla
 • Sadi şirazi 2 gün önce Şikayet Et
  Allahim...Ah ile aabad olan bu zalimleri zaar ile berbaad eylesin...yetimletin masumların göz yaşı kurumadı...
  Cevapla
 • deli esnaf 2 gün önce Şikayet Et
  trump bu hareketiyle bidenin gücünü artırmıştır. Biden şimdi daha güçlü. O nedenle karşı söylem geliştirirken aceleci olmamalı kimse. Her zaman her düşünülen her yerde söylenmez. Ne olduklarını bileceksin, ona göre strateji geliştireceksin. Aksi durum cahillerin işidir.
  Cevapla
 • yusuf mengi 1 gün önce Şikayet Et
  bekleyin bu kafirlerin helakı yakın,iç savaş kapıda
  Cevapla
 • atacan 2 gün önce Şikayet Et
  Hadi tramp bastır. arkandayız. Ezer geçersin sen . Demokrasi kurucusu süper devleti baydınlar yiyemez . Traaaamp sana güveniyoruz. teslim olma sonuna kadar mücadele .
  Cevapla
 • selcuk 2 gün önce Şikayet Et
  yenı dumenlerı bıse olacagı yok cok korkaklar turkıye abd uzak durarak kendı savunma sanayını daha da gelıstırmelı otomobıl uretmekten daha onemlı
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR