Türkiye-Azerbaycan-Pakistan toplantısında kritik kararlar

Son Dakika Haberi; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Azerbaycan-Pakistan üçlü işbirliği toplantısına ilişkin 'Bugün güvenlik, istikrar ve refahı artırma konusunda önemli kararlar verdik' dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 13.01.2021 17:52 GÜNCELLEME 13.01.2021 22:13 DÜNYA
Türkiye-Azerbaycan-Pakistan toplantısında kritik kararlar
Türkiye-Azerbaycan-Pakistan toplantısında kritik kararlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Pakistan Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt çavuşoğlu

Pakistan'ı bir kez daha ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çavuşoğlu, kendilerine gösterilen misafirperverlik ve üçlü zirvenin başarı organizasyonu dolayısıyla Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi'ye teşekkür etti. 

 

"Pakistan'ın bizim kalbimizde son derece önemli bir yeri var." diyen Çavuşoğlu, iki ülkenin zor dönemlerde birbirine destek verdiğini, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) döneminde de bunun bir örneğinin sergilendiğini söyledi. 

Türkiye ile Pakistan arasındaki Üst Düzey Stratejik İşbirliği Konseyi toplantılarının yedincisinin bu yıl Türkiye'de gerçekleştirileceğini hatırlatan Çavuşoğlu, zirve için hazırlıklara başlandığını ifade etti. 

Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere de değinerek, "Ticaret hacmimiz 800 milyon dolar civarında. Bu tabii ki bizim gerçek potansiyelimizi yansıtan bir rakam değil. Bizler bu anlamda ekonomik ilişkilere bir dinamizm getirmek istiyoruz. Stratejik-Ekonomik Çerçeve Belgesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan İmran Han tarafından en son İslamabad'da yapılan zirvede imzalanmıştı. Bu da bizim için önemli bir yol haritasını teşkil ediyor." dedi. 

Yaklaşık 100 Türk yatırımcının Pakistan'da yatırımlarda bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, iki ülke arasında savunma sanayisi alanında iş birliği yapıldığını da belirtti. 

Pakistan'da 83 Türkiye Maarif Vakfı (TMV) okulu bulunduğuna işaret eden Çavuşoğlu, "Bugün TMV faaliyetleriyle ilgili olarak Pakistan Eğitim Bakanlığıyla bir mutabakat zaptı imzaladık.  Yeni okullar ve bir üniversite açacaklar." ifadelerini kullandı. 

Çavuşoğlu, mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerde, Cammu Keşmir, Dağlık Karabağ, Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve Afganistan bağlamında bölgesel gelişmeleri değerlendirdiklerini belirtti. 

Bakan Çavuşoğlu, "Özellikle insan hakları ihlalleri ve buradaki demografik değişikliklerle ilgili olarak, Keşmirli kardeşlerimizin arkasında olduğumuzu, onlarla dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Tek taraflı atılacak adımların durumu daha da komplike hale getireceğine inanıyoruz." ifadelerini kullandı. 

Pakistan'ın, Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını kurtarma konusunda verdiği desteği de taktir ettiklerini belirten Çavuşoğlu, "Bu kalıcı barışın bir şekilde uygulanmaya başlamasını ümit ediyoruz." diye konuştu. 

Çavuşoğlu, Azerbaycan'ın bu bölgede barış ve istikrarı koruyacağını ve işgal altından kurtardığı topraklarda da refahı getireceğini bildiklerini kaydetti. 

Bakan Çavuşoğlu, yarın resmi olarak Karaçi'de yeni Türk konsolosluğunu açacaklarını belirterek, "Bu bizim dünyadaki en büyük kançılaryalarımızdan biri olacak. Bu çerçevede, zaten bizim Pakistan'a verdiğimiz önem bir şekilde daha sergilenmiş olacak." diye konuştu.

Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi

Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi, Türkiye-Azerbaycan-Pakistan Dışişleri Bakanları ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, ülkesinin Türkiye ve Azerbaycan ile yakın ve dostane ilişkiler yürüttüğünü, üçlü ilişkilerde son derece önemli bir güvenin tesis edildiğini kaydetti. 

Bugünkü görüşmelerde, ticaret, yatırım, güvenlik alanlarının yanı sıra stratejik ve siyasi iş birliği konularının ele alındığını belirten Kureyşi, üç ülkenin birçok farklı konuda yakın düşüncelere ve ortak çıkarlara sahip olduğunu dile getirdi.

Kureyşi, üç ülkenin barışı, istikrarı ve bulunduğu bölgelerdeki refahı geliştirmek istediğinin altını çizerek, "Bizler bu çerçevede üçlü iş birliğimizi yoğunlaştırmaya ve derinleştirmeye karar verdik. Bu diyaloğu düzenli bir hale getirmek istiyoruz." ifadesini kullandı. 

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov da 'Pakistan ve Türkiye'den firmaları, kurtardığımız toprakların yeniden inşasına katılması için davet ediyorum' dedi.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 52 TÜMÜ
 • cCc 20 saat önce Şikayet Et
  MasAllah
  Cevapla
 • hasan elçin 1 gün önce Şikayet Et
  stratejik hamleler hem islam hem türk dünyasını birleştirecek inşallah
  Cevapla
 • selami 1 gün önce Şikayet Et
  allah yardımcınız olsun inşallah
  Cevapla
 • milliyteci 1 gün önce Şikayet Et
  pakistan i sömüren INGILIZ azerbaycan rusya kirgiz kazak özbek rus ya cin biz AB meraklisi olduk ca KARDES lik sadece söz de kalir bu ülkelr arasidnaki TICARET utanc verici rakamlarda roket ucak tank vs mi üretiyoruz -cez öncelik kardes dedimiz ülkelr de olamli aranan parca yoksa diger ülkelr ama önce kendimiz üretme yi denemlilakin ne olursa olsun öncelikler degilsmeli bu islam ülkelri bati hayranligindan kurtulmali artik
  Cevapla
 • milliyteci 1 gün önce Şikayet Et
  islam ülkeleri arasinda kardes diye bilinene bazi ülkeler ile gerek biz gerek onlar malesef TICARETTE hic te kardes gibi rakam lar yok gerek pakistan gerek azerbaycan gerek katar yada bize yakin durs sergileyen ülkelr arasinda ki tacari rakamlar UTANC boyutunda ama bu ülkeler cin yada itrail den on kat daha ticarete yapmakta bu utanc ne zaman düzelir se bilin ki islam ülekeleri cok daha güzel gelismeler yasicaktir öyle laf la kardeslik olmaz en cok ticaret ve alis veris kardes ülkelr arasinda olmali ilk tercih kardes dedimiz ülkeler olmali bizde onlar icinde gecerli bir konu
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR