Rakamlar açıklandı! 23 milyar dolarlık F-35 anlaşması! Gözler Biden'da!

Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ile imzalanan F-35 tipi savaş uçağı ve SİHA'ların yer aldığı "savunma paketi" anlaşmasının değerinin 23 milyar dolar olduğunu açıkladı. ABD Başkanı Joe Biden ise söz konusu anlaşmayı gözden geçireceğini söylemişti.

ABONE OL
GİRİŞ 22.01.2021 21:54 GÜNCELLEME 22.01.2021 21:54 DÜNYA
Rakamlar açıklandı! 23 milyar dolarlık F-35 anlaşması! Gözler Biden'da!
Rakamlar açıklandı! 23 milyar dolarlık F-35 anlaşması! Gözler Biden'da!

BAE'nin Washington Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, ülkelerinin ABD hükümetiyle daha önce satın almak istediği F-35 savaş uçağı ve diğer savunma ekipmanlarını içinde barından anlaşmanın yapıldığı ifade edildi. 

PAKETTE NELER VAR?

Anlaşma bedelinin 23 milyar dolar olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, bu savunma paketinin içinde 10.4 milyar dolarlık 50 adet F-35 tipi savaş uçağı, 2.97 milyar dolarlık 18 adet MQ-9B tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ve 10 milyar dolarlık farklı mühimmatın yer aldığı kaydedildi. 

Açıklamada, anlaşma metninde söz konusu savunma paketinin teslimi için tahmini bir takvimin yer aldığı aktarılırken, belirli bir tarih ise verilmedi. 

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın, 20 Ocak'taki görevinin son gönünde BAE'ye F-35 tipi savaş uçağı satışına onay veren bir anlaşma imzaladığı belirtilmişti.BIDEN GÖZDEN GEÇİRECEK!

ABD Başkanı Joe Biden ise söz konusu anlaşmayı gözden geçireceğini söylemişti. 

ABD'nin Orta Doğu'daki önemli müttefiklerinden olan BAE, uzun bir süredir Washington'dan F-35 satın almak istiyordu.

BAE'nin bu talebinin önü, İsrail ile ilişkilerini Kasım 2020'de bir anlaşma ile normalleştirmesinin ardından açılmıştı.

ETİKETLER

YORUMLAR 30 TÜMÜ
 • ucrun 1 ay önce Şikayet Et
  defolu f-35'leri verirler, sonra tamir için yine 10 milyarlarca dolarlarını alırlar... maalesef Arap liderlerinin çoğu batının kulu aynı bizim muhalefetteki bazı şahsiyetler gibi...
  Cevapla
 • Yavusss 1 ay önce Şikayet Et
  Herkez enstirüman aletleri alabilir. Ama herkez bir orkestra gibi kordineli çalamaz. Bu bütün dünyaya gösterdik. Lakin aramızda yorumlara bakıyomda kör insancıklar var
  Cevapla
 • maraba 1 ay önce Şikayet Et
  AGAM BENİMLE EĞLENİYİR.. dedi kendleri...
  Cevapla
 • Benosi 1 ay önce Şikayet Et
  Biraz tuhaf bir anlaşma F35 in fiyatı 80 milyon dolar 50 adet F35 4 milyar dolar yapar ama aralar 10.4 milyar dolar veriyor anlamadım
  Cevapla
 • poyrazi 1 ay önce Şikayet Et
  iha sihaları biz versek olmaz mı acaba bir kıvraklık yapıp bunu abd nin elinden almamız lazım
  Cevapla
 • özmuşlu 1 ay önce Şikayet Et
  Gerek yok ikisi de müslüman düşmanı.Biri açık ara hristiyan diğeri bizden gibi ama bir numaralı islam düşmanı. Bunlardan bize ekmek çıkmaz...!Kafanı takma !
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR