Pakistan'da istifaya çağrılan İmran Han, meclisten güvenoyu aldı

Son dönemde istifa çağrılarının arttığı Pakistan'da Başbakan İmran Han, parlamentodan güvenoyu aldı. Yaptığı konuşmada kendisini destekleyen milletvekillerine teşekkür eden Han, muhalefete eleştiriler yönelterek, ülkesinin ekonomik performansının iyiye gittiğini belirtti.

ABONE OL
GİRİŞ 06.03.2021 14:49 GÜNCELLEME 06.03.2021 14:51 DÜNYA
Pakistan'da istifaya çağrılan İmran Han, meclisten güvenoyu aldı
Pakistan'da istifaya çağrılan İmran Han, meclisten güvenoyu aldı

Pakistan Başbakanı İmran Han, 3 Mart'ta düzenlenen senato seçiminin ardından muhalefetten gelen istifa çağrıları üzerine kendi isteğiyle parlamentoda yapılan güven oylamasında 178 oy aldı.

Dawn gazetesindeki habere göre; parlamentodan güven oyu için gereken 172 oyun fazlasını alan Başbakan Han, yaptığı konuşmada kendisini destekledikleri için milletvekillerine teşekkür etti.

Han, konuşmasında muhalefete eleştiriler yönelterek, ülkesinin ekonomik performansının iyiye gittiğini vurguladı.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, 3 Mart'ta başkent İslamabad'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Han'ın güvenoyu istemeye karar verdiğini duyurmuştu.

Kureyşi'nin açıklaması, 11 partiden oluşan muhalefet ittifakının senato seçiminin ardından Başbakan'ın istifasını istemesi ve seçim sonucunda Senatodaki dengelerin değişmesi nedeniyle erken seçim talep etmelerinin ardından gelmişti.

Resmi olmayan sonuçlara göre, iktidardaki Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) Senatodaki 48 koltuktan 18'ini almayı başarmıştı. Muhalefetteki Pakistan Halk Partisi (PPP) 8, Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) ise 5 koltuk almıştı.

Senato seçimlerinde İslamabad için yarışan muhalefet ittifakının ortak adayı olan eski Başbakan Yusuf Rıza Gilani, 169'a karşı 164 oyla Maliye Bakanı Abdul Hafız Şaik'i mağlup etmişti.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 8 TÜMÜ
 • Temel 1 ay önce Şikayet Et
  imran khan omurgalı siyasetçi, paskistanlılar kiymetini bilin
  Cevapla
 • sait dbakır 1 ay önce Şikayet Et
  tabi bizdeki muhalefet gibi o alcak hayinlerin oto bitmiş para babaları abd ne derse onu yapyorlar hayinler allah yardımcniz olsun sayın han ve reis siz ne dersenz o biz sizinleyiz
  Cevapla
 • Selçuklu 1 ay önce Şikayet Et
  Allah yardımcınız olsun, kıyamete kadar sizinleyiz, kardeşiz
  Cevapla
 • Emre 1 ay önce Şikayet Et
  Onlar konuşsun syn başkan size yola devam.
  Cevapla
 • murtaza 1 ay önce Şikayet Et
  pakistandada vatan hainleri var, tıpkı türkiyede olduğu gibi bunlar, masonların ,son kırıntılarıdır, mide bulandırıyor,ama sahayı bu itlere kimse vermemeli, bırakmamalı.
  Cevapla
 • mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  özellikle Osmanlı bölündükten sonra oluşru bu durum. aynısı bizom ülkenin kuruluşunda da var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR