İsveç'te ırkçı vekil İslam'a saldırdı, susturan cevap Müslüman belediye başkanından geldi

İsveç'te göçmen karşıtlığı ile bilinen aşırı sağcı İsveç Demokratlar Partisi Milletvekili Richard Jomshof, katıldığı bir televizyon programında Müslümanlara hakaret ederek 'İslam iğrenç bir ideoloji ve dindir.' dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 10.03.2021 19:10 GÜNCELLEME 10.03.2021 19:31 DÜNYA
İsveç'te ırkçı vekil İslam'a saldırdı, susturan cevap Müslüman belediye başkanından geldi
İsveç'te ırkçı vekil İslam'a saldırdı, susturan cevap Müslüman belediye başkanından geldi

Ülkenin devlet televizyonu SVT'de "Çok kültürlülük" konulu tartışma programına katılan Jomshof, Müslüman ülkelerde yaşayanları "şansız" olarak nitelendirdi ve "Bu ülkelerde doğmak zorunda kalan tüm insanlarla beraber acı çekiyorum. Çünkü İslam iğrenç bir ideoloji ve dindir." diye konuştu.

MARTA STENEVİ'DEN IRKÇI VEKİLE TEPKİ

Yeşiller Partisi Eş Başkanı ve Eşitlik Bakanı Marta Stenevi, Jomshof'un sözlerine Twitter hesabından tepki göstererek bu sözlerin kabul edilemeyeceğini belirtti. Stenevi, "İsveçli demokratlar, İslamofobiyi ve İsveç toplumunun büyük bir kısmına duydukları tiksintileri açığa vuruyor. Dini ne olursa olsun İsveç'te büyüyen çocukların nefretle karşılanmaması gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Liberal Merkez Partisi Genel Başkanı Annie Lööf de Twitter hesabından, İsveç Demokratlar Partisinin yabancı düşmanı, popülist bir parti olduğunu vurguladı.

Lööf, "Kendi İslamofobileriyle uğraşmıyorlar bile. İsveç'te her gün işe ya da okula giden Müslümanlar var. Bunları aşırıcılıkla ya da İslamcılıkla suçlamak doğru değil." şeklinde konuştu.

MÜSLÜMAN BELEDİYE BAŞKANINDAN CEVAP

Linköping Belediyesi Çevre ve Toplum Planlamasından sorumlu Belediye Başkanı Muharrem Demirok da sosyal medya hesabı Facebook'tan yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Müslüman olarak İslam'ı kabul eden benim. Bu, İsveç Demokratlarının gözünde iğrenç bir insan olduğum anlamına geliyor. Çocuklarımın, akrabalarımın ve arkadaşlarımın iğrenç bir insan olduğu anlamına geliyor. İsveçli Demokratları seçenler, çocuklarımın gözünün içine bakarak iğrenç olduğunu söyleyebilmelisiniz. Yapabilir misiniz?"

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 166 TÜMÜ
 • yusuf 3 ay önce Şikayet Et
  Zaten yapabildikleri başka ne varki ellerinden bir tek bu geliyor çok da önemli Allah dinini korur siz yeterki doğru olun dürüst olun sabredin egri belasını bulur
  Cevapla
 • yasin 3 ay önce Şikayet Et
  Yaşasın Cehennem....
  Cevapla
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Sözün bittiği yer. Ne söylesem içimi rahatlatmaz.
  Cevapla
 • 1968 3 ay önce Şikayet Et
  iyi ki ölüm var
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Sen İslam a kurban ol.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR