Süveyş'i kapatan gemi tazminat için alıkonacak

Mısır, Süveyş Kanalı'nda yaptığı kaza sonucu 6 gün deniz trafiğinin durmasına neden olan "The Ever Given"ın tazminat ödeyene kadar alıkonulacağını duyurdu.

ABONE OL
GİRİŞ 12.04.2021 11:21 GÜNCELLEME 12.04.2021 11:21 DÜNYA
Süveyş'i kapatan gemi tazminat için alıkonacak
Süveyş'i kapatan gemi tazminat için alıkonacak
  • Süveyş Kanalı'nda meydana gelen gemi kazasının ardından Ever Given isimli gemi, kanaldaki taşımacılık trafiğinin durmasına neden olmuştu.
  • Günlerce kapalı kalan kanalda geminin kurtarılmasının ardından, trafik normal seyrine dönmüştü.
  • Kanal Yönetimi, firma tarafından ödenecek tazminatı beklendiği için, dev konteyner gemisinin alıkonacağını duyurdu.

Süveyş Kanal İdaresi Başkanı Usame Rabi, Mısır'ın "ON" kanalına yaptığı açıklamada, Süveyş Kanalı'nda kaza yapan konteyner gemisinin sefer veri kayıt cihazını (VDR) deşifre etme işleminin tamamlandığını belirtti.

GEMİ ALIKONACAK

Süveyş Kanalı Yönetimi'nden yapılan son dakika açıklamasına göre, dev geminin sahiplerinin kanalın uğradığı zararı tazmin etmeyi reddetmesi halinde konunun yargıya taşınacağını ve yol açtığı zarar tazmin edilene kadar göller bölgesine çekilen geminin alıkonulacağını ifade etti.

Rabi, tazminat istemi için kaza sonrası Süveyş Kanalı'nın uğradığı zararın net olarak belirlenmesine çalışıldığını, yaklaşık 1 milyar dolarlık bir zararın söz konusu olduğunu kaydetti.

Kazadan sonra günlerce kanalda beklemek zorunda kalan gemilere bazı tazminatlar verilmesiyle ilgili meseleler üzerinde düşünüldüğünü belirten Rabi, Süveyş Kanalı'nın güvenli bir geçiş kanalı olduğunu, silahlı kuvvetlerin kanalın emniyeti için daima çalıştığını kaydetti.

BÜYÜK MADDİ ZARAR MEYDANA GELDİ

"The Ever Given" isimli dev konteyner gemisi, kum fırtınası ve kötü hava koşulları nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi sonucu 24 Mart'ta Süveyş Kanalı'nda kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

Geminin kanalda sıkışarak geçiş yolunu kapatmasıyla kanalın iki yakasında uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol, LNG ve pek çok ürün sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı.

Süveyş Kanal İdaresi, 6 gün süren çalışmaların ardından 29 Mart'ta dev yük gemisini yüzdürme çalışmalarının başarıyla sonuçlandığını ve kanalın deniz trafiğine açıldığını açıklamıştı.

Bu süreçte Mısır'ın günlük yaklaşık 12-14 milyon dolar zarara uğradığı tahmin edilirken, kazadan sonra göller bölgesine çekilen The Ever Given'ın küresel ticarete verdiği günlük zararın ise 10 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR