Uydu görüntüler yayınladı: Rusya'nın Karadeniz savaş planı sızdırıldı

İngiliz medyası, askeri hareketliliğini artıran Rusya'nın Donbass ve Kırım'daki olası savaş planını sayfalarına taşıdı.

ABONE OL
GİRİŞ 20.04.2021 09:11 GÜNCELLEME 20.04.2021 13:42 DÜNYA
Uydu görüntüler yayınladı: Rusya'nın Karadeniz savaş planı sızdırıldı
Uydu görüntüler yayınladı: Rusya'nın Karadeniz savaş planı sızdırıldı

Ukrayna ile Rusya arasındaki Donbass geriliminde tansiyon yükselmeye devam ediyor.

ABD ve NATO'dan gelen "tansiyonu düşür, sınırdaki askeri yığınağını azalt" çağrılarına kulağını tıkayan Rusya'nın savaş planı İngiliz medyasında yer aldı.

Kırım'da 40 bin, Ukrayna sınırında da 40 bin olmak üzere 80 bin askerine "savaşa hazır ol" emri veren Rusya'nın ilk hedefi de belli oldu.

Daily Mail'in askeri kaynaklara dayandırılan haberlere göre, olası bir çatışmada Rusya'nın ilk amacı Ukrayna'nın su tedarik tesisleri olacak.

KIRIM'A 150 BİN ASKER KONUŞLANDIRILDI

Bir başka İngiliz gazete Mirror ise Rusya'nın krizin bir diğer üssü konumunda olan Kırım'a 150 bin asker konuşlandırıldığını okurları ile paylaştı.

Karadeniz'de dört Rus Ropucha sınıfı geminin 15'ten fazla diğer savaş gemisine katıldığının hatırlatıldığı haberde bu adım "bir saldırı hazırlığı" olarak nitelendirildi.

The Mirror'a konuşan askeri analist Bruce Jones, Ropuchas gibi amfibi saldırı gemilerinin diğer askeri araçlara katılmasının "son derece nadir" olduğunum altını çizdi.

Aynı gazeteye konuşan üst düzey bir Ukraynalı askeri kaynak bölgedeki son gelişmeler hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Rus senaryolarından birisinin, Kırım'a su sağlayan, güney Ukrayna'daki su tedarik tesislerini ele geçirmek olduğunu biliyoruz."

Aynı kaynak "Daha sonraki adımın amfibi ve hava saldırısı olabileceğini tahmin ediyoruz" dedi.

En olası saldırı planının Rusya'nın 2014'te ilhak ettiği Kırım'dan güney Ukrayna'ya deniz ve kara saldırısı olacağı belirtiliyor.

UYDU GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Bölgenin uydudan çekilen görüntüleri Rusya'nın askeri yığınağının boyutlarını da gözler önüne serdi. Kırım'ın güney kıyısındaki Kachyk Gölü'nün yanında bulunan kampın görüntüleri PlanetLabs uyduları tarafından görüntülendi.

13 Nisan'da çekilen görüntüler ile Rusya'nın bölgedeki askeri üslerini büyüttüğü ortaya çıktı. Rusya bölgeye feribotla, trenle ve kamyonlarla getirdiği araçları barındırması için kurulduğu belirtiliyor.

Söz konusu görüntülerde Rusya'nın bölgede yüzlerce piyade çadırı kurduğu görülüyor. Kachyk Gölü kıyılarında, ana kampın yaklaşık 2 kilometre batısında ikinci bir alt kampın varlığı da yine uydu görüntüleri ile ortaya çıktı.

RUSYA 2008'DE BU PLANI UYGULAMIŞTI

Rusya bu gemileri 2008 yılındaki Gürcistan savaşında özel birlikleri hızlıca bölgeye sevk etmek için kullanmıştı.

GERİLİMİN NEDENİ NE?

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart'ta mecliste yaptığı konuşmada, Rusya'nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti.

Donbass bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve AGİT'ten oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020'den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı.

Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

ETİKETLER

YORUMLAR 8 TÜMÜ
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Dunyaya fitne salan bu ingilizlerdir
  Cevapla
 • Atilla 2 ay önce Şikayet Et
  Asrın Firavun'u Putin inşaallah tez zamanda geberirsin
  Cevapla
 • BİTMİŞSİN SEN 2 ay önce Şikayet Et
  BENDE ŞU INGILIZE DELİ OLUYORUM.ULAN RUSYA SENİ TAKAR Mİ. NEYMİŞ ÇİNE SÖZÜ GEÇERMİŞ. INGILIZI KİM TAKAR.KENDİNİ VELİ NİMETTEN SAYAN SOYTARİ İNGİLİZ. BİTMİŞSİN SEN.Anladinmi.
  Cevapla
 • Orhan0708 2 ay önce Şikayet Et
  Onların ölüsü ile 1000 yıl sürer... onlar kominist bile olsa çine söz geçirir... çünkü adamların emperyalist etkileri 1000 yıllık... bakma sen osmanlının emperyalist olmadığına. İngilizler o zamanki dünyanın %80'inine köleliği öğretmişti. Adamların genetik kodlarına kadar işlemiş ingiliz uşaklığı...
  Cevapla
 • ismail 2 ay önce Şikayet Et
  Rusya ABD'den daha sinsi ve tehlikeli bir ülke.
  Cevapla
 • Atilla 2 ay önce Şikayet Et
  Açık net doğru
  Cevapla
 • İsmanli 2 ay önce Şikayet Et
  İnşallah ülkemize bir zarar gelmezse kefirler zararlı cikar
  Cevapla
 • sözlüyanıt 1 ay önce Şikayet Et
  kefere diyecektin galiba
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR