Rusya'dan Kırım'da askeri tatbikat: 10 bin asker, 40 savaş gemisi

Rusya Savunma Bakanlığı, ilhak ettikleri Kırım'daki tatbikata 10 binden fazla asker, 40 savaş gemisi ve 20 destek gemisinin katıldığını duyurdu.

ABONE OL
GİRİŞ 22.04.2021 14:40 GÜNCELLEME 23.04.2021 12:05 DÜNYA
Rusya'dan Kırım'da askeri tatbikat: 10 bin asker, 40 savaş gemisi
Rusya'dan Kırım'da askeri tatbikat: 10 bin asker, 40 savaş gemisi

Rus ordusu, Ukrayna'nın güneydoğusundaki Donbass'taki gerilim nedeniyle suların ısındığı Karadeniz'de geniş katılımlı bir tatbikat gerçekleştiriyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Kırım'daki tatbikata 10 binden fazla asker, 40 savaş gemisi ve 20 destek gemisinin katıldığını açıkladı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Shoygu, Güney Askeri Bölge ve Hava Kuvvetleri tarafından düzenlenen özel tatbikatların gerçekleşeceği Kırım'a indi.

RUSYA SAVUNMA BAKANI KRİTİK BÖLGEDE

Kırım’daki tatbikatla ilgili yetkililerden bilgi alan Rusya Savunma Bakanı Shoygu, tatbikat hazırlıklarının sürdürüldüğü bölgede tatbikata katılacak Rus deniz ve kara kuvvetlerinin hazırlıklarını kontrol ettiği bildirildi. Rus Savunma Bakanı, Güney Askeri Bölge Komutanı Albay General Aleksandr Dvornikov'un yapılacak olan tatbikat planları hakkındaki raporunu dinledi. Opuk eğitim sahasında düzenlenecek olan tatbikata, Rusya Hava Kuvvetleri’nin yanı sıra, hava savunma birlikleri, Rus donanmasından birçok savaş gemisi ve hücum botu katılacak. Rusya Hazar Donanma Filosunu oluşturan Karadeniz Filosunun da hazır bulunacağı tatbikata, kıyı birliklerinin askeri birimleri ve Güney Ordusu Hava Kuvvetleri birlikleri de katılacak.

TATBİKATIN ADRESİ OPUK EĞİTİM SAHASI

Tatbikat öncesi son hazırlıkların yapıldığının bildirildiği açıklamada, bölgeye kıyı kuvvetlerinin kontrolündeki hava savunma füze sistemlerinin de konuşlandırıldığı belirtildi. Tatbikatın yapılacağı Kırım’daki Opuk eğitim sahası, Kırım yarımadasının güneydoğu kıyısında yer alan bir liman şehri olan Feodesya’ya 60 km, Kerç'e ise 40 km uzaklıkta yer alıyor. Tatbikatın yapılacağı alanın boyutları ön cephe boyunca 30 km uzunluğa, 15 km derinliğe ulaşıyor. Geniş alana yayılan Opuk eğitim sahası, kıyı savunmaları tatbikatları için de uygun bir koşullar sağlıyor. Öte yandan, Rusya Savunma Bakanlığı, 24 Nisan'dan 31 Ekim'e kadar Karadeniz'in bazı bölgelerinde yabancı savaş gemileri ve diğer devlet gemileri için Rusya’ya, ait kara sulardan geçiş hakkı kullanılmasını askıya alacağını duyurmuştu.

KAYNAK : DHA

ETİKETLER

YORUMLAR 9 TÜMÜ
 • KAPTAN 1 ay önce Şikayet Et
  Rusya öyle bir kayaya çarpacakki tarihinin en büyük çöküşünü yaşayacak.Türkiye ile asla ters düşecek bir hamleye girmemeli.
  Cevapla
 • Ergün 1 ay önce Şikayet Et
  Bu topraklar bir zamanlar tatar Türklerine aitti , bütün tatarları sürgün ettiler! Acımadan! Asla asla düşmanına sırtını dönmeyeceksin
  Cevapla
 • Umarım 1 ay önce Şikayet Et
  Sıkı biçimde izliyoruzdur umarım.
  Cevapla
 • Tahir ACAR 1 ay önce Şikayet Et
  Onların bir planı varsa Rabbiminde elbet bir bildiği vardır
  Cevapla
 • İsrafil ÇENGEL 1 ay önce Şikayet Et
  bu kavga 30 yaşındaki birinin 7 yaşındaki çocuğa şiddet uygulamasına benziyor. Rusyanın uzlaşması lazımdı aynı bloktan dağıldılar babaları bir anaları ayrı türkiye uzlaştırmak için araya girmeliydi.Kıyısı olmayan ülkelerin savaş gemileri boğazdan geçilmesine müsade edilmemeli bence Rusyadan dağılanlar Natoya girmemeli nato güvenilecek bir blok değil Karadeniz kıyısı ülkeleri kendi arasında blok kurup askeri güç oluşturmalıdır ABD girdiğ ülkeden hayır gelmez kan paraziti gibidir her şeyini çalar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR