Fransa'da emekli generallerden yeni bildiri

Fransa'da 16 emekli generalin, Ulusal Meclise "İslamcılığa karşı, Fransa'nın parçalanması ve "iç savaş" uyarısının yapıldığı bir dosya gönderdiği belirtildi.

ABONE OL
GİRİŞ 03.05.2021 11:26 GÜNCELLEME 03.05.2021 11:26 DÜNYA
Fransa'da emekli generallerden yeni bildiri
Fransa'da emekli generallerden yeni bildiri

Le Journal du Dimanche dergisinin özel haberinde, imzacı emekli generallerden birine göre, bu belgenin aşırı sağcı Valeurs Actuelles dergisinin internet sitesinde yayımlanan ve emekli generallerin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a iç savaş tehlikesine karşı uyardığı e-bildiriyle bağlantısı olmadığı belirtildi.

YENİ BİLDİRİ

Ancak bu dosyaya imza atan generallerden 2'sinin Valeurs Actuelles'deki bildirinin imzacıları arasında yer aldığı aktarıldı.

Söz konusu 16 emekli generalin Meclisteki siyasi gruplara 14 Nisan'da gönderdiği 21 sayfalık dosyada, "İslamcılığa ve Fransa'nın parçalanmasına karşı küresel bir stratejinin" geliştirilmesi gerektiği savunuldu.

İŞ SAVAŞ UYARISI

İç savaşa karşı uyarı yapılan dostada şu ifadelere yer verildi:

"Bize karşı hibrit savaş ilan edildi. Bu savaş çok yönlü. En iyi ihtimalle bir iç savaşla veya en kötü ihtimalle geleceği olmayan acımasız yenilgiyle sona erecek. Avrupa ve Fransa'ya karşı hibrit savaş başlatıldı. Bu savaşı kazanmak için psikolojik, sosyolojik, manevi, eğitim, hukuki ve cezai silahlar oluşturulmalı."

Dosyaya imza atan 16 emekli generalin, savunma konularında çalışmalar yapan Ordulararası Düşünce Topluluğu (CRI) mensubu oldukları bilgisi paylaşıldı.

21 NİSANDA YAYIMLANAN AÇIK MEKTUP

Aralarında 20 emekli general ile emekli ve muvazzaf subayların bulunduğu askerler, Valeurs Actuelles sitesinde 21 Nisan'da yayımladıkları açık mektupta, ülkede büyüyen kaos olduğu iddiasında bulunarak, Cumhurbaşkanı Macron'a bu kaosu engellemezse iç savaş çıkacağı uyarısı yapmıştı.

"İslamcılık" ve banliyölerde yaşayanların Fransa'da toplumsal bölünmeye yol açtığı öne sürülen mektupta, askerler yöneticilerin bu tehlikeleri yok etmesi gerektiğini savunmuştu.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 38 TÜMÜ
 • Eyüp1 6 ay önce Şikayet Et
  Namussuz haysiyetsizler müslüman ülkeler sayesinde aç karnınız doyuyor.
  Cevapla
 • msk 6 ay önce Şikayet Et
  Bizim laikçi askerlerle aynı kafa
  Cevapla
 • Abdullah Burak 6 ay önce Şikayet Et
  normal değilmi. dünyada laik rejim ile idare olunan kaç devlet var. ben söyliyeyim. iki devlet var. biri fransa diğeri türkiye.
  Cevapla
 • Coşkun 6 ay önce Şikayet Et
  Laiklik bahane İslam düşmanı bunlar bizdekilerde dahil.
  Cevapla
 • Hyr 6 ay önce Şikayet Et
  Eğer geçmişte yaptıkları gibi yapmaya kalkarlarsa müslümanların kılına dokunmaya kalkarlarsa yemin ediyorum kan kustururuz. Analarından doğduğuna pişman ederiz.
  Cevapla
 • Kolistahra 6 ay önce Şikayet Et
  Amerika Fransa'ya demokrasi getir
  Cevapla
 • Bünyamin Öztürk 6 ay önce Şikayet Et
  Asker kafası böyle işte. İslamcılık tehlikesinin yok edilmesini istiyormuş. Hokus pokus yapıp yok ederler artık.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR