EMA, Türkiye'de de kullanılan Çin aşısını incelemeye aldı

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Sinovac şirketi tarafından üretilen ve Türkiye'de de kullanılan Çin aşısı "CoronaVac" için ön değerlendirme sürecini başlattı.

ABONE OL
GİRİŞ 04.05.2021 16:08 GÜNCELLEME 06.05.2021 09:01 DÜNYA
EMA, Türkiye'de de kullanılan Çin aşısını incelemeye aldı
EMA, Türkiye'de de kullanılan Çin aşısını incelemeye aldı

Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı'ndan (EMA) yapılan açıklamada, "İnaktif Kovid-19 Aşısı (Vero Cell)" için ön değerlendirmeye başlama kararının laboratuvar ve klinik çalışmalardan elde edilen ilk sonuçlara dayanarak alındığı belirtildi. İlk sonuçlarda aşının Kovid-19 hastalığına neden olan virüse karşı antikor ürettiğinin görüldüğü bildirildi.

AB'YE UYUP UYMADIĞI DEĞERLENDİRİLECEK

Ajans, aşıyla ilgili veriler geldikçe değerlendirmesini sürdürecek. Aşının AB'de kullanım onayı amacıyla resmi başvuru için yeterli kanıt elde edilene kadar değerlendirme süreci devam edecek. Bu süreçte aşının etkinlik, güvenlik ve kalite konularında AB'nin standartlarına uyup uymadığı değerlendirilecek.

DEĞERLENDİRME SONUCU NE ZAMAN ÇIKAR BELLİ DEĞİL

EMA yetkilileri, değerlendirmenin ne kadar süreceği konusunda bilgi vermedi. Ancak EMA, ön değerlendirme süreci sayesinde firma tarafından pazar onayı başvurusu yapıldığında normalden çok daha kısa sürede karar alabiliyor.

ÖN DEĞERLEDİRME AŞAMASINDA OLAN DİĞER AŞILAR

Daha önce onay verdiği aşıları da ön değerlendirme sürecinden geçiren EMA'nın şu anda ön değerlendirmesine devam ettiği aşılar Curevac, Novavax, Sputnik V.

Bunlara Türkiye'de de kullanılan ve Çin'in Sinovac firmasının "CoronaVac" aşısı da eklenmiş oldu.

EMA DAHA ÖNCE 4 AŞIYA ONAY VERMİŞTİ

Daha önce BioNTech-Pfizer, AstraZeneca, Moderna ve Johnson and Johnson aşılarına AB'de kullanım onayı verilmişti.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 27 TÜMÜ
 • Yalan 1 ay önce Şikayet Et
  Avrupa bizi kıskanıyo
  Cevapla
 • Büyük Türkiye 1 ay önce Şikayet Et
  yerli aşıyı hızlandırın artık
  Cevapla
 • Hans 1 ay önce Şikayet Et
  Cininki atılır yaparmış miş sizinkide bağımlılık yapiyo...
  Cevapla
 • İnanan 1 ay önce Şikayet Et
  Yerli aşımız Erciyes aşısı 2. Faz Nisan başı bitti ve raporu Nisan ortasında (250 kişi oldu) Sağlık Bakanlığı'na verdi. 3 hafta geçti sağlık bakanlığı Yerli aşımızı 3.Faza geçirmedi. Çin coronavac ile Sputnik V aşısı 3.fazda satıldı ve uygulandı. Bizim yerli aşımıza izin verse bakanlık Haziran ayında hazır olur seri üretime geçilir.
  Cevapla
 • Ahmet Salih 1 ay önce Şikayet Et
  Bizde bu aşıları araştırabilecek bilgi ve beceri sahibi kimsr yokmuuu
  Cevapla
 • Sihiyye 1 ay önce Şikayet Et
  Çin aşisi sinovac geldiğinde bizdede etkisi araştieildi ve uygulandi. Avrupada biotench kullaniliyo. Çin asisina bakip yetmeyen yede uygulayacaklar. Haberi iyi anlamak lazim
  Cevapla
 • Bozkurt 1 ay önce Şikayet Et
  Aşıyı yapan aşıyı araştırmayı da bilir. Türkiye'de satılan her aşı güvenlik testinden geçirilir. Ulkenle gurur duy. Elde olmayan bizde var. Rahat ol.
  Cevapla
 • Dahi 1 ay önce Şikayet Et
  Yok tabiki.şovmen çok ama.aç tv yi her kanalda bir sovmen
  Cevapla
 • orkun 1 ay önce Şikayet Et
  uzaydamı yasiyorsun coktan araştırıldı bizde çin aşısının en güvenilir klasik yöntem inaktif aşı oldugü ve kullanımı çoktan başladı.....biraz araştır ögren beyin diyorsun daha kendi beynini kullanıp okuyup öğrenmiyorsun trajikomedi ....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR