Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov çatışma bölgesinde

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, geçen hafta çatışmaların yaşandığı Batken bölgesindeki Kırgızistan-Tacikistan sınır bölgesini ziyaret etti.

ABONE OL
GİRİŞ 06.05.2021 21:59 GÜNCELLEME 06.05.2021 22:00 DÜNYA
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov çatışma bölgesinde
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov çatışma bölgesinde

Tacikistan'ın kuzeyindeki Sughd bölgesi ile Kırgızistan'ın güneyindeki Batken bölgesini ayıran Isfara nehrindeki su kaynağının kullanımı ile ilgili anlaşmazlık yaşayan iki ülke halkı arasındaki taşlı kavga 29 Nisan'da çatışmaya dönüşmüştü. Çatışmalarda Kırgızistan’da 36, Tacikistan da 19 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi yaralanmıştı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov çatışma bölgesinde

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, geçen hafta çatışmaların yaşandığı Batken bölgesindeki Kırgızistan-Tacikistan sınır bölgesini ziyaret etti. Caparov, bölgeye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında çatışmaların yaşandığı Kırgızistan ile Tacikistan sınırındaki su dağıtım şebekesine giderek incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Caparov, ilgili kurumlara söz konusu su tesisinin teknik durumunun geliştirilmesi talimatı verdi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov çatışma bölgesinde

Ziyaret kapsamında su tesisini koruyan askeri birlikle bir araya gelen Caparov, devletin askeri güçlerle ilgili tüm sosyal yükümlülükleri yerine getireceğini, onların mevcut sorunlarının çözümüne büyük önem verileceğini dile getirdi.

Şentop: Tacikistan ve Kırgızistan arasındaki sorunun çözülmesini istiyoruz

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov çatışma bölgesinde

ÇATIŞMALARIN YAŞANDIĞI BÖLGEYE ÖZEL STATÜ VERİLECEK

Caparov ziyareti kapsamında çatışmalarda yakılan sınır köylerinden Maksat’ın sakinleriyle görüşmüş, bugünden itibaren köyün imarı çalışmalarının başlatılacağın ve yakılan evlerin yerine 2 ayda modern evlerin yapılacağını belirtmişti. Yakın zamanda Batken bölgesine özel statü verileceğini söyleyen Caparov, çatışmalarda hayatını kaybedenlerin ailelerine 1 milyon som (11 bin 800 dolar) miktarında tazminat ödeneceğini, zarar gören girişimcilere de destek verileceğini dile getirmişti.
Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, çatışmalarda zarar gören ev ve diğer tesislerin güncellendiği aktarıldı. Açıklamada, çatışmalarda Kırgız köylerindeki 136 ev, 27 benzin istasyonu, 34 market, 5 yemekhane, 1 okul, 3 düğün salonu, 1 sağlık merkezi, 2 eczane, 1 çocuk bahçesi, 1 kütüphane ve diğer idari tesislerin zarar gördüğü belirtildi. Tacikistan ise, çatışmalarda 14 ev ve diğer tesislere zarar verildiğini duyurmuştu.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov çatışma bölgesinde

SINIRDAKİ ÇATIŞMA

29 Nisan’da Tacikistan'ın kuzeyindeki Sughd bölgesi ile Kırgızistan'ın güneyindeki Batken bölgesini ayıran Isfara nehrindeki su kaynağının kullanımı ile ilgili anlaşmazlık yaşayan iki ülke halkı arasındaki taşlı kavga çatışmaya dönüşmüştü. İki ülke yetkilileri, yaptıkları görüşmelerin sonucunda aynı gün yerel saatle 20.00’da ateşkes uygulanmasında ve her iki ülke askerlerinin sınırdan çekilmesinde anlaşmış, çatışma gece 00.00 sıralarında durdurulmuştu. Ancak 30 Mayıs’ta Tacik askerlerinin ateşkesi ihlal etmesi üzerine çatışma bölgesinde tansiyon yeniden yükselmişti. 1 Mayıs’ta iki ülke Ulusal Güvenlik Komite başkanları gerçekleştirdikleri görüşmede bir kez daha çatışmaların durdurulması ve her iki ülke askerlerinin sınırdan çekilmesinde uzlaşmış, çatışmalara son verilmişti.

Kırgızistan'ın Tacikistan ile yaklaşık 990 kilometre uzunluğunda sınırı bulunurken, tartışmalı sınır kesimleri nedeniyle iki ülke vatandaşları ve sınır muhafızları arasında zaman zaman silahlı çatışmalar yaşanıyor.

KAYNAK : İHA

ETİKETLER

YORUMLAR 5
 • alican martı 8 ay önce Şikayet Et
  türkiye orayi işgal etmeli. türkiye libya gibi oralara da el atmalıdır.
  Cevapla
 • Bektaş Günay 8 ay önce Şikayet Et
  Kırgızistan yöneticilerinin tamamına yakını Lanetullah Fetönün adamları. Orası adeta onların karargahı gibidir. Türkiye'yi de hiç sevmezler.
  Cevapla
 • Nurullah 8 ay önce Şikayet Et
  Kırgızistan gıçık bir ülke Tacikistanda çaçık oluyor., Savaş anın kime ne faydası olacak, Çine rusyaya çok faydası olacağı malumdur.
  Cevapla
 • Hasan 8 ay önce Şikayet Et
  Derhal anlasin türklerde müslumanlarda çatisma istemiyuruz uyuna gelmeyin
  Cevapla
 • Ayaz 8 ay önce Şikayet Et
  Taçikler Türk deyil
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR