Tacikistan-Kırgızistan sınır hattında gerilim

Tacikistan Silahlı Kuvvetleri, Kırgızistan ile tartışmalı olan sınır hattına konteyner yerleştirdi. Bu durum bölgede gerilime yol açtı.

ABONE OL
GİRİŞ 04.06.2021 15:20 GÜNCELLEME 04.06.2021 15:20 DÜNYA
Tacikistan-Kırgızistan sınır hattında gerilim
Tacikistan-Kırgızistan sınır hattında gerilim

Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Sınır Hizmetleri Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Tacikistan'ın, Kırgızistan'ın Oş Bölgesi Çon Alay ilçesi Unju-Bulak mevkisinde, sınırdan 1 kilometre içeriye girerek konteyner yerleştirdiğini ve sınır hattında hafif zırhlı araçlarda hareketlilik gözlemlendiğini duyurdu.

Kırgızistan; Tacikistan'ı, iki ülke arasında sınır belirleme çalışmalarını yürüten hükümetler arası heyetlerin sınır konusunda daha önce vardığı anlaşmayı bozmakla sorumlu tuttu. Gerilimin tırmanmaması için bir dizi önlem aldığını açıkladı.

TACİKİSTAN-KIRGIZİSTAN GERİLİMİ

İki ülke arasındaki sınır bölgesinde yer alan Golovnoy adlı su dağıtım şebekesini kontrol etmek için 28-30 Nisan tarihlerinde 60'a yakın asker ve sivilin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan bir çatışma yaşanmıştı.

Tacik ve Kırgız halkının yoğun yaşadığı bölge, tartışmalı sınırları yüzünden arazi, tarımsal sulama, hayvan otlatma, kaçakçılık, ortak yol kullanımı ve sınırda izinsiz geçişler gibi nedenlerle gerginliklere sahne oluyor.

 

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 1
  • 5432 5 ay önce Şikayet Et
    iki türk devleti savaşıyor kimse araya girmiyor ne zaman kalınmış allahım
    Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR