Taliban'dan flaş Türkiye açıklaması!

Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Muttaki, Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istediklerini belirtti.

ABONE OL
GİRİŞ 14.09.2021 22:52 GÜNCELLEME 14.09.2021 22:56 DÜNYA
Taliban'dan flaş Türkiye açıklaması!
Taliban'dan flaş Türkiye açıklaması!

Afganistan'da Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki, başkent Kabil'de Dışişleri Bakanlığı toplantı salonunda ilk kez basın toplantısı düzenledi. Muttaki, açıklamalarında Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istediklerini belirtirken 'özellikle Kabil havalimanının yeniden inşa edilmesi konusunda yardım talep etti.

Muttaki, başkent Kabil'de Dışişleri Bakanlığı toplantı salonunda ilk kez düzenlediği basın toplantısında, diğer ülkelerle olduğu gibi Türkiye ile de iyi ilişkiler kurmak istediklerini belirtti.

KABİL HAVALİMANI'NIN AKIBETİ NE OLACAK?

Türk makamlarıyla irtibat halinde olduklarını dile getiren Muttaki, ''Türkiye'den beklentimiz Afganistan halkının yanında olması ve Afganistan'ın altyapı çalışmalarına, özellikle Kabil havalimanının yeniden inşa edilmesi konusunda yardım etmesi. Bu konularda Türkiye ile irtibat halindeyiz. En yakın zamanda görüşmelerimiz sonuçlanabilir.'' diye konuştu.

Muttaki, Türkiye'nin iyi bir hükümete sahip olduğunu kaydetti.

AFGANİSTAN'A 1 MİLYAR DOLAR YARDIM SÖZÜ

İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen "Afganistan'daki İnsani Durum" konulu uluslararası konferansa değinen Muttaki, bu konferansta Afganistan'a 1,1 milyar dolardan fazla bağış sözü verilmesini olumlu karşıladıklarını belirterek teşekkür etti.

Muttaki, Taliban'ın, bağış yapan ülkelerle iş birliği yapacağını ve bu yardımların şeffaf bir şekilde dağıtılacağını vurguladı.

Ayrıca Asya Kalkınma Bankası ve İslam Kalkınma Bankasını, Afganistan'ın kalkınması için yardım etmeye çağıran Muttaki, "Afganistan'a ait paraların ABD tarafında bloke edilmesi acımasız bir harekettir. İnsani meseleler siyasetle ilişkilendirilmemesi gerekiyor." dedi.

ABD AÇIKLAMASI

ABD birliklerinin güvenli bir şekilde Afganistan'dan çekilmesini sağladıklarını dile getiren Emirhan Muttaki, ancak ABD'nin kendilerine teşekkür etmek yerine Afganistan'ın rezervlerini dondurduğunu bildirdi.

Muttaki, ABD dahil tüm ülkelerle iyi ikili ilişkiler kurmak istediklerini, ABD'nin Afganistan'a baskı yapmaması gerektiğini vurguladı. Taliban'ın, ülkenin ekonomik durumunu iyileştirmek için Afganistan'daki yatırım fırsatlarını artıracağını ifade eden Muttaki, bu konuda çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Muttaki, Taliban geçici hükümetinin kurulması konusunda çoğu ülkenin olumlu tepki verdiğini ancak az sayıda ülkeden olumsuz tepki geldiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 61 TÜMÜ
 • Hakan 1 hafta önce Şikayet Et
  Taliban analarina kizlarina insan muamelesi yaparsa yardim edin yoksa yallah..
  Cevapla
 • Tahir özer 1 hafta önce Şikayet Et
  İçimizdeki geri kafalılara rağmen afganistanın imarına ıslahınayardım etmeliyiz
  Cevapla
 • Serra 1 hafta önce Şikayet Et
  Doğru Türkiye'de Taliban zihniyetinde oldukça fazla insan var dimi Talibani muhatap almamali
  Cevapla
 • ali 1 hafta önce Şikayet Et
  Abd elkaide tekrar toparlanır diyor. Dünyadaki tüm terör örgütlerini abd finanse etmiyormuş gibi. Bizde yedik. Bu sayede istediği ülkeye müdahale ediyor.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Adil olup adalet ile iş yaparsanız Allah c.c yar ve yardımcınız olsun İNŞAALLAH. ÂMÎN
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR