Fransa'dan İngiltere'ye tarihi suçlama! Denizaltı krizi alevleniyor

ABD ile denizaltı krizine ilişkin Fransa'dan yeni bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ABD ve Avustralya'yı "eski ortak" olarak niteledi. Söz konusu ülkelerle aralarında bir "kriz" olduğunu söyledi.

ABONE OL
GİRİŞ 19.09.2021 00:50 GÜNCELLEME 19.09.2021 00:52 DÜNYA
Fransa'dan İngiltere'ye tarihi suçlama! Denizaltı krizi alevleniyor
Fransa'dan İngiltere'ye tarihi suçlama! Denizaltı krizi alevleniyor

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, France 2 televizyonunda konuk olduğu programda, ABD ile Fransa ilişkileri tarihinde ilk defa büyükelçilerini geri çağırdıklarını, bunun iki ülke arasındaki ve Avustralya ile krizin şiddetini gösterdiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı, "Yalan, ikiyüzlülük, ciddi bir güven ihlali ve hor görmeyle karşılaştık. Aramızda işler yolunda gitmiyor, bu kriz anlamına geliyor." ifadesini kullandı.

İNGİLTERE'YE TARİHİ SUÇLAMA!

Fransa'nın ABD ve Avustralya'daki büyükelçilerini geri çekmesi konusunda, "Eski ortaklarımıza ciddi bir memnuniyetsizlik, aramızda ciddi bir kriz olduğunu göstermenin bir yoluydu." diyen Le Drian, Avustralya ve ABD'deki çıkarlarını savunmak için pozisyonlarını yeniden değerlendireceklerini söyledi.

Fransız Bakan, İngiltere'yi de sürekli fırsatçılık peşinde olmakla suçlayarak, bu nedenle Londra büyükelçisini geri çekmeyi gereksiz gördüklerini aktardı.

Denizaltı anlaşması krizinin NATO'nun yeni strateji konsepti üzerinde yansımaları olacağını ifade eden Le Drian, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ABD Başkanı Joe Biden ile konuyla ilgili henüz görüşmediğini dile getirdi.

Jean-Yves Le Drian, Biden'in bu konudaki davranış tarzını eski ABD Başkanı Donald Trump'a benzeterek, Biden'in tweet atmasa da tek bir duyuruyla hareket ettiğini, bunun katlanılamaz olduğunu vurguladı.

Fransa Dışişleri Bakanı, "Çin, ABD, Türkiye ve Rusya karşısında Avrupa strateji değiştirmeli mi?" sorusuna, Afganistan'dan çekilme ve denizaltı krizinden sonra, eğer tarihte kalmak istiyorsa Avrupa ülkelerinin birleşmesi ve farklı bir doğrultuda hareket etmesi gerektiği şeklinde cevap verdi.

ETİKETLER

YORUMLAR 31 TÜMÜ
 • Selim 3 ay önce Şikayet Et
  Fransa bu sefer gerçekten sağlam yedi şamarı. Valla boşuna kıvranıyorlar karşılarında Yunanistan yok. Fransa İngiltere’yle hele de ABD’ye hiç mücadele edemez
  Cevapla
 • nimet 3 ay önce Şikayet Et
  YALAN, İKİYÜZLÜLÜK, GÜVENSİZLİK... çok önemli suçlamalar...
  Cevapla
 • mehdi 3 ay önce Şikayet Et
  ABD nin dünyaya attığı kazıkları uc uca ekleseydik wasington dan başka bir samanyoluna merdiven döşenirdi. Yedirebildiği büyük küçük ne varsa kazıklayıp kimin parası varsa soyup soğana çeviren haydut bir düzen.
  Cevapla
 • M. Ali 3 ay önce Şikayet Et
  Yiyin birbirinizi inşallah..
  Cevapla
 • Ahmett 3 ay önce Şikayet Et
  ABD nin almadığı denizaltıları biz alalım... Hem nukleer denizaltılarımız olur daha güçlü oluruz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR