Macron'u Hitler'e benzeten kişiye 10 bin euro ceza

Fransa'da, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Adolf Hitler'e benzetildiği afişleri asan Michel-Ange Flori'ye 10 bin euro para cezası verildi.

ABONE OL
GİRİŞ 19.09.2021 10:04 GÜNCELLEME 19.09.2021 14:54 DÜNYA
Macron'u Hitler'e benzeten kişiye 10 bin euro ceza
Macron'u Hitler'e benzeten kişiye 10 bin euro ceza

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron'un suç duyurusu üzerine güneydeki Toulon kentindeki mahkemede görülen davada, 62 yaşındaki Flori'ye savcı "bariz şekilde zarar verme arzusu" suçlamasını yöneltti.

Mahkeme Flori'yi Cumhurbaşkanı'na alenen hakaretten 10 bin euro para cezasına çarptırdı.

Flori'nin avukatı Beranger Tourne kararı temyize götüreceklerini belirtti.

Flori ise karara tepkisini "Cumhurbaşkanı şahsı mevzubahis olduğu durumlar hariç, ifade özgürlüğünü savunmada çok hızlı" ifadeleriyle gösterdi.

Sosyal medyadan kendisini "Herkes duvara yazıyordu ben afişe aktardım." şeklinde savunan Flori, karikatürle ifade tarzının eskiden beri süregeldiğini belirtti.

HİTLER'E BENZETİLMİŞTİ

Fransa'da Macron'nun bazı meslek gruplarına yönelik COVID-19 zorunlu aşı politikasını ve sağlık ruhsatı uygulamasını yürürlüğe konulmasının ardından tepki toplamıştı.

Michel-Ange Flori, 19 Temmuz'da Toulon ve Seyne-sur-Mer kentlerinde yol üzerinde yer alan reklam panolarına Cumhurbaşkanı Macron'un Hitler'e benzetildiği ve üzerinde "İtaat et, aşı ol!" sloganının yer aldığı afişler asmıştı.

Macron, avukatları aracılığı ile afişlerin sahibi Flori hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Fransa'da Anayasa Konseyinin 5 Ağustos'ta onayladığı, 9 Ağustos'ta yürürlüğe giren uygulama kapsamındaki sağlık ruhsatı uygulaması, bölgeler arası yolculuklar, hastane, bakımevleri, alışveriş merkezleri hariç 50 kişiden fazla kapasiteli kapalı mekanlar, restoran, kafeterya, sinema salonları, müzeler ve eğlence parklarına giriş için COVID-19 aşılarını tamamladığını belgelemeyi, son 72 saatte yapılmış negatif PCR testi sonucunu göstermeyi ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileşmiş olmayı kanıtlamayı gerektiriyor.

Uygulama kapsamında ayrıca bakımevleri ve hastane çalışanları ile itfaiyecilere COVID-19 aşı zorunluğu getirildi.

Fransa genelinde uygulama, haftalardır cumartesi günleri yüz binlerce kişinin katıldığı gösterilerde protesto ediliyordu.

 

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 16 TÜMÜ
 • Adalet 1 ay önce Şikayet Et
  Peygamber efendizim(S.A.V) karikatürü yapılınca Basın özgürlüğü kendine yapılınca Hakaret Okul Çocuğu
  Cevapla
 • ali 1 ay önce Şikayet Et
  hani basın özgürlüğü. hani düşünce özgürlüğü.
  Cevapla
 • Ardeniz 1 ay önce Şikayet Et
  Demek ki Fransa da özgürlüğün de bir sınırı varmış. Olmadık yalan birakmayan Turkiye' deki yalancıların aynı yaptırımlar ile yüzleşmesi gerekir. Cumhurbaşkanına mustemleke valisi diyen Meral, soygun yapiyor diyen Kamal, .... kulaklarınızı dört açın ağızdan çıkan dan sorumlusunuz.
  Cevapla
 • Hacivat 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiyede cumhurbaskanini bakamina hakaret edenleri ayni sekilde 10 bin euro ceza vermeli basta hdp li siyasetcilere kesilmeli
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Çok da benzemiş yaa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR