ABD uçağından düşen Afgan'ın ailesi yargılama istiyor

ABD tahliye uçağından düşerek hayatını kaybeden 17 yaşındaki Afganistan Genç Milli Futbol Takım oyuncusu Zeki Enveri'nin ailesi, pilotların kusurlu olduğunu ve yargılanmaları gerektiğini düşünüyor.

ABONE OL
GİRİŞ 19.09.2021 14:38 GÜNCELLEME 19.09.2021 14:38 DÜNYA
ABD uçağından düşen Afgan'ın ailesi yargılama istiyor
ABD uçağından düşen Afgan'ın ailesi yargılama istiyor

Afganistan’da Milli Takım oyuncusu Zeki Enveri'nin 23 yaşındaki abisi Muhammed Nasır Enveri ve 75 yaşındaki babası Hacı Gulam Gavs Enveri, ABD tahliye uçağından düşerek hayatını kaybeden oğullarıyla ilgili açıklama yaptı.

Aile üyeleri, Zeki Enveri'nin futbol aşkı ile dolu bir genç olduğunu, ulusal çapta birçok karşılaşmada boy gösterdiğini, çevresinde çok sevildiğini ve telefon aksesuarı satan dükkanlarında kendilerine yardım eden saygılı biri olduğunu söyledi.

Zeki'nin 12. sınıfta okuduğu, yabancı bir ülkede ekonomi okumayı arzuladığı ve ülkeden ayrılmak istediği de ailesi tarafından dile getirildi.

"HABER VERMEDEN HAVALİMANINA GİTTİ"

Yedi kardeşin en küçüğünün Zeki olduğunu aktaran abi Enveri, kardeşinin sosyal medyadan ABD ve Avrupa ülkelerinin Afganları tahliye ettiği haberlerini gördüğünü ve 16 Ağustos sabah 10.00 sularında havaalanına gittiğini söyledi.

Enveri, Zeki'nin evden çıktıktan 2 saat sonra hayatını kaybettiğini öğrendiklerini ve sosyal medyaya yansıyan uçaktan düşme görüntülerini daha sonra gördüklerini anlattı.

Cesedi bir gün sonra bulabildiklerini belirten Enveri, Zeki için "Kimseye haber vermeden havaalanına gitmiş. Havaalanının duvarını aştıktan sonra annemi aramış. Demiş ki ben gidiyorum, dua edin" ifadelerini kullandı.

Enveri, Zeki'yi engellemeye çalıştıklarını ancak başarılı olamadıklarını ve bir gün sonra da hastaneden cesedini aldıklarını söyledi.

AİLE PİLOTLARIN YARGILANMASINI İSTİYOR

Enveri, uçağın kanatlarında ve iniş takımlarında insanlar olmasına rağmen uçağın havalanması ve ölümlerine yol açmaları nedeniyle pilotları suçlayarak yargılanmalarını istedi.

"Bu olayda asıl suç pilotların, o uçak sonuçta araba değil, pilotlar görmüyor mu, her yerde kamera var neticede. Aldığımız bilgilere göre o uçağın kanadında 20'den fazla insan vardı. Pilotların yargılanmalarını istiyoruz."

Enveri, bu taleplerinin dışında ABD’den tazminat, kan parası ya da benzer başka bir isteklerinin olmadığını da açıkladı.

TAHLİYE SÜRESİNCE HAVALİMANINDAKİ YOĞUNLUK

Afganistan'daki askeri varlığını sonlandıran ABD'nin kendisi için çalışan Afganları ülkeden tahliye etme sürecinde binlerce kişi daha iyi bir yaşam umuduyla havaalanına akın etmişti.

ABD ve Avrupa ülkelerinde yeni bir yaşam kurmak isteyen Afganların ülkeden ayrılış süreci dramatik sahnelerin ortaya çıkmasına yol açmıştı.

Afganistan Genç Milli Futbol Takımı oyuncusu Zeki Enveri de ülkeden ayrılmak için ABD askeri kargo uçağının iniş takımlarına girmiş ancak kalkıştan kısa bir süre sonra düşerek hayatını kaybetmişti.

KAYNAK : AA
YORUMLAR 5
 • Martli 8 ay önce Şikayet Et
  Bir avrupa ülkesinde olsa o uçak kalkmazdı. ama yer afganistan insanlarda m7sluman olunca sinek kadar degeri olmuyor
  Cevapla
 • nimet 8 ay önce Şikayet Et
  Uluslararası Mahkemede Abd ye karşı dava açın..
  Cevapla
 • Sedef 8 ay önce Şikayet Et
  Adam kendisi tutunmuş ABD uçağının ne suçu var?
  Cevapla
 • Dermanbey Anadolu 8 ay önce Şikayet Et
  Cok beklersiniz,Size dava acmasinlarda...
  Cevapla
 • Turuncu 8 ay önce Şikayet Et
  yargılanma olayını akıllara getirende onlar tazminat ödeyecek olanda onlar biz sizi öldürürüz parası neysede öderiz diyorlar
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR