Fransız kiliselerindeki çocuk istismarı Avrupa'nın manşetlerinde

Fransa'da 1950'den bu yana kiliselerde yüzbinlerce çocuğun cinsel istismara uğradığının ortaya çıkması, birçok Avrupa ülkesinde manşete taşındı.

ABONE OL
GİRİŞ 06.10.2021 18:14 GÜNCELLEME 06.10.2021 23:05 DÜNYA
Fransız kiliselerindeki çocuk istismarı Avrupa'nın manşetlerinde
Fransız kiliselerindeki çocuk istismarı Avrupa'nın manşetlerinde

Olayın şok etkisi yarattığı, başta Fransa'da olmak üzere İngiltere, Almanya, Avusturya, İspanya, İtalya ve Yunanistan'da, Fransa'da kilise görevlilerinin ve din adamlarının cinsel istismarının boyutu, basında detaylarıyla işlendi.

FRANSA

Ülkeyi şoka sürükleyen kiliselerdeki istismar vakaları, Fransız basınında geniş yankı buldu.

LE MONDE: BÜYÜK SKANDAL

Fransa'nın yüksek tirajlı gazetelerinden Le Monde, rapordaki veriyi "skandal" olarak yorumlarken bunun "sadece Katolik Kilisesinin işleyişinin değil aynı zamanda inancının sorgulanmasına neden olduğu" ifadesine yer verdi.

Gazetenin haberinde, rapor ile Fransa'da kiliselerdeki cinsel istismarın, yurt dışında benzerinin olmadığının ortaya koyulduğu belirtildi.

Haberde raporun onlarca yıldır gizlenen olayları açığa çıkarmasıyla şok yaşandığı vurgulanırken uzun süre cinsel istismarı gizleyen ve buna tepki göstermeyen kilisenin bundan ne ders çıkaracağının merak konusu olduğuna dikkat çekildi.

LİBERATİON: KİLİSE AFFEDİLMEZ

Liberation gazetesi olayı "Kilise affedilemez" başlığıyla verdi. Gazetenin haberinde, rahiplerin üst üste açıklamalar yaptığı ancak bunların, rapordaki rakamların yarattığı deprem etkisini hafifletmeye yetmeyeceği kaydedildi.

LE PARİSİEN: ONARILAMAYAN NASIL ONARILACAK

Le Parisien gazetesinin "Kilisede cinsel istismar: Onarılmayan nasıl onarılacak?" başlıklı haberinde Vatikan'ın ciddi önlemler alması gerektiği ifade edildi, mağdurlara ödenmesi gereken tazminatın önemli olduğuna işaret edildi.

Haberde, Kiliselerde Cinsel İstismar Bağımsız Komisyonu (CIASE) Başkanı Jean Marc Sauve'nin "kilisenin cinsel istismar vakalarındaki sorumluluğunu kabul etmesi" gerektiğine yönelik ifadesine dikkat çekildi.

LE FİGARO: KİLİSE GERÇEĞİN ŞOKUNDA

Le Figaro gazetesi de raporu "Cinsel istismar: Kilise gerçeğin şokunda" başlığıyla manşetine taşıdı.

İNGİLTERE

BBC'nin "Fransız Kilisesi istismarı: 216 bin çocuk rahiplerin kurbanı oldu" başlığıyla verdiği haberde Fransa'daki mağdurlar derneği "La Parole Libérée"nin kurucusu François Devaux'un açıklamalarına yer verdi.

Devaux, kilisenin istismarını "güvene ihanet, ahlaka ihanet ve çocuklara ihanet" olarak nitelendirdi.

Raporun Fransızları kilisede cinsel istismara karşı uyandıracağı kaydedilen haberde, kiliselerde çocuklara yönelik cinsel istismarın "sistematik olduğu" ve bunun artık yalnızca birkaç rahibin yaptığı iş şeklinde açıklanamayacağı belirtildi.

THE TIMES: KİLİSE ÖRTBAS ETTİ

The Times'ın "Fransız Kilisesi 330 bin çocuğa istismarı örtbas etti" başlığıyla verdiği haberde, Fransız Katolik Kilisesinin, son 70 yılda 330 bin çocuğa din adamlarının ve meslekten olmayan personelin cinsel istismarını "sistematik" olarak örtbas ettiği kaydedildi.

Haberde, CIASE Başkanı Sauve'nin "Katolik kilisesinin kurbanlara karşı acımasız bir kayıtsızlık gösterdiği" ve "raporun bulgularının beklenenden daha yıkıcı olduğu" ifadelerine yer verildi.

Raporun Almanya, ABD, Avustralya ve diğer ülkelerdeki Katolik kiliseleri aleyhinde devam cinsel istismar soruşturmalarına nasıl yansıyacağına da dikkat çekildi.

Haberde, Fransız Piskoposlar Konferansı Başkanı Eric de Moulins-Beaufort'un, bulguların "dayanılmaz" olduğu, "kilise için belirsizlik ve saflık döneminin sona erdiği" yönündeki açıklamaları da yer buldu.

THE GUARDIAN

The Guardian'ın haberinde de kilisedeki çocuk istismarlarının kasıtlı bir "sessizlik perdesi" ile "sistemli şekilde" örtbas edildiğine işaret edildi.

ALMANYA

Alman basını olayı "Fransa'da 330 bin istismar", "Fransa'da Katolik Kilisesinde yüz binlerce kişi tacize uğradı" ve "Fransa'da kilise, 1950'den bu yana 200 binden fazla çocuğa cinsel istismarda bulundu" başlıklarıyla işledi.

ARD: SKANDAL DEHŞET VERİCİ BOYUTLARDA

Alman kamu televizyonu ARD, haberinde "Soruşturma komisyonuna göre, Fransa'daki Katolik Kilisesindeki taciz skandalı dehşet verici boyutlara sahip. 1950'den beri yüzbinlerce küçük kurban oldu. Uzmanlar reform çağrısında bulunuyor." ifadelerini kullanırken bir diğer kamu televizyonu ZDF, "On yıllardır Fransa'daki çocuklar ve gençler Katolik Kilisesinde tacize uğradı. Şimdi bir rapor, sayının kadar büyük olduğunu ortaya koyuyor." değerlendirmesine yer verdi.

Alman kamu kuruluşu Deutsche Welle, haberinde "On yıllardır, Fransa'daki Katolik Kilisesinde reşit olmayanlar cinsel tacize uğruyor. Şimdi bir rapor yaşananları ortaya koyuyor ve belli bir sayı veriyor: 1950'den bu yana 216 bin kurban.", Almanya'nın etkili gazetelerinden FAZ da "Gerçekten de Fransa'da şoke edici bilgiler ortaya çıktı: 1950 ile 2020 yılları arasında en az 216 bin çocuk ve reşit olmayan kişi, rahipler, din görevlileri ve kilise çalışanları tarafından cinsel saldırı kurbanı oldu. 2 bin 900 ila 3 bin 200 kilise görevlisi, reşit olmayanlara cinsel tacizde bulundu. Salı günü Paris'te nihai raporunu sunan bağımsız bir komisyonun ulaştığı sonuç bu." ifadelerini kullandı.

Alman Die Zeit gazetesi de haberi okurlarına "Bir soruşturma komisyonunun tahminlerine göre, Fransa'daki Katolik Kilisesinde 1950'lerden bu yana 216 bin çocuk ve genç cinsel istismara uğradı." başlığıyla duyurdu.

AVUSTURYA

Avusturya'nın önde gelen gazetelerinden Die Presse, olayı "330 bin çocuk, rahipler ve kilise çevresi tarafından tacize uğradı" başlığıyla haberi okuyucularına aktardı.

Haberde, Fransa'da son 70 yılda Katolik kilisesine yönelik yapılan araştırmanın sonuçlarının ülkeyi şoke ettiğine işaret edilirken taciz mağdurlarının kurduğu derneğin "bu suçu işeyenler bedel ödemek zorunda" şeklindeki tepkisi öne çıkarıldı.

Der Standard gazetesi mağdurların milyarlarca euroya varan tazminat talebinde bulunduğuna dikkat çekildi.

İSPANYA

İspanyol gazeteleri konuyu, "Katolik Kilisesinde cinsel tacizler", "Fransa Kilisesinde 1950'den bu yana 330 bin cinsel taciz vakası", "1950'den beri Fransa'da kilisede cinsel taciz kurbanlarının 216 binden fazlası çocuk" başlıklarıyla haberleştirdi.

El Pais gazetesi, rapor ve CIASE Başkanı Sauve'nin düzenlediği basın toplantısı için "Fransa'da Kilise'nin 70 yıllık sübyancılığını onarmak için 45 tavsiye" ifadesini kullandı.

El Mundo gazetesi de raporun açıklanmasının ardından Katolik Kilisesi yöneticilerinin en fazla "utanç, korku ve af" kelimelerini kullanmasına dikkati çekti.

İspanyol basınında konuyla ilgili en fazla, Katolik Kilisesinin cinsel taciz olaylarında sistematik sorumluluğu olduğunu kabul etmesi, günah çıkarması, din adamlarının bekar olması kuralının gözden geçirilmesi, mağdurların daha fazla dinlenilmesi, dini eğitim sisteminin bir kez daha ele alınması gerekliliği ve mağdurlara tazminat ödenmesi gündeme geldi.

Haberlerde ayrıca mağdurların yüzde 80'inin 10 ila 13 yaşlarında olduğuna işaret edildi.

İTALYA

İtalyan La Repubblica gazetesi de Fransa'daki skandalı "Fransız kilisesi suça boğulmuş" başlığıyla okuyucularına duyurdu.

Haberde, raporun Papa'yı tepki vermeye ittiği ifade edilerek Katoliklerin ruhani liderinin raporda belirtilenleri acıyla öğrendiği aktarıldı.

Gazetenin bu konuya ilişkin görüşlerine başvurduğu, Papa'ya yakınlığıyla bilinen Alman rahip Hans Zollner de Fransız kilisesinin gösterdiği yüzleşme cesaretini, İtalyan kiliseleri dahil diğer kiliselerin de göstermesi gerektiğini belirtti.

Corriere della Sera gazetesinde de Fransa'da açıklanan 2 bin 500 sayfalık raporun sonuçlarının "şoke edici" olduğu kaydedildi.

Gazetenin haberinde, "Fransız kilisesindeki pedofili vakaları bir çürük elmanın işi ya da münferit vakalar değildi. Burada toplu tacizden söz ediliyor." ifadeleri kullanıldı.

La Stampa gazetesi, raporun "korkunç bir patlama" adeta "tsunami" olduğu belirtildi. Bazı mağdurlara ulaşan gazetede mağdurların, "Çocukluğumuzu çaldılar", "Onca yıl da geçse üstünden o korkunç şeyi unutmak mümkün değil" ifadelerine yer verildi.

YUNANİSTAN

Yunanistan'da da din adamlarının cinsel tacizine uğrayan yüzbinlerce çocuk, basının odağındaydı.

Protho Thema gazetesi, konuyu "Katolik kilisesindeki tecavüzler için şahitlerden tüyler ürpertici açıklamalar" başlığıyla verirken haberde "Kurbanların yaşadıklarına dair anlattıkları sarsıcı – yüzde 80'i 10-13 yaşlarındaki erkeklerdi." ifadesi kullanıldı.

Ethnos gazetesi, olayı "Katolik Kilisesindeki skandal Fransa'yı sarsıyor", Kathimerini "Fransız Kilisesinde skandal: 330 binin üzerinde çocuk cinsel taciz kurbanı" başlığıyla gördü.

BELÇİKA

Belçika'nın yüksek tirajlı Fransızca yayın yapan Le Soir gazetesi, haberi "Fransız Kilisesi'nde çocuk suçu: Papa 'utancını' dile getirdi." başlığıyla verdi.

Haberde yüz binlerce çocuğun istismara uğradığını ortaya koyan rapor "yıkıcı" olarak tanımlanırken İngilizce yayın yapan Brussels Times da "Yıkıcı rapor, Fransız Kilisesinde cinsel tacizin 'ezici' boyutlarını ortaya çıkardı" başlığını kullandı.

Fransa'da yüzbinlerce çocuk din adamlarının cinsel istismarına uğradı

CIASE Başkanı Jean-Marc Sauve dün düzenlediği basın toplantısında yaklaşık 2,5 yıl boyunca yaptıkları çalışmanın ardından cinsel istismar raporunu açıklamıştı.

Sauve, kiliselerde 1950'den bu yana 216 bin çocuğun cinsel istismar mağduru olduğunun belirlendiğini, mağdurların yüzde 60'ının, bu olayın özel hayatlarını ciddi anlamda etkilediğini aktardığını kaydetmişti.

Katolik Kilisesinin cinsel istismar olaylarına karşı gerekli önlemleri almadığını vurgulayan Sauve, bu kurumu sorumluluk almaya çağırmıştı.

Sauve, çocuklara cinsel şiddette bulunan rahip sayısının 2 bin 900 ile 3 bin 200 arasında olduğunu belirterek 2000'li yıllara kadar kiliselerde mağdur olan çocuklara karşı kayıtsız kalınmasına tepki göstermiş, kiliselerdeki bazı yetkililerin de cinsel istismar olaylarına karşı sessiz kaldığını ve tepki göstermediğine dikkati çekmişti.

Raporda kiliselere bağlı özel okullar ve kurumlardaki istismarlar da hesaba katıldığında sayının 330 bine çıktığı ifade edilmişti.

KAYNAK : AA
YORUMLAR 70 TÜMÜ
 • Müslüman türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Evliliği yasaklarsan zaten iman yok ne bekliyorsunuz.yazik o kadar masuma
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  sonuc ne
  Cevapla
 • Şuhudi Çelik 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunu bu yıl şimdi niye açıklıyorlar. Çünkü yahudiler hem hiristiyanları baskı altına almak istiyor.
  Cevapla
 • İsimsiz 2 yıl önce Şikayet Et
  Papazlarda katoliklerde evlenmek yasak, bu bile evliliğin ne denli önemini gösteriyor, nefis her türlü sapkınlığa yöneliyor işte. Ama yüzyıllardır ya da yıllardır avrupa da olan bu iğrençlik nasıl bilinemez ki... Halkı çok ahmak demek ki ve de toplumun her kesimi bozuk bu olayı ifşa etmemekte. Ve de vietnamlı çocuklara ne olduğu anlaşılabilir. Modern Avrupa ya, insanı da modern, tüm pisliğe sessiz...
  Cevapla
 • TRT Word'e Destek 2 yıl önce Şikayet Et
  Cehape'nin vukuatları geldi aklıma ::)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR