2021 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan isim belli oldu

2021 Nobel Ödülleri sahibini bulmaya devam ediyor. Son dakika açıklamasına göre edebiyat alanında dağıtılan ödülün sahibi Abdulrazak Gurnah oldu.

ABONE OL
GİRİŞ 07.10.2021 14:08 GÜNCELLEME 07.10.2021 15:09 DÜNYA
2021 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan isim belli oldu
2021 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan isim belli oldu

Gelen son dakika haberine göre, 2021 Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi Tanzanyalı yazar Abdulrazak Gurnah oldu.

Zanzibar adasında büyüyen, ancak 1960'ların sonunda İngiltere'ye mülteci olarak gelen Gurnah ödül ile birlikte verilen 1.14 milyon doların da sahibi oldu.

#NobelPrize laureate Abdulrazak Gurnah’s dedication to truth and his aversion to simplification are striking. His novels recoil from stereotypical descriptions and open our gaze to a culturally diversified East Africa unfamiliar to many in other parts of the world. pic.twitter.com/FVmk5cvomI

Gurnah'ın ödülü kültürler ve kıtalar arasındaki körfezde sömürgeciliğin etkilerine ve mültecinin kaderine nüfuz etmesinden dolayı aldığı ifade edildi.

ABDULRAZAK GURNAH KİMDİR?

1948 doğumlu Gurnah, 21 yaşında İngiltere'de yazmaya başladı. Swahili ilk dili olmasına rağmen, İngilizce onun edebi aracı oldu.

'Cennet' adlı romanı 1994'te Booker Ödülü için kısa listeye alınan Gurnah, Kent Üniversitesi'nde profesör olarak görev alıyor.

Nobel Edebiyat Ödülü, şu ana kadar 113 defa 117 kişiye verildi. Diğer Nobel ödüllerinde, ortak çalışmaların daha fazla olması nedeniyle ödül paylaşımı daha yaygınken, Edebiyat dalının doğası gereği ödül paylaşımı sadece 4 defa gerçekleşti. 

ABD'li şarkıcı Bob Dylan, büyük Amerikan şarkı geleneği içinde yeni şiirsel ifadeler yarattığı için 2016da Nobel Edebiyat Ödülü'nü almıştı.

ETİKETLER

YORUMLAR 3
 • cabbar 1 ay önce Şikayet Et
  tambir müslüman düşmanıdır..yazıklar olsun...
  Cevapla
 • Cevdet 1 ay önce Şikayet Et
  Öyle olmasaydı o ödülü vermezlerdi zaten. Kendi kültürü ve inancına bağlı olan bir Müslümana kuffar ne diye ödül versin? Edebiyat ödülleri, Milyonlarca gayrimuslim edebiyatçı yokmuş gibi, Genelde Dinine ve kültürüne küfretmenin ödülü olarak Mislüman (Münafık) edebiyatçılara verilir.
  Cevapla
 • zafer 1 ay önce Şikayet Et
  oyle olmasa alamaz zaten
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR