Fransa hükumetinden çocuk istismarıyla ilgili rahiplere çağrı

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, rahiplerin çocukların maruz kaldığı cinsel istismar vakalarını yargıya bildirmesi gerektiğini belirtti.

ABONE OL
GİRİŞ 12.10.2021 19:41 GÜNCELLEME 12.10.2021 19:41 DÜNYA
Fransa hükumetinden çocuk istismarıyla ilgili rahiplere çağrı
Fransa hükumetinden çocuk istismarıyla ilgili rahiplere çağrı

Fransa Psikoposlar Konferansı Başkanı Eric de Moulins-Beaufort "günah çıkarmanın gizliliği"nin Fransız yasalarından daha üstün olduğu açıklaması üzerine Darmanin tarafından Bakanlığına çağrıldı.

Darmanin, De Moulins-Beaufort ile yaptığı görüşmenin ardından Ulusal Meclis'teki açıklamasında, "günah çıkarmanın gizliliği"nin neredeyse 200 yıldır hukukta yeri bulunduğunu ve doktor ile avukatlarda olduğu gibi bunun "meslek sırrı" olarak kabul edildiğini belirtti.

Ancak 15 yaşından küçük çocuklara cinsel istismarda bulunulduğu ve onlara karşı suç işlendiği bilgisine sahip rahiplerin bunu adalete bildirmesi gerektiğini vurgulayan Darmanin, rahiplerin bu durumda "günah çıkarmanın gizliliğini" gerekçe göstermemesi gerektiğini kaydetti.

Darmanin, görüşmede De Moulins-Beaufort'a Fransız yasalarından daha üstün başka bir şeyin olmadığını söylediğini aktardı.

"Fransa, cumhuriyete ve yasalarına saygı gösteren tüm dinlere saygı gösteriyor." ifadesini kullanan Darmanin, Kiliselerde Cinsel İstismar Bağımsız Komisyonunun (CIASE) raporunda açıklanan sayıların kendisini etkilediğini belirtti.

De Moulins-Beaufort da yaptığı açıklamada, ülkedeki piskoposların, Fransız yetkililerle yakın iş birliği içinde çocukların korunmasına öncelik verme konusunda kararlı olduğunu aktardı.

OLAY

Fransa Psikoposlar Konferansı Başkanı De Moulins-Beaufort, 6 Ekim'de yaptığı açıklamada, "günah çıkarmanın gizliliğinin Fransız yasalarından daha üstün olduğunu" belirtmişti.

Günah çıkarma gizli kaldığı için din adamlarının "pedofili vakası"na karışıp karışmadığını bilmediklerini, muhtemelen bunu yapanın çok olduğunu ifade eden De Moulins-Beaufort, ayrıca, cinsel istismara maruz kalan bazı çocukların günah çıkarma seanslarında konuştuğunu, bu durumdaki çocukların başka koşullarda konuşmasını sağlamak gerektiğini dile getirmişti.

CIASE üyesi Laetitia Atlani-Duault da yaptığı açıklamada, günah çıkarma seanslarının rahiplerin çocukların maruz kaldığı cinsel istismar vakalarını ihbar etmesini engellememesi gerektiğini vurgulamıştı.

Ülkede Katolik kiliselerinde çocukların cinsel istimara uğradığı açıklanmasının ardından din adamlarının "günah çıkarmasının gizliliği", bu vakaların ortaya çıkmasını engellemesi nedeniyle tartışılıyor.

Fransız yasalarına göre, 18 yaşından küçüklerin cinsel saldırıya uğradığı bilgisine sahip kişilerin bunu polise ihbar etme zorunluluğu bulunuyor. Bu kurala uymayanlara 3 yıl hapis ve 45 bin avro para cezası veriliyor. Ancak söz konusu çocuk 15 yaşındaysa hapis cezası 5 yıla ve para cezası 75 bin avroya yükseliyor.

Katolik kiliselerinde din adamlarının "günah çıkarma" seanslarının cinsel istismar vakalarının gizli kalmasını sağladığı belirtiliyor.

Halk arasında "günah çıkarma" olarak bilinen "itiraf sakramenti" Katolik Kiliselerinde kabul edilen 7 temel sakramentten biri kabul ediliyor. "Günah çıkarma", vaftizden sonra kişinin günahlarından pişman olması sonunda bir papaza günahlarını itiraf etmesi anlamına geliyor.

CIASE'nin açıkladığı rapora göre kiliselerde 1950'den bu yana 216 bin çocuk cinsel istismara maruz kaldı. Katolik Kilisesine bağlı özel okullarda ve kurumlarda çalışanlar tarafından gerçekleştirilen cinsel istismar vakaları eklendiğinde bu sayı 330 bine ulaşıyor. Kiliselerde cinsel istismarın "sistematik bir olgu" olduğuna işaret edildi.

Sauve, 5 Ekim'de yaptığı açıklamada, Katolik Kilisesinin cinsel istismar olaylarına karşı gerekli önlemleri almadığını vurgulayarak bu kurumu sorumluluk almaya çağırmıştı.

KAYNAK : AA

ETİKETLER

YORUMLAR 4
 • Yahya 1 ay önce Şikayet Et
  Kirasini odedigim nazi ev sahibi bile afd li ve parayi aldi telefonlarima cvp vermiyor bu adama giden resmi evrak bana ulasirmi allah belani versin ey nazi kalesi Halberstadt allah bin belanizi versin
  Cevapla
 • Yahya 1 ay önce Şikayet Et
  Ben almanyadan habersiz Belçikaya tasinsaydim nasıl işsizlik maaşı alacaktim savciliktaki cezalarim Belçikaya nasil gelecekti ben bunlari nasıl odeyecektim almanya bana maaş ödemeyi kesince kaçak calistimda sizin haksiz allahsiz cezalarinizi ödedim ödüyorum allah bunlari görmez sananlar allah sizin aldiniz nefestir nefes nefes yoksa ben iki yil allah adina nazilere tek başıma karşı durabilirmiydim
  Cevapla
 • Ercan 1 ay önce Şikayet Et
  Ironik bir durum: Rahiplerin günahını kim çıkarıyor acaba? Islâmı araştırmaya vesile olur inşallah.
  Cevapla
 • Kul insan 1 ay önce Şikayet Et
  Bunların kendilerine faydası yok başkasına faydası olsun. Isa aleyhisselam ve Incilden uzak olanların Allah'a cc yakın olmaları şüpheli. Siyonizm emperyalizm sayesinde şeytanın askerleri çoğaldı. Ey insanlar Allah'a cc yönelin. Hazreti Muhammed aleyhisselama tabi olun. Kuranı Kerim ve Hadisler ile din tamamlandı. Son Peygamber sav geldi. Geçerli gerçek geçerli tek inanç İslam. Para makam hırsı sizleri ne hale getirdi. Günah çıkarma insanlara ait değildir. Sadece Allah cc günahları affeder , çekilin aradan. Ey insanlar bunlara para vermeyin.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR