Son dakika: ABD'den Türkiye ve F-35 açıklaması!

Son dakika: ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), F-35 anlaşmazlığının çözümü için Türkiye ile istişareler yürüttüğünü açıkladı. Başkan Erdoğan da F-35 konusuyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

ABONE OL
GİRİŞ 19.10.2021 01:53 GÜNCELLEME 19.10.2021 09:30 DÜNYA
Son dakika: ABD'den Türkiye ve F-35 açıklaması!
Son dakika: ABD'den Türkiye ve F-35 açıklaması!

Son dakika: ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), F-35 anlaşmazlığının çözümü için Türkiye ile istişareler yürüttüğünü açıkladı.

Dün Angola ziyareti öncesi soruları yanıtlayan Başkan Erdoğan, F-35 konusu hakkında, ''Bu konu F-35 konusuyla bağlantılı bir konu. 1 milyar 400 milyon dolar F-35'ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu. Ve bu ödemeler karşısında ABD'nin böyle bir teklifi söz konusu oldu" demişti.

Son dakika: Başkan Erdoğan bizzat duyurdu! ABD'nin F-35'e karşılık yeni teklifi...Son dakika: Başkan Erdoğan bizzat duyurdu! ABD'nin F-35'e karşılık yeni teklifi...

 

ABD'DEN F-35 AÇIKLAMASI

Price, günlük basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin F-35 programı için yaptığı "1 milyar 400 milyon doların" ödenmesi konusunda ABD'nin Türkiye'ye F-16 alım teklifinde bulunduğu açıklaması üzerine gelen soruları yanıtladı.

Önerilen silah satışlarını ve transferlerini, Kongre'ye tebliğ edilmeden ve onaylanmadan teyit etmeyeceğini söyleyen Price, "Türkiye'ye gelince, NATO müttefikimiz Türkiye ile ortaklığımıza büyük değer veriyoruz. (Türkiye) Önemli bir NATO müttefikidir. Uzun süreli ve derin ikili bağlarımız var ve Türkiye'nin, NATO ile ortak çalışabilirliği öncelikli bir konu olmaya devam ediyor." dedi.

''PENTAGON F-35 KONUSUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN TÜRKİYE İLE İSTİŞARE İÇİNDE''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine doğrudan yanıt vermeyen Price, şöyle konuştu:

"Şimdi gündeme getirdiğiniz konuya gelince şunu söyleyeceğim; Savunma Bakanlığı F-35 ihtilafının çözümü konusunda Türkiye ile istişare içindedir. Türk yetkililer, F-16 uçağı satın almakla ilgilendiklerini kamuoyuna ifade ettiler. Türkiye'nin savunma tedarik planları hakkında konuşmak için sizi Türk hükümetine yönlendiriyorum. Şunu söyleyebilirim ki Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'nin F-16 taleplerine herhangi bir finansman teklifinde bulunmadı. Savunma Bakanlığı, Türkiye ile F-35 programı, bu anlaşmazlığın nasıl çözüleceği konusunda istişarelerde bulunuyor. Bu konudaki özel görüşmeler hakkında konuşacak durumda değilim."

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN F-35 VE F16 AÇIKLAMASI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin ABD'den 40 adet F-16 satın alacağı yönündeki haberlerle ilgili açıklama yaptı.

Angola ziyareti öncesinde basın toplantısı düzenleyen Başkan Erdoğan "Bu konu F-35 konusuyla bağlantılı bir konu. 1 milyar 400 milyon dolar F-35'ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu. Ve bu ödemeler karşısında ABD'nin böyle bir teklifi söz konusu oldu" demişti.

"Savaş uçağı filomuzu her zaman hazır ve modern duruma getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerine yer veren Başkan Erdoğan ödemenin nasıl geri alınacağı ile ilgili ABD tarafıyla görüşmelerin devam ettiğini söylemişti.

KAYNAK : AA
YORUMLAR 90 TÜMÜ
 • vay be arkadaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyedeki abd nato üstlerine el koyduk mu verdiğimizödediğimiz parların 10 katı uçak ve bilgi alırız rahat olun Reis işini bilir.
  Cevapla
 • Omy 1 yıl önce Şikayet Et
  evet arif çok doğru ve net bir yorum yaptın herkes bunu çok iyi anlamalı amerika bize f 35 leri israil olduğu sürece vermeyecek.bundan 20 yıl önce star televizyonunda türkiyenin bir bilim adamını izlemiştim bu hayalet uçakların görünmezlik projesini türkiyeye zaten kazandırmış bu adam düşünsene kandil hergün uçaklarla bombalanıyor amerikalılar töreristlere javalin füzeleri verdiği halde vurulmadan geri dönüyorlar şu çok açık amerikalı sözcü türkiye ile f 35 krizini çözmeye çalışıyoruz diyor bütün pazarlık bu işte bu bir gerçektir göreceksiniz
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Geçmişten ders almadığımız açıkça ortada. Bildiğiniz gibi 20.yy ın başında parasını ödediğimiz halde İngilizlere ısmarladığımız gemilerimizi anlamamıştık. Ne kadar benzer bir durum değil mi?
  Cevapla
 • isa 1 yıl önce Şikayet Et
  abd HAYDUT olduğunu bir kez daha ispatladı ANLAYANLARA..
  Cevapla
 • murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Parayı çalmayı her durumda kafaya koymuşlar. Alışveriş olsa da kazık atacaklar. Hırsızlığı net olarak ifşa edip yargıya gitmeli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR