ABD Senatosu'na S 400 alımıyla ilgili Hindistan'a ayrıcalık tasarısı sunuldu

ABD Senatörlerinden Cumhuriyetçi Ted Cruz, Todd Young ve Roger Marshall, Hindistan'ın S-400 alımıyla gündeme gelen CAATSA yaptırımlarına karşı önlem almak üzere özel bir yasa tasarısı sundu.

ABONE OL
GİRİŞ 02.11.2021 20:17 GÜNCELLEME 02.11.2021 20:17 DÜNYA
ABD Senatosu'na S 400 alımıyla ilgili Hindistan'a ayrıcalık tasarısı sunuldu
ABD Senatosu'na S 400 alımıyla ilgili Hindistan'a ayrıcalık tasarısı sunuldu

 ABD Senatosuna, Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (QUAD) üyesi ülkeleri Avusturalya, Japonya ve Hindistan'ın Çin ve Rusya ile yaptığı savunma anlaşmalarından 2017'de geçirilen ABD Hasımları ile Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamından muaf tutulması için yasa tasarısı sunuldu.

ABD Senatörlerinden Cumhuriyetçi Ted Cruz, Todd Young ve Roger Marshall, Hindistan'ın S-400 alımıyla gündeme gelen CAATSA yaptırımlarına karşı önlem almak üzere "İttifakları ve Liderliği Zedeleyen Beklenmedik Sonuçların Dolaylı Yollarla Azaltılması (CRUCIAL) Yasası" başlıklı tasarı sundu.

Üç senatörün ofislerinden yapılan ortak açıklamada, CAATSA'nın Çin'e karşı oluşturulan birliği zedeleyeceği gerekçesiyle CRUCIAL Yasa Tasarısını sundukları kaydedildi.

Açıklamada, "CRUCIAL Yasası, Başkanın, Amerika'nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında Hint-Pasifik'teki en yakın bölgesel müttefiklerimize karşı yaptırımlar uygulamasını engelleyecektir." ifadesi kullanıldı.

Tasarının tanıtımına ilişkin açıklamada, Cruz'un şu ifadelerine yer verildi:

"Hindistan, (eski ABD Başkanı Donald) Trump yönetimi döneminde Çin'e karşı birleşen güvenlik mimarisinin kritik bir parçası. Çin'in saldırgan davranışlarına karşı koymak için Asya ve ötesinde kabiliyetli ortaklar gerekiyor ve ABD-Hindistan ilişkisi bu konuda çok taraflı çabalarımızın temel taşı haline geldi. Çin küresel egemenliğini genişletmeye çalışırken, Hindistan sömürüye direndi, savunma kabiliyetleri ve ekonomisi için başka arayışlara girdi. Şimdi, Başkan Joe Biden'ın Rusya'yı caydırmayı amaçlayan bu yaptırımlarının uygulanması tüm bu ilerlemeyi geri almak olur. Bunu yapmak, Çin'in saldırganlığına karşı savaşmak ve Hindistan'ı Rusya'ya bağımlı olmaya zorlamak gibi ortak güvenlik hedeflerimizi baltalamaktan başka bir işe yaramaz."

Konuya ilişkin açıklama yapan Senatör Young da CAATSA geçtiği dönemde QUAD'ın gündemde olmadığını Hindistan'a yaptırım uygulamanın QUAD birliğine zarar vereceğini belirtti.

Tasarı, yasalaştıktan sonra QUAD ülkelerinin 10 yıl boyunca CAATSA yaptırımlarından muaf tutulmasını ön görüyor.

S-400 alımını bahane ederek Türkiye'ye CAATSA yaptırımlarının uygulanması konusunda yönetime baskı yapan ABD Kongresinin, Hindistan'ın Rusya ile S-400 anlaşması yapmak üzere olduğu bir dönemde böyle bir adımı atması dikkati çekti.

Joe Biden yönetiminin, Rusya'dan S-400 satın almaları nedeniyle Hindistan'a ABD yaptırımları uygulayıp uygulamamaya yakında karar vermesi bekleniyor.

Tasarının yasalaşması için Kongrenin iki kanadı olan Senato ve Temsilciler Meclisinden geçmesi ve Biden tarafından imzalanması gerekiyor.

 

KAYNAK : AA
YORUMLAR 11 TÜMÜ
 • A. Gönültaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Hindistan Nato üyesi değil Türkiye ile kıyaslamak hata.
  Cevapla
 • Doğukan 2 yıl önce Şikayet Et
  Mesele üye olmak veya olmamak değil mesele aynı olayda verilen farklı kararlar !!!
  Cevapla
 • Siyaset 2 yıl önce Şikayet Et
  Boylelikle turkiye uzerinde bir planlarinin oldugu ortaya cikti..Buyuk israil plani
  Cevapla
 • Ercan 2 yıl önce Şikayet Et
  aynen katılıyorum
  Cevapla
 • Wey 2 yıl önce Şikayet Et
  Tam bir ikiyüzlülük. Terör devletinden ne beklenir ki
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  elbette muaf dutulur çünkü hindistan onları pakistan korkusundan almak istiyor söz konusu müslüman devletler olunca batı dünyasında işler değişiyor ..
  Cevapla
 • Hataylı Emekli 2 yıl önce Şikayet Et
  Fazla söze gerek yok, görüyorsunuz... Allah devletimize güç versin... Terörist partisinin yandaşları da ekonomiyi bahane ediyor, ekonomi dünya da kötü, Allah bizi bölücülerin eline düşürmesin...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR