Çarpıcı iddia: Milyonlarca dolarlık F-35'i düşüren büyük ihmal

Geçtiğimiz günlerde İngiliz Kraliyet Donanması'na ait F-35B tipi bir savaş uçağı, HMS Queen Elizabeth uçak gemisinden kalkışının hemen ardından düşmüştü. Uçağın düşmesinin ardında büyük bir ihmal çıktı.

ABONE OL
GİRİŞ 24.11.2021 16:13 GÜNCELLEME 24.11.2021 16:13 DÜNYA
Çarpıcı iddia: Milyonlarca dolarlık F-35'i düşüren büyük ihmal
Çarpıcı iddia: Milyonlarca dolarlık F-35'i düşüren büyük ihmal

Geçtiğimiz günlerde Akdeniz'de görev yapan ve İngiltere Kraliyet Donanması'na bağlı F-35B tipi bir savaş uçağı, HMS Queen Elizabeth gemisinden kalkışının hemen ardından düşmüştü. Olay ile ilgili yapılan ilk araştırmaların sonucunda uçağı akılalmaz bir hatanın düşürdüğü ortaya çıktı.

ÖRTÜ MOTORUN ÜZERİNDE UNUTULDU

İngiliz basını tarafından yetkililere dayandırılan haberde 100 milyon sterlinlik F-35 uçağı, motorunu koruyan ucuz bir plastik yağmur kılıfı sebebiyle düştü.

Mürettebat, uçağın Akdeniz’e çakılmasının ardından deniz yüzeyinde kırmızı bir kılıf buldu. Bakım ekibinin, söz konusu kırmızı örtüyü çıkarmayı unuttuğu ve HMS Queen Elizabeth Uçak Gemisi’nin güvertesinde kalkış gerçekleştiren F-35’in motorunun ise örtüyü emdiği üzerinde duruluyor.

PİLOT FIRLATMA KOLUNU ÇEKEREK KURTULDU

Akdeniz’de görevli HMS Queen Elizabeth Uçak Gemisi’ne bağlı bir F-35B savaş uçağı, 17 Kasım 2021 tarihinde düşmüştü. Uçak gemisinden kalkış yaptığı esnada düşen F-35’in pilotu ise fırlatma koltuğu aracılığıyla uçağı terk etmişti.

Ayrıca düşen uçağınuçak gemisine oldukça yakın olduğu ve "eject kolunu" çekerek uçaktan ayrılan pilotun paraşütünün, geminin güvertesine takıldığı bilgisi paylaşıldı.

KAYNAK : Savunma Sanayi ST

ETİKETLER

YORUMLAR 119 TÜMÜ
 • Orhan 1 hafta önce Şikayet Et
  Biz de hemen insandık!!!!
  Cevapla
 • ElNoise 1 hafta önce Şikayet Et
  Biz yavaş yavaş insandık. Sonra onu da kaybettik ..
  Cevapla
 • vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  İnandık bizde... teknik arıza açıklamazsınız tabi...
  Cevapla
 • Elazigli 1 hafta önce Şikayet Et
  SELAHATTİN demirtas ta cagri yapti kodesten.Savcilara duyurulur.milleti sakaga dökme galyana getirme ve devlet karsitliginfan islem yapilmali
  Cevapla
 • Mustilip 1 hafta önce Şikayet Et
  bir sonraki kazada da egzosta atlet sıkışmış, motor boğulmuş derler :)
  Cevapla
 • remzi 1 hafta önce Şikayet Et
  tabi tabi kesin öyledir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR