Anlaşmayı duyurdu! "Baykar Makina'nın reaktif savaş uçağı projesi var"

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasly Bodnar yaptığı açıklamada "Ukrayna'daki savaş uçağı motorunu temel alarak Baykar Makina'nın hayata geçirmek istediği reaktif savaş uçağı projesi var." dedi.

ABONE OL
GİRİŞ 08.12.2021 17:46 GÜNCELLEME 08.12.2021 17:46 DÜNYA
Anlaşmayı duyurdu! "Baykar Makina'nın reaktif savaş uçağı projesi var"
Anlaşmayı duyurdu! "Baykar Makina'nın reaktif savaş uçağı projesi var"

Bodnar, Afyonkarahisar'da termal bir otelde düzenlenen Türkiye- Ukrayna Ekonomik İş Forumu'nun ardından çıkışta gazetecilerin sorularını cevapladı.

BAYKAR İLE 3 AŞAMALI SAVUNMA PROJESİ

Türkiye ile Ukrayna arasındaki savunma sanayi alanındaki iş birliğinin 3 aşamalı seyrettiğini kaydeden Bodnar, şunları ifade etti;

"Bir ay önce İstanbul'da SAHA EXPO Fuarı düzenlendi. Bu fuar kapsamında birkaç anlaşma imzalandı. Bu anlaşmalara istinaden birkaç motor, Baykar Makina'nın üretmiş olduğu ürünler için satın alınacaktır. Şu anda bilindiği gibi Türk ordusunun envanterine alınmış Akıncı'da Ukrayna motorları var. Birinci anlaşma, Akıncı için birkaç motorun satın alınmasıyla ilgili. İkinci anlaşma ise Akıncı için güçlendirilmiş motorun alınmasıyla ilgili. Üçüncü anlaşma ise Ukrayna'daki savaş uçağı motorunu temel alarak Baykar Makina'nın hayata geçirmek istediği reaktif savaş uçağı projesidir. O yüzden aslında pek çok potansiyelimiz söz konusu. Eminim ki teknoloji, Ukrayna'nın tecrübesi Türkiye için de faydalı olacaktır. Sadece savunma sanayi değil sivil havacılıkta, uzay teknolojilerinde, gemi inşasında ve diğer alanlarda da iş birliğimiz bulunuyor."

Son Dakika: MSB'den Akıncı sürprizi!MSB'den Akıncı sürprizi!

Haluk Bayraktar: AKINCI ile ilgilenen birçok ülke varHaluk Bayraktar: AKINCI ile ilgilenen birçok ülke var

Rusya'dan animasyonlu mesaj! AKINCI TİHA, Rus 5. nesil savaş uçağı 'Checkmate'in hedefindeRusya'dan animasyonlu mesaj! AKINCI TİHA, Rus 5. nesil savaş uçağı 'Checkmate'in hedefinde

UKRAYNA İLE TÜRKİYE'NİN KARADENİZ BÖLGESİNDEKİ ÇOK ÖNEMLİ İKİ ÜLKE

Bir gazetecinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmeyi nasıl değerlendirdiği şeklindeki soru üzerine Bodnar, Ukrayna ile Türkiye'nin Karadeniz bölgesindeki çok önemli iki ülke olduğunu söyledi.

Ukrayna ve Türkiye'nin güvenliğinin, bölgenin de güvenliğini sağladığını dile getiren Bodnar, şöyle konuştu:

"ABD ve Rusya arasında yapılan müzakereler, özellikle Ukrayna sınırında var olan ve genel olarak bölgeyle ilgili ele alınan konular, bunun da son derece önemli olduğunu değerlendiriyoruz. Ukrayna'nın bu konuyla alakalı tutumu çok basit ve anlaşılır. Biz barışı destekliyoruz ve mevcut durumu barışçıl yöntemlerle çözmekten yanayız. Özellikle diyalog kurmak, Rusya ile sorunlarımızı çözmek konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın inisiyatifi başta olmak üzere uluslararası toplumun inisiyatifleri için müteşekkiriz. Sadece diyalog ve müzakere yoluyla kalıcı bir çözüme kavuşacağımıza inanıyoruz ama aynı şekilde emininiz ki; sadece güçlü devletlerin sözünü dinlerler."

KREMLİN ÇÖZÜME YANAŞMIYOR

Ukrayna'nın şu anda kendisini savunmaya hazır olduğunu vurgulayan Bodnar, şunları kaydetti:

"Rusya saldırmaya geçerse biz kendimizi korumaya devam ederiz. Şu an görünen o ki uluslararası toplumun özellikle ara buluculuk yönündeki teklifleri Rusya'dan destek bulamamakta. Bu da demek oluyor ki Kremlin'in özellikle mevcut sorunları çözme ve Ukrayna topraklarını işgalden kurtarma yönünde herhangi bir siyasi iradesi söz konusu değildir." dedi.

Bayraktar Akıncı'yı analiz ettiler: ABD, Rusya ve Çin'in elinde bu özelliğe sahip İHA yokBayraktar Akıncı'yı analiz ettiler: ABD, Rusya ve Çin'in elinde bu özelliğe sahip İHA yok

BULUCULUK İNİSİYATİFLERİ İÇİN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Bodnar, dün ikinci defa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dile getirdiği ara buluculuk inisiyatifleri için Türk tarafına teşekkür ederek, "Ukrayna için çok önemli bir inisiyatif, bu da demek oluyor ki bölgede bulunan diğer devletler barışçıl yöntemlerle ve yollarla mevcut sorunu çözmek istiyor. Ukrayna'nın uluslararası sınırlar içinde tanımlanmış toprak bütünlüğünü ve egemenliğinin yeniden tesis edilmesi Ukrayna'nın kırmızı çizgisidir. Bize göre bunları siyasi ve diplomatik yollarla, yani müzakere yoluyla çözebiliriz." diye konuştu.

ETİKETLER

YORUMLAR 13 TÜMÜ
 • Abdullah 1 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar elbette bu açıklamalar bilerek isteyerek yaptırılıyor . Kimine gözdağı kimine güven.. Ama şuna emin olun ki devlet yapmak istediğini bitirmeden yapmaya başlıyoruz demez ;)
  Cevapla
 • Misak- ı Milli 1 ay önce Şikayet Et
  Ukrayna hepten sıkıştı Rusya yüzünden. Ukrayna'dan teknoloji olarak ne kopartsak kardır. Bizim güçlenmemiz onlara da yarar..
  Cevapla
 • HIZIR İlyas HASTA 1 ay önce Şikayet Et
  MAŞALLAH maşallah maşallah. Allah nazarlardan korusun sizleri KAHRAMANlar Amiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnnnnnn
  Cevapla
 • Er Han 1 ay önce Şikayet Et
  Neden herşey ulu orta diyoruz ama , içimizden bazılar gözümüze sokulduğu halde ; patates soğanı gördükleri kadar görmüyor güzelim icraatları
  Cevapla
 • Cmaletınkıraz 1 ay önce Şikayet Et
  Gatanım ıçın canım feda en 1500ve ya160 emekli maşi aliyim olsun içte dışta duşmanar pusudsbun ıçın omaşta vatanım ıçın feda ve canımla beraber helal olsun 1910veya 8yılarlnda dedem şeyıt olmuş vatan ıçın bizde oluruz birleri hazır vatan bulunmuş nankorluk yapıyorlar kardeşlerım sag olsu sol olsun 99 90 2000 yılları gordukalha mafaza direneceğiz 1r sloganı 4de boleceyı patatıs 2tanedeyıl bitane yetr Allah bu canı vermiş rızkıda ver ama az ama çok şukur etmesını bileli komşulara bakalım kendimize çekı duzen verelım
  Cevapla
 • Malazgirt...71 1 ay önce Şikayet Et
  Ne olur ; ama ne olur..... Herşeyi niye uluorta konuşuyoruz......??
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR