KKTC Cumhurbaşkanlığı Danışma Kurulu toplandı

KKTC Cumhurbaşkanlığı Danışma Kurulu Toplantısı 18 Mart 2022 Cuma günü saat 15.00'de gerçekleştirildi.

ABONE OL
GİRİŞ 21.03.2022 09:36 GÜNCELLEME 21.03.2022 09:38 DÜNYA
KKTC Cumhurbaşkanlığı Danışma Kurulu toplandı
KKTC Cumhurbaşkanlığı Danışma Kurulu toplandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Danışma Kurulu toplantısı,Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya KKTC Cumhurbaşkanlığı Siyasi İşler Danışmanı Anıl Kaya, Prof. Dr. Ata Atun, Hüseyin Macit Yusuf, Güven Silman ve Taner Erginel katıldı.

TOPLANTILDA KRİTİK KONULAR ELE ALINDI

KKTC Cumhurbaşkanlığı Danışma Kurulu toplantısında, Maraş, Rusya-Ukrayna savaşının KKTC’ye yansımaları, Türkiye-KKTC arasında enterkonnekte sistemin kurulması gibi konular ele alındı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ata Atun, dünyanın çok büyük sorunlarla boğuştuğu şu günlerde, Kıbrıs’ın daha da önem kazandığını ifade etti. KKTC’nin de azımsanmayacak sorunları olduğuna dikkat çeken Atun, herkesin dünyada olan biteni göz ardı etmeden elini taşın altına koyması gerektiğini, Danışma Kurulu’nun da bu sorumluluk duygusuyla hayata geçirildiğini söyledi.

Danışma Kurulu Üyelerinden KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’ın Gezici Büyükelçisi Hüseyin Macit Yusuf, Rusya ve Çin ile ilişkilerin geliştirilebileceği bir ortamın yaratılabileceğine dikkat çekerek önerilerde bulundu.

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Taner Erginel, Kıbrıs Türk Federe Devleti (KTFD) ve KKTC anayasası ile KKTC hudutları içinde yer alan bazı mülklerin millileştirilmesinin, İngiliz Sömürge Yönetimi uygulamaları ile kıyaslamasını dile getirdi.

E. Kıdemli Savcı Güven Silman da, Maraş’taki Vakıf mallarının mülkiyet konusu hakkında örneklemelerle bilgi verdi.

KAYNAK : Haber7-Ata Atun
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR