Japonya'dan Tayvan'a üst düzey ziyaret: Çatışmaya hazırız

İki eski savunma bakanı dahil bir grup Japon milletvekili, bölgesel savunmayı tartışmak üzere Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan’a üst düzey ziyaret gerçekleştirdi.

ABONE OL
GİRİŞ 28.07.2022 14:39 GÜNCELLEME 28.07.2022 14:42 DÜNYA
Japonya'dan Tayvan'a üst düzey ziyaret: Çatışmaya hazırız
Japonya'dan Tayvan'a üst düzey ziyaret: Çatışmaya hazırız

Milletvekili ve eski Savunma Bakanı Shigeru Ishiba liderliğindeki heyet, ziyaret kapsamında Tayvan'da hükümetin lideri Tsai Ing-wen ile bir araya geldi.

Ishiba, ziyaretin amacının "Tayvan ile savunma konusunda anlaşmaya varmak, bölgedeki olası bir çatışmaya hazırlanmak ve aynı zamanda çatışma çıkmasını önlemek" olduğunu belirtti.

Ülkesinin, Hint-Pasifik'teki çatışmaları önlemek için ABD ile yakın temasta olduğunu kaydeden Ishiba, savunma müttefiklerinin hazırlık yapmak dışında seçeneğinin bulunmadığını kaydetti.

Tayvan'da hükümetin lideri Tsai Ing-wen, "Hint-Pasifik bölgesindeki barışı korumak için Japonya ve diğer demokratik ortaklarla iş birliğimizi derinleştirmeye devam edeceğiz." dedi.

ÇİN-TAYVAN ANLAŞMAZLIĞI

Çin'de İkinci Dünya Savaşı'nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949'da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan'a yerleşip 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu girişim, Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971'e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin'i temsil etmişti. 1950'ler ve 1960'larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti'nden Çin Halk Cumhuriyeti'ne çevirmesinin ardından 1971'de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada, Pekin hükümetinin Çin'in tek meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan'ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

Pekin yönetimi, "Tek Çin" ilkesini benimseyerek Tayvan'ın kendi topraklarının parçası olduğunu savunuyor.

Çin, boğaz ve çevresindeki askeri varlığının yanı sıra Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

KAYNAK : AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 11 TÜMÜ
 • ERDAL 1 yıl önce Şikayet Et
  ha bu köpek kedi maymun vs vs yiyen yamyam çekikler dünyanın baş belası olma yolunda hızla devam ediyorlar.bu çin yecüc ve mecüc olmasın(kıyanet alametlerinden) !!!
  Cevapla
 • Mesut 1 yıl önce Şikayet Et
  Öyle zaten .
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanın en büyük kandan beslenen vampiri Amerika. Bu büyük firavun oldukça Çin’e sıra gelmez.
  Cevapla
 • CHP kapatilsin 1 yıl önce Şikayet Et
  Pakistanlı kardeşlerimiz onları öyle tanımlıyor
  Cevapla
 • Hakkı An 1 yıl önce Şikayet Et
  ABE suikastı (mantar tabancası ile ölümü) üzerindeki sis perdesi kalkmadı... Nenci peloci (peruş) tayvan a gidecek mi? CIK... Peki Tayvan için MERİCANLAR savaşa girer mi? CIK dediler yaa. PEKİ Japon dostlar müttefikleri olmayan bir evrende, galaksiler arası bir savaş mı bekliyor?? cık cık cık!
  Cevapla
 • Türkiye 1 yıl önce Şikayet Et
  Ukranya gibi ara gazı verip Tayvan ı ortada bırakacaklar. Tayvanın aklı varsa uzak durur Abd ve Japonyadan. Kuzey kore Güney Kore ve Japonyayı vuracak yazın kenara. Dünya Ekonomisini sıfırlama peşindeler. Ekim Kasım Aralık aylarında Bitcoin 3000 4000 dolar Eth 80 90 Dolar civarına kadar düşecek uzak durun UZAK DURUNNN DİKKATTT Profesyonel Dolandırıcılar Gel Gel Yapıyorlar Altın ve Gümüş Fiziki olarak alırsanız saglam da olursunuz.
  Cevapla
 • Tokatlı Emmi 1 yıl önce Şikayet Et
  Çin maalesef haklı...
  Cevapla
 • Bilgin 1 yıl önce Şikayet Et
  Hiçbiriniz Çin ve Tayvan tarihini araştırmamışsınız. Keşke araştırma nedir bilseniz.
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen. Çünkü orası gerçek Çin toprağı. Amerika ve batı, zenginlikleri sömürebilmek için her yeri parçalayıp kukla yönetimler getirip kuşatıyor.
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  kac para hak ?
  Cevapla
 • emins 1 yıl önce Şikayet Et
  haklı olanın değil güçlü olanın ha bu dünya
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR