AB ülkeleri Rusya'ya karşı yeni yaptırım paketi hazırlıyor

Avrupa Birliği ülkeleri, Putin'in kısmi seferberlik ilanı ve nükleer silah tehdidinin ardından Rusya'ya karşı yeni yaptırım paketi ve Ukrayna'ya silah desteğini artırma kararı aldı.

ABONE OL
GİRİŞ 22.09.2022 10:39 GÜNCELLEME 22.09.2022 10:53 DÜNYA
AB ülkeleri Rusya'ya karşı yeni yaptırım paketi hazırlıyor
AB ülkeleri Rusya'ya karşı yeni yaptırım paketi hazırlıyor

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi seferberlik ilan etmesi ve nükleer silah kullanma tehdidinin ardından yeni yaptırım paketi hazırlamaya ve Ukrayna'ya silah desteğini artırmaya karar verdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, BM Genel Kurulu için New York'ta bulunan AB ülkelerinin dışişleri bakanlarını olağanüstü ve özel nitelikli toplantıya çağırdı.

Toplantı bitiminde açıklamalarda bulunan Borrell, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba'nın da toplantının bir kısmına katıldığını ve yaşanan son gelişmelere ilişkin bilgi paylaştığını söyledi.

ABD: Putin'in nükleer silah açıklamasını ciddiye almalıyızABD: Putin'in nükleer silah açıklamasını ciddiye almalıyız

Biden'dan flaş Putin açıklaması!Biden'dan flaş Putin açıklaması!

Rusya'da askeri seferberlik ilan edildi: Putin'den 'Blöf yapmıyoruz' çıkışıRusya'da askeri seferberlik ilan edildi: Putin'den "Blöf yapmıyoruz" çıkışı

Borrell, "Putin'in Ukrayna'yı yok etmeye çalıştığı çok açık. Askeri olarak başarısız olduğu için tüm ülkeyi farklı yollarla yok etmeye çalışıyor." diye konuştu.

Rusya'da kısmi seferberlik ilan edildiğini, işgal edilen Ukrayna topraklarında yasa dışı referandum düzenlenmesinin planlandığını anımsatan Borrell, ayrıca Rusya'nın nükleer silah başta olmak üzere kitle imha silahları kullanma tehdidinde bulunduğunu vurguladı.

Borrell, Rusya'nın eylemlerinin dünya çapında barış ve güvenliği tehdit ettiğini, bunu gıda ve enerji fiyatlarını yükselterek ciddi küresel sonuçlar doğurduğunu anlattı.

"Rusya'ya karşı ek kısıtlayıcı tedbirler derhal teklif edilecektir." diyen Borrell, bu yaptırımların diğer ortaklarla koordineli biçimde hazırlanacağını vurguladı.

Borrell, Ukrayna'nın meşru müdafaa hakkını kullandığını anımsatarak, ülkenin uluslararası kabul görmüş sınırları içinde yer alan işgal altındaki topraklarını kurtarabileceğini ifade etti.

Ukrayna'ya gerektiği sürece askeri teçhizat tedarik edeceklerini anlatan Borrell, "Ukrayna ordusunu desteklemeye ve silah sağlamaya devam edeceğiz." dedi.

Borrell, Rusya'nın son açıklamalarının Ukrayna'ya sağlayacakları desteği değiştirmeyeceğini vurguladı.

Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar belirleyeceklerini vurgulayan Borrell, "Hem kişisel hem de sektörel yeni kısıtlayıcı önlemler alacağız." dedi.

Borrell, bir gazetecinin yaptırım paketi ve Ukrayna'ya askeri desteğin detaylarını sorması üzerine, "Hangi kişi, hangi sektörler, nasıl bir miktar olduğunu bilmek istediğinizi anlıyorum. Bugün alınan siyasi karardır." ifadesini kullandı.

Rus ekonomisinin yeni bölümlerini etkileyecek bir yaptırım paketi üzeinde çalışacaklarını anlatan Borrell, yeni yaptırımların teknoloji alanını ve yeni kişileri kapsayacağını söyledi.

KAYNAK : AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 36 TÜMÜ
 • Vatan 37 1 yıl önce Şikayet Et
  Ab ve abd anlaşma zemini aramak yerine daha çok silah ve cephane vererek daha fazla kışkırtıcılık yapıyorlar ki ukrayna toptan rusların eline geçsin. Böylece ab ve natonun sınırına ruslar kendisi gelmiş olsun diye ab zaten abd'nin uşağı olduğundan nato üssü adıyla abd'lilere üsler kurdurup ruslarla yüz yüze getirecekler hesapta.
  Cevapla
 • reis 1 yıl önce Şikayet Et
  putin ukraynadan istediğini alirsa emin olun sirada başka ülkelerde olacak putin bu savaşi kayip etmeli
  Cevapla
 • murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Ab kendi kaşınıyor, ab liderleri savaş çıkarmak için seçilmişler sanki, halkları bunu istemiyor ki. Ne oluyor ab. Hepside küreselci çetenin adamları,
  Cevapla
 • Türkiye 1 yıl önce Şikayet Et
  yani sitiyorsunuz ki savaş başlasın artık
  Cevapla
 • doğan 1 yıl önce Şikayet Et
  Basiretsiz Putin. İşi daha da karmaşık hale getiriyor. Aptallık bu kadar olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR