Baltık ülkeleri, Rusya'dan kaçanlara sığınma hakkı tanımayacak

Baltık ülkeleri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in açıkladığı kısmi seferberlik kararı nedeniyle ülkeden kaçanlara sığınma hakkı tanınmayacağını açıkladı.

ABONE OL
GİRİŞ 23.09.2022 02:35 GÜNCELLEME 23.09.2022 02:35 DÜNYA
Baltık ülkeleri, Rusya'dan kaçanlara sığınma hakkı tanımayacak
Baltık ülkeleri, Rusya'dan kaçanlara sığınma hakkı tanımayacak

Putin'in kısmi seferberlik kararının ardından binlerce kişi, komşu ülke sınır kapılarına doğru akın etti.

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Rus vatandaşlarına güvenlik gerekçeleriyle vize verilmeyeceğini duyurdu.

Rinkevics, Putin'in ülkesine şantaj yapmasının önüne geçmek ve Ukrayna'yı desteklemeye devam edebilmek için böyle bir adım attıklarını belirtti.

Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anusauskas da askere alınma kararının sığınma hakkı için yeterli sebep olmadığını ancak inançları sebebiyle zulme uğrayanlar için siyasi sığınma hakkı verdiklerini ifade etti.

Estonya İçişleri Bakanı Lauri Laanemets da "Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin" tüm Rusların ortak sorumluluğu olduğuna işaret ederek Rusları ülkesine almalarının Avrupa Birliği'nin (AB) yaptırımlarını ihlal edebileceğini söyledi.

Laanemets, Putin'in son hamlesinin Rusya'da hoşnutsuzluğu artırmasını umduğunu belirterek sadece askerlerin ya da Rusya'nın uzak bölgelerinden değil tüm halkın tehlikeye atıldığını kaydetti.

Finlandiya sınır muhafaza makamları, Rusya'da kısmi seferberlik ilanından sonra Finlandiya'ya geçişlerde artış görüldüğünü bildirmişti.

KAYNAK : AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • muhterem 1 yıl önce Şikayet Et
  rusya dünya devi dediler millet askerden kacıyor sen kimle savaşacan askere gitmeden kacan ordudan ne bekliyon acaba birde tayip erdoğan seferberlik ilan etse askerlik şübeleri 7den 70 dolar taşar
  Cevapla
 • Anqarali 1 yıl önce Şikayet Et
  adamlar hakli bundan 100 sene sonra rusya diyecekkki be im orda rus vatandasim var referandum!!
  Cevapla
 • Karanlık Kemal 1 yıl önce Şikayet Et
  Putin casus gönderir ki göndermeli. Sığınmacı olarak alın, dünyanın en akıllı safları bunlar.
  Cevapla
 • Düzce li 1 yıl önce Şikayet Et
  Kibirli Almannın ve Batının Ayarı bozuldu.
  Cevapla

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR